Битва за Україну. День сімсот двадцять дев’ятий
Ми зібрали для вас інформацію про сімсот двадцять дев’ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 22 лютого 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що прикордонні переходи з Україною, ділянки автомобільних і залізничних доріг в найближчі години буде внесено до переліку об'єктів критичної інфраструктури. Це дозволить без перешкод доставляти військову та гуманітарну допомогу Україні.
- Профільні комітети Європарламенту підтримали рішення щодо Ukraine Facility, багаторічної програми фінансової допомоги для України на 50 млрд євро – Віола фон Крамон, депутатка Європейського парламенту.
- Лідери G7 у річницю вторгнення планують оголосити нові санкції проти Росії – Bloomberg.
- У Данії заявили, що Україна може розраховувати на отримання перших данських винищувачів F-16 влітку 2024 року – Міноборони Данії.
- У штаб-квартирі ОБСЄ у віденському конгрес-центрі Гофбург у четвер вранці розпочалася дводенна зимова сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ – Укрінформ. Вперше участь у зимовій зустрічі Асамблеї не беруть російські депутати.
ЦИТАТА
Єнс Столтенберг, генсек НАТО: «Війна Росії проти України є загарбницькою, і Україна має право на самооборону, включно з заподіянням ударів по легітимних російських військових цілях за межами України».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- На Авдіївському напрямку наші захисники за минулу добу відбили 19 атак противника в районах населених пунктів Степове, Ласточкине, Сєверне, Первомайське та Невельське – бригадний генерал Олександр Тарнавський.
- Сили оборони України зміцнюють ешелоновану оборону. За добу ліквідували 515 російських терористів на Таврійському напрямку, а також знищили 46 одиниць ворожої техніки.
- Російські війська трохи просунулися на північний захід від Авдіївки і не полишають спроб окупувати населені пункти Запорізької області, вони просунулися на захід від Вербового – на схід від Роботиного – ISW.
- Російська армія впродовж 22 лютого зробила спробу наступу на лінії «Часів Яр – Хромове – Бахмут», однак відступила через втрату великої кількості броньованої техніки – пресцентр Сухопутних військ ЗСУ.
- За минулу добу в зоні відповідальності ОСУВ «Хортиця» Сили оборони ліквідували 398 окупантів та знищили 138 одиниць техніки. Противник продовжує тиснути в районі Синьківки, намагаючись захопити її – Ілля Євлаш, начальник пресслужби ОСУВ «Хортиця». Важка ситуація залишається поблизу річки Чорний Жеребець, куди противник стягує резерви та намагається активізувати наступальні дії.
- Цієї ночі сили ППО знищили 8 ударних безпілотників типу «Шахед», запущених росіянами – Повітряні сили ЗСУ.
- ЗСУ підтвердили удар по полігону російських військ біля Кринок. Щонайменше 60 загарбників вбито - Наталія Гуменюк, спікер Сил оборони півдня. Гуменюк заявила про щойнаменше три удари по скупченню російських військ на полігоні біля Нової Каховки. Там перебували і представники командування угруповання «Днепр».
- Україна, якщо матиме достатню підтримку партнерів і продовжить тримати оборону цього року, зможе перейти в контрнаступ у 2025 році – Кирило Буданов, начальник ГУР Міноборони.
- Машина для розмінування, яка очищає 5000 кв. метрів за годину, створена українською компанією Еfarm pro спільно із сумськими виробниками сільськогосподарської техніки – пресслужба Мінекономіки України.
- Сили оборони отримали десятки нових бронетранспортерів M113, обладнаних для евакуації поранених з поля бою. Ще кілька сотень очікуються найближчим часом – Рустем Умєров, міністр ооборони України.
***
- Ворог 22 лютого атакував прифронтову теплову електростанцію, внаслідок чого дістали поранення 9 працівників – ДТЕК.
- Ворог завдав авіаційного удару по Кураховому Донецької області, дев’ятеро людей зазнали поранень – Офіс генпрокурора.
- Відновлення резервної лінії живлення ЗАЕС ускладнене обстрілами – Укренерго.
- В Україні в результаті російської воєнної агресії зруйновано 131 публічну бібліотеку та ще майже 750 потребують ремонту – Валентина Здановська, головна бібліотекарка Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого.
НОВИНИ: Україна
- За оцінкою Кабміну України та Світового банку на відновлення української економіки впродовж наступного десятиліття знадобиться $486 млрд. Рік тому ці потреби були оцінені в $411 млрд. Про це в інфографіці Укрінформу.
- Президент Зеленський
- провів засідання ставки верховного головнокомандувача, на якій окремо порушили питання винищувачів F-16. Було обговорено також ситуацію на всіх основних напрямках, надходження та витрата боєприпасів, ракет, дронів – соцмережі глави держави.
- підписав указ, яким затвердив положення про проходження військової служби в Національній гвардії України іноземцями та особами без громадянства – сайт глави держави.
- вніс у Верховну Раду проект Закону про внесення змін до глави ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо строків строкової військової служби – сайт Верховної Ради.
- призначив Юрія Гусєва Послом в Азербайджані – сайт глави держави.
- призначив Еміне Джапарову постійним представником України при міжнародних організаціях у Відні – сайт глави держави.
- провів зустріч з дипломатами, представниками держав і міжнародних організацій, на якій окреслив головні завдання України на 2024 рік – Телеграм глави держави.
- відзначив великі перемоги України з початку війни з Росією. Про це він заявив в інтерв’ю на передовій з провідним політичним ведучим Fox News Бретом Баєром, повна версія якого вийде в ніч з четверга на пʼятницю за київським часом – Укрінформ.
- подякував Данії за 15-й пакет військової допомоги Україні.
Верховна Рада
- прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт щодо вдосконалення корпоративного управління юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава. «За» проголосували 262 народних обранці.
- ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт щодо удосконалення правового регулювання ціноутворення в оборонних закупівлях під час дії воєнного стану. «За» проголосували 259 народних обранців.
- прийняла у другому читанні та цілому закон про введення в Україні електронних аграрних розписок. Законопроєкт підтримали 263 депутати.
- підтримала створення тимчасової слідчої комісії для розслідування діяльності діяльності мера Києва Віталія Кличка і міської влади Києва. Рішення про створення комісії підтримали 252 народні депутати – Віталій Безгін, народний депутат від «Слуги народу».
- «Слуга народу» В'ячеслав Медяник складає депутатський мандат. Коаліція буде складатися з 234 депутатів – Ярослав Железняк, нардеп.
- Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак і посол Італії в Україні П’єр Франческо Дзадзо обговорили підготовку двосторонньої безпекової угоди у рамках Спільної декларації G7 про підтримку України – Офіс Президента.
- Народні депутати подали до другого читання законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (№10449) понад 4 тисячі правок – Роман Костенко, секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки.
- Фундація Global Ukraine запрошує на віртуальну зустріч під назвою «Нові виклики діяльності української діаспори під час війни» – сайт Global Ukraine.
- Відтепер в Україні діятиме новий покращений проєкт з кібербезпеки BRAMA (БРАМА) – Укрінформ. БРАМА – це синергія громадян, приватного та державного секторів у протидії дезінформації та незаконному контенту в інформаційному просторі.
- Платформа United24 разом із партнерами розпочала збір коштів на закупівлю 35 морских дронів Sea Baby для СБУ – Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр.
- Український ветеранський фонд спільно з українською комунікаційною агенцією plusone social impact запустив інформаційну кампанію, спрямовану на підтримку та реінтеграцію ветеранів у цивільне життя – пресслужба організації.
- Міжнародне агентство з атомної енергії провело чергову ротацію своїх місій при українських атомних електростанціях – Державна інспекція ядерного регулювання.
- Міносвіти і науки України затвердило календарний план організації та проведення Національного мультипредметного тесту (НМТ) у 2024 році – Українському центрі оцінювання якості освіти.
- За попердній тиждень на фоні зростання кількості захворювань зафіксовано 6 летальних випадків внаслідок ускладнень грипу – Ігор Кузін, головний державний санітарний лікар.
***
- Перші два судна «Українського дунайського пароплавства» з навантаженими українськими товарами баржами вирушать за альтернативним маршрутом на Дунаї найближчими днями – Олександр Кубраков, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.
- Нацбанк пропонує змінити правила розкриття банківської таємниці, що стосуються, зокрема, і платіжних карток. Це означає, що держоргани матимуть доступ до банківських даних – Нацбанк.
- Аграрії вже отримали 10 млн грн грантів на розвиток садів і теплиць – Агроправда.
- Новий магістральний водогін у Дніпропетровській області, який має забезпечити питною водою Кривий Ріг та інші великі міста, що постраждали від обміління Каховського водосховища, вже на фінальній стадії готовності – Міністерство інфраструктури.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен оголосила про пакет військової допомоги Україні на 247,4 млн доларів і повідомила, що її країна стала першою у Північній Європі, яка підписала з Україною угоду про гарантії безпеки. Термін дії документа - 10 років – The Guardian.
- Уряд Нової Зеландії оголосив про новий пакет військової та гуманітарної допомоги для України на майже 26 мільйона новозеландських доларів (16 мільйонів доларів США) та посилення антиросійських санкцій – заява міністрів закордонних справ Вінстона Петерса та оборони Джудіт Коллінз.
- Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон оголосив про введення понад 50 нових санкцій проти фізичних та юридичних осіб, які підтримують незаконну війну Путіна в Україні – сайт британського уряду.
- Міністр оборони Великої Британії Грант Шеппс повідомив, що Британія передасть Україні ще 200 протитанкових ракет Brimstone, а також підготує ще 10 000 українських військовослужбовців – Sky News.
- Двадцять п'ять країн-учасниць Організації американських держав (ОАД) ухвалили декларацію до другої річниці від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну – Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ.
- Депутати Бундестагу не підтримали пропозицію опозиції надати Україні ракети Taurus – Укрінформ. Вони пообіцяли Україні далекобійну зброю, але не уточнили, яку саме.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба обговорив із керівником Кабінету премʼєр-міністра Польщі Павлем Грасем і головою Комісії у закордонних справах Сейму Польщі Павлем Ковалем проблемні питання між двома державами та нарощення військових поставок – соцмережа X міністра МЗС України.
- Іспанські спецслужби переконані, що саме Москва відповідальна за вбивство російського пілота Максима Кузьмінова, який у серпні 2023 року перегнав гелікоптер Мі-8 на територію України – El Pais.
Блокування польсько-українського кордону
- Уряди Польщі та України зустрінуться у Варшаві 28 березня, заявив польський прем’єр-міністр Дональд Туск, який не погодився на пропозицію президента України Володимира Зеленського зустрітися на кордоні — Onet.
- Верховна Рада готова долучитися до діалогу із Сеймом і Сенатом Польщі у форматі Парламентської асамблеї Україна-Польща для розв'язання питання транспортування українського зерна через територію Польщі – Олена Кондратюк, віцеспікерка українського парламенту.
- Станом на ранок 22 лютого в чергах очікують на можливість перетину кордону в бік України 2450 вантажівок – Андрій Демченко,речник ДПСУ. Блокування українсько-польський кордону триває.
***
- Американські розвідники повідомили своїм найближчим європейським союзникам, що якщо РФ збирається запустити на орбіту ядерну зброю, то, найімовірніше, зробить це цьогоріч – The New York Times.
- Комісія Сенату США проведе наступного вівторка слухання щодо використання американських чипів у російських системах озброєнь – Reuters.
- Велика Британія підтримує кандидатуру прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаду наступного генерального секретаря НАТО – Sky News.
- Посла Росії у Канаді викликали до міністерства закордонних справ країни через загибель у колонії російського опозиціонера Олексія Навального – МЗС Канади.
- Латвія першою в ЄС забороняє імпорт агротоварів з Росії та Білорусі – LSM.lv.
- Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню заявив, що Росія влаштовує спроби диверсій проти армій країн НАТО, зокрема погрожувала атакувати французькі літаки під час патрулювання в Чорному морі – RTL.
- Самопроголошена влада Придністров’я на 28 лютого готує «з’їзд депутатів усіх рівнів» – так званого парламенту Придністров’я, а також районних, міських, селищних та сільських рад, на якому готуються звернутися до Путіна і попроситися в РФ - «Європейська правда».
ВОРОГ
- Війна проти України, яку Росія сподівалась завершити швидко, затягнулась, тому кремлівська влада весь час шукає, як виправдати це в очах російського народу і налаштувати населення країни на довготривалий конфлікт та пов'язане з ним зниження рівня життя, водночас насаджуючи впевненість у «кінцевій перемозі Росії» – Міноборони Великої Британії.
- У РФ створили спеціальний загін зі спортсменів для участі у війні проти України, який спонсорують держкомпанії – Центр національного спротиву.
- Російська Федерація почала більше мобілізувати до армії жінок. Це свідчить про брак у ворога людського ресурсу – Ілля Євлаш, начальник пресслужби ОСУВ «Хортиця».
- Російський суд наказав стягнути з німецької компанії Linde близько 114 млрд рублів за відмову будувати газопереробний завод для Газпрому – росЗМІ.
- Російські опозиційні журналісти, проаналізувавши кримінальні та адміністративні справи в судах РФ за 2018-2023 роки, дійшли висновку, що за масштабом репресій російський диктатор Володимир Путін «давно обійшов майже всіх радянських генсеків, крім одного – Йосипа Сталіна» – сайт опозиційного видання «Проект».
Підготувала Жанна Телеганова, Київ