Битва за Україну. День сімсот тридцять другий
Ми зібрали для вас інформацію про сімсот тридцять другий день Великої війни: чим жили Україна та українці 25 лютого 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- У неділю, 25 лютого, у Києві проходить форум «Україна. Рік 2024». Формат заходу – панельні дискусії і пресконференція Президента України – Укрінформ.
Основне з форуму:
- Сьогодні Україна є єдиною країною, яка має унікальні знання про особливості ведення війни з російською армією, і наш досвід стане фундаментом створення нової світової архітектури безпеки – Рустем Умєров, міністр оборони.
- Сили безпеки та оборони мають план на 2024 рік. Він потужний і дасть результат цього року – Рустем Умєров.
- Міністерство внутрішніх справ створило спеціальний центр, який займається застосуванням засобів радіоелектронної боротьби – Ігор Клименко, глава МВС.
- Половина постачань зброї не приходить в Україну вчасно, тому Україна втрачає людей і території – Рустем Умєров.
- Війна Росії проти України – це війна, де багато чого відбувається вперше, це взагалі перша війна дронів – Рустем Умєров.
- У 2023 році український ВПК втричі збільшив виробничі спроможності, цього року вони зростуть ушестеро, і половина продукції вже законтрактована на 2024 рік – Олександр Камишін, міністр з питань стратегічних галузей промисловості.
- В оборонному секторі з’являється дедалі більше приватних компаній, які виробляють певні види боєприпасів та компонентів до них – Олександр Камишін.
- У 2024 році Україна має плани отримати доступ до доходів від заморожених російських активів. Загальна кількість заморожених активів РФ закордоном становить понад 300 млрд дол. – Денис Шмигаль, Премʼєр-міністр.
- Кабінет міністрів працює над призначенням очільників міністерств у справах ветеранів, культури та інформаційної політики, молоді та спорту, якими на цей час керують тимчасові виконувачі обов’язків – Денис Шмигаль.
- Створення в Україні Сил безпілотних систем дасть змогу асиметрично відповідати на будь-які дії ворога в повітрі, на землі та на морі – Вадим Сухаревський, заступник головнокомандувача ЗСУ.
- У 2024 році Україна досягне мети виробництва мільйона дронів на рік. 90% безпілотників, які зараз українські військові використовують на полі бою – українського виробництва. У майбутньому оператори дронів зможуть керувати ними далеко поза зонами бойових дій – Михайло Федоров, глава Мінцифри.
- Україна планує передивитися співпрацю з деякими країнами-союзниками – Руслан Стефанчук, спікер українського парламенту. Він також пообіцяв «новий приклад спікерської співпраці на рівні того, як потрібно просувати інтереси України в Конгресі США».
- У російських окупантів немає ракет іранського виробництва. Щодо північнокорейських ракет – кілька було використано, але це не масштабно – Кирило Буданов, начальник ГУР Міноборони.
- Головною метою російської операції “Майдан-3” є посіяти думки про нелегітимність української влади всередині країни, однак ця операція провалюється – Кирило Буданов.
- Якщо армія Росії втратить ще один літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50, то їм доведеться припинити цілодобове чергування цих літаків в повітрі – Кирило Буданов.
- Обсяг експорту з України в січні досяг 12 млн тонн, а за 21 день лютого, досяг показника 8,5 млн тонн. Значне зростання досягнуто завдяки роботі морського коридору для постачання товарів і продукції. Україна сподівається перевершити довоєнні показники щодо експорту продукції – Юлія Свириденко, перший віце-прем'єр.
- Уряд України запропонував польській стороні план із п’яти пунктів для врегулювання ситуації, яка склалася на спільному кордоні через протест польських фермерів, і працюватиме над його реалізацією на щоденній основі – Денис Шмигаль.
- Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен вважає недоцільним існування обмежень на поставки Україні боєприпасів великої дальності, у той час як партнери не в змозі поставити обіцяні артилерійські снаряди.
- Україна запросить на перший Глобальний саміт миру, який незабаром відбудеться у Швейцарії, понад 160 держав – Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента.
- Українські суди за час повномасштабної війни ухвалили 80 вироків щодо російських воєнних злочинців. на сьогодні розслідується понад 122 тисячі воєнних злочинів – Андрій Костін, генпрокурор.
- Цьогоріч Україна поведе парламентський саміт Кримської платформи у Латвії – Руслан Стефанчук, Голова ВРУ.
- Потрібно створити міжнародну коаліцію щодо повернення українців, які є цивільними заручниками. Українські діти є ресурсом для росіян, вони їх записують у військові організації і роблять з них солдатів – Дмитро Лубінець, український омбудсмен.
- Понад 260 тисяч українців на сьогодні скористалися послугами реабілітації – Віктор Ляшко, міністр охорони здоровʼя.
- За минулий рік співробітники Служби безпеки України виявили 47 російських агентурних мереж. З початку війни затримано понад 2 тисячі держрадників і понад 5 тисяч колаборантів – Василь Малюк, голова СБУ.
- Т.в.о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун заявив, що ветеранська політика в Україні потребує кардинальних змін. Буде запроваджено єдиний стандарт надання ветеранам послуг за принципом «єдиного вікна» в Центрах надання адміністративних послуг.
- Будівництво ділянки європейської колії Мостиська-Скнилів від державного кордону з Польщею до Львова стартує поточного року – Олександр Кубраков, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.
- Україна подає заявки до Європейських та Американських безпекових регуляторів для підтвердження плану щодо відкриття повітряного простору – Олександр Кубраков.
- Росія використовує наративи про втому від України та тему виборів, щоб посіяти внутрішні конфлікти і розʼєднати Україну із союзниками – Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України.
***
Пресконференція Зеленського в рамках форуму «Україна. Рік 2024». Головні тези:
- перший Глобальний саміт відбудеться уже весною, а другий буде проведено на іншому континенті;
- Україні необхідна далекобійні ракети ATACMS й Росія розуміє, «що ми будемо з цим робити». Президент наголосив, що позитивно оцінює нещодавню відповідь партнерів щодо цієї зброї;
- за час повномасштабної війни загинули 31 000 українських військових;
- Україна розраховує на підтримку Конгресом законопроєкту про допомогу, це – питання не фінансове, а про зброю;
- Україна націлена на те, щоб вирішити питання розблокування польського кордону, але якщо цього досягти не вдасться, то влада захищатиме український бізнес;
- Президент не вбачає жодних ризиків для міжнародної безпеки у запрошенні України до НАТО, яке сьогодні залежить від позиції США та Німеччини;
- Зеленський натякнув на додаткову військову підтримку від Франції під час візиту Макрона в Україну;-
- Президент Туреччини Таїп Реджеп Ердоган може посприяти відновленню судноплавства із портів у Миколаївській області. Зустріч з Ердоганом найближчим часом не планується;
- Україна має стратегію воєнних дій на поточний рік, і сценаріїв буде декілька на тлі можливості витоку інформації;
- питання вільного судноплавства у Чорному морі може бути вирішене;
- спроби вести діалог із росіянами не мають сенсу, адже ті мовчать навіть після смерті Навального;
- для України важливо, щоб до Української формули миру та Глобального мирного саміту долучилися країни Глобального Півдня;
- європейські суспільства розуміють небезпечність Росії, але не готові битися.
***
Брифінг голів МЗС Німеччини та України Анналени Бербок і Дмитра Кулеби. Основне:
- Про мир в країні можна говорити тільки після того, як українські Сили оборони переможуть Росію на полі бою – Дмитро Кулеба.
- Криза із вивезенням зерна на українсько-польському кордоні викликана трьома факторами: економічні проблеми в самій Європі; використання цих проблем російською розвідкою та пропагандою для спрямування гніву на Україну; провокації, які загострюють ситуацію – Дмитро Кулеба.
- Після вступу в НАТО Україна стане серйозним посиленням Альянсу, адже спроможна захищати Євроатлантичний простір від Росії – Дмитро Кулеба.
- Німеччина збільшує гуманітарну допомогу Україні на 100 мільйонів євро – до 1 мільярда – Анналена Бербок, міністр закордонних справ ФРН.
ЦИТАТА
Борис Джонсон, експрем’єр Британії: «Так, він (Путін, – ред.) може напасти. Я вважаю, що цього не можна виключати. Тому він не повинен мати успіху. Він повинен зазнати поразки».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський та міністр оборони Рустем Умєров відвідали передові командні пункти військових частин у районі ведення бойових дій – Фейсбук Сирського. Вручили державні і відомчі нагороди, відзнаки головнокомандувача воїнам, які несуть службу на різних напрямках, за мужність та героїзм, виявлені в боях.
- Сили ППО вночі знищили 16 з 18 «Шахедів» – Повітряні сили.
- Вночі армія Російської Федерації на півдні вчинила одну ракетну та дві хвилі дронових атак. Сили оборони знищили дві протирадіолокаційні ракети Х-31П та шість безпілотників типу Shahed-131/136 – Сили оборони півдня.
- За два роки великої війни Повітряні сили Збройних сил України здійснили понад 18800 вильотів, із них 7800 – на вогневе ураження, 8900 – на авіаційне винищувальне прикриття – Микола Олещук, командувач ПС ЗСУ.
- На Авдіївському напрямку підрозділи Сил оборони України відійшли на західну околицю населеного пункту Ласточкине, де зайняли підготовлені оборонні позиції – Дмитро Лиховій, речник ОСУВ «Таврія».
- Російські окупаційні війська не наступали в районі Куп'янська, поблизу Новомихайлівки під Мар'їнкою загарбники 39 разів намагалися прорвати оборону українських військових – Генштаб ЗСУ.
- На Таврійському напрямку Сили оборони за добу знищили або нейтралізували 212 дронів загарбників, ліквідували 284 особи, 22 одиниці озброєння та військової техніки – генерал Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ «Таврія».
- РФ через дефіцит озброєння перекинула частину танків з окупованої Євпаторії на Запорізький напрямок – «АТЕШ».
***
- Російські окупанти в ніч на 25 лютого завдали удару по Хмельницькій області. Був пошкоджений об'єкт інфраструктури. Інформація щодо постраждалих чи пошкодження житлового фонду не надходила – Хмельницька ОВА.
- У ніч на 25 лютого росіяни вдарили ракетами та зруйнували залізничний вокзал у місті Костянтинівка Донецької області, а також адмінбудівлі, приватні та багатоквартирні будинки. Поранено людину – поліція Донецької області.
- Внаслідок російського удару по фермі в селі Малашівка Запорізької області загинула одна людина, ще троє отримали поранення – Запорізька ОВА.
- Відсьогодні на тимчасово окупованих територіях Запорізької області розпочинається «дострокове голосування» у «виборах» президента РФ, незаконно організованих окупантами – Запорізька ОВА.
- НЕК «Укренерго» відновило надійність живлення ЗАЕС – НЕК «Укренерго».
- Від початку повномасштабного вторгнення Росії співробітники Державної служби України з надзвичайних ситуацій врятували життя близько 4,9 тис. людей – МВС.
- В Україні внаслідок війни пошкоджень зазнала кожна сьома школа, 400 закладів освіти зруйновані повністю – Євген Кудрявець, заступник міністра освіти та науки.
- Із початку повномасштабної війни росіяни обстріляли українську територію 110 тисяч разів, і це були переважно об'єкти цивільної інфраструктури – Ігор Клименко, міністр МВС.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Міністр оборони Рустем Умєров та Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський провели зустріч із міністром оборони Швеції Полом Йонсоном, у ході якої обговорили військову співпрацю між країнами – Міноборони.
- Лише запрошення України до членства в НАТО дасть Європі та світу реальні шанси відновити безпеку, яка сьогодні під загрозою через агресивну політику Росії, переконаний керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак – офіційне інтернет-представництво Президента.
- Конкурсна комісія обирає голову НАЗК – НАЗК.
- Підрозділи Державної міграційної служби України з початку повномасштабного вторгнення Росії оформили понад 2,6 млн ID-карток та понад 5,7 млн закордонних паспортів – МВС.
- Унаслідок повномасштабного вторгнення Росії державні видатки України фактично подвоїлися, збільшившись у 2,5 раза порівняно з довоєнними показниками – Роксолана Підласа, голова Комітету з питань бюджету.
- Велику хакерську атаку на сайти у РФ зафіксовано 25 лютого 2024 року. У результаті роботи групи хакерів «UA25» було вивантажено 5 терабайт особистої і корпоративної конфіденційної інформації – СтратКом ЗСУ.
- Майже 41 тисяча пацієнтів отримали у минулому році безоплатне лікування інфаркту за Програмою медичних гарантій – Національна служба здоровʼя.
- У Києві 25 лютого у Київській консерваторії пройшла церемонія прощання з дисидентом, політв’язнем, народним депутатом І, II та IV скликань українського парламенту Степаном Хмарою – Укрінформ.
***
- За тиждень з 19.02 до 23.02 2024 року Нацбанк продав 648,8 мільйона доларів, що є найвищим показником з початку 2024 року, а купив – 0,97 млн дол. – НБУ.
- Україна 2023 року зменшила виручку від експорту м’яса та субпродуктів на 4% – до 892 млн дол. США, однак зберегла позиції на міжнародному ринку за рахунок курятини – торік обсяги експорту м’яса птиці збільшились на 3% – до 425 тис. т – «Інститут аграрної економіки».
- У 2023 році Україна експортувала готових харчових продуктів на 3,27 млрд дол. США, що на 31% більше, як порівняти з 2022 роком – Держстат.
- На Київщині в рамках урядової програми «єВідновлення» вже ухвалено 50 позитивних рішень щодо компенсацій на відбудову приватного житла на загальну суму понад 168 млн грн – пресслужба КОВА.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Лідери Великої сімки (G7) у роковини початку повномасштабного вторгнення Росії
- підтвердили свою непохитну підтримку України – заява G7 за підсумками онлайн-саміту 24 лютого.
- оприлюднили заяву, в якій підтвердили, що триматимуть замороженими активи Росії у своїх юрисдикціях до завершення повномасштабної війни РФ проти України – сайт Євроради.
- У Литві кампанія зі збору коштів «Radarom!» зібрала 8,288 мільйона євро на закупівлю обладнання литовського виробництва для українських військових – LRT.
- Міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін та CEO Helsing GmbH Гундберт Шерф підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері безпеки й оборони – Мінстратегпром. Helsing – німецька компанія, яка розробляє програмне забезпечення та інтегрує штучний інтелект в оборонні технології.
- Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що країни Заходу повинні сміливіше діяти в питанні конфіскації російських активів, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році – Reuters.
- Проєкти, реалізовані Агентством США з міжнародного розвитку (US AID) в Україні, перебувають під загрозою через затримку у схваленні Конгресом додаткового фінансування для України – Саманта Пауер, адміністратор Агентства США з міжнародного розвитку.
- Нідерландські компанії готові вкладатися до закінчення війни в проєкти відбудови, які будуть поліпшувати життя звичайних українців. Все, що треба іноземцям – це страхування. Вони не планують чекати завершення війни – Ігор Безкаравайний, заступник міністра економіки.
- Заходи на підтримку України в світі у другу річницю повномасштабного вторгнення Росії
- Більше тисячі людей із різних штатів Америки зібралися у Вашингтоні із синьо-жовтими прапорами й плакатами та закликали владу США продовжити критично важливу підтримку України – Укрінформ.
- Сотні демонстрантів провели у Будапешті акцію, присвячену повномасштабному вторгненню РФ в Україну, пройшовши, зокрема, маршем до посольства Росії – угорське видання Telex.
- Вулицями Лондона пройшов багатотисячний марш на знак підтримки та солідарності з Україною, яка продовжує героїчно боротися проти агресії держави-терориста – Посольство України у Великій Британії.
- У Тбілісі відбувся мітинг «Вірю в Україну» – Посольство України в Грузії.
Ситуація на польсько-українському кордоні
- Російські спецслужби і пропагандисти використовують ситуацію із блокуванням польсько-українського кордону для нарощення антиукраїнської кампанії в Європейському Союзі, зокрема в Польщі – Андрій Юсов, представник ГУР МО.
- 25 лютого польські фермери відновили блокаду шести пунктів пропуску з Україною після паузи 24 лютого, у чергах перебувають майже 2400 вантажівок – Андрій Демченко, Держприкордонслужби.
- На польській залізничній станції «Котомеж» в ніч на 25 лютого з восьми напіввагонів була розсипана українська агропродукція – пошкоджень зазнали 160 тонн зерна – Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України.
***
- Експрезидент США Дональд Трамп здобув у суботу перемогу на президентських праймеріз Республіканської партії в Південній Кароліні й очевидно, буде висунутий кандидатом від партії на виборах 2024 року – NBC News.
- Уряд Японії планує запровадити додаткові санкції проти російських осіб та організацій через розв'язану Москвою війну в Україні – Фуміо Кішіда, прем'єр-міністр Японії.
- Лідер ультраправої PVV (Партія свободи) Герт Вілдерс, чия партія перемогла на дострокових парламентських виборах у Нідерландах, заявив про підтримку України – соцмережа Х Герта Вілдерса.
- У ГУР МО заявили, що інформація про те, що невизнана Придністровська республіка 28 лютого проситиметься до складу Російської Федерації, не відповідає дійсності – ГУР МО.
- США, Британія та їхні союзники завдали нових ударів по об'єктах єменських хуситів – Пентагон.
ВОРОГ
- На різних за тематикою акціях протесту 24 лютого в різних містах Росії затримали 49 людей – Телеграм-канал «ОВД-Инфо».
- У Білорусі в неділю без участі міжнародних спостерігачів проходить голосування з обрання депутатів до парламенту та місцевих рад, яке білоруська опозиція закликала бойкотувати – «Європейська правда».
- Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що піде на вибори глави держави 2025 року, а «ліміт революцій» у Білорусі вичерпано – Белта.
- Росія поки що генерує нові сили приблизно зі швидкістю, еквівалентною поточним своїм втратам – ISW.
Підготувала Жанна Телеганова, Київ