Битва за Україну. День вісімсот п'ятдесят дев’ятий
Ми зібрали для вас інформацію про вісімсот п’ятдесят дев’ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 1 липня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- 1 липня Угорщина прийняла естафету у Бельгійського головування в ЄС та перебрала на себе організацію роботи Ради ЄС на наступні пів року – офіційний сайт Угорського головування в ЄС.
- Президент України Володимир Зеленський привітав Угорщину з початком піврічного головування в Євросоюзі – соцмережа Х Зеленського.
Україна повідомила Єврокомісію про призупинення Польщею пропуску українських вантажівок – Сергій Деркач, заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.
Митна та прикордонна служби Польщі не вимагатимуть від українських перевізників жодних дозволів на двосторонні перевезення. Питання врегульоване.
ЦИТАТА
Марк Рютте, прем’єр-міністр Нідерландів: «Після MH17 я усвідомив, наскільки важливо для країни не залишатися на самоті у світі, повному заворушень та загроз. Особливо зараз, коли війна знаходиться лише за кілька годин польоту від нашої країни, ця думка має мотивувати нас продовжувати підтримувати Україну. Задля миру там та безпеки тут».
Дональд Туск, прем’єр-міністр Польщі: «Україна вистояла під час російського наступу, Україна рано чи пізно переможе в цій війні у величезній мірі завдяки польським і американським військовим, усім службам, які в Ясьонці організували найбільший хаб, який щодня задіяний в одну з найбільших військово-логістичних операцій в історії Європи після Другої світової війни».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Найбільше боїв від початку цієї доби відбувається на Покровському напрямку. Водночас російські окупанти не полишають активних спроб зламати нашу оборону на Сіверському, Торецькому, Лиманському та Куп’янському напрямках. Загалом по всій лінії фронту сталося вже 121 бойове зіткнення – Генштаб (станом на 16:00).
- На Покровському напрямку: з початку цієї доби – 37 (із них тривають 12). Найбільшу активність загарбник виявляє в районі Новоолександрівки – біля цього села сьогодні обліковано вже 13 російських атак.
- На Лиманському напрямку загарбники не полишають спроб просунутися в бік Макіївки, Греківки та Невського. Загалом – 13 атак. Лише біля села Макіївка відбувалися вісім ворожих штурмів.
- На Сіверському напрямку кількість бойових зіткнень зросла до 18. Українські воїни відбивають штурмові дії агресора в районах Білогорівки (тільки біля цього селища росіяни вчиняли 11 атак), Івано-Дар’ївки, Спірного, Виїмки та Верхньокам’янського. По Сіверську окупанти вдарили трьома КАБами.
- На Торецькому напрямку загарбники починали 13 атак – в бік міста Торецьк, населених пунктів Північне, Південне та Нью-Йорк. Чотири боєзіткнення тривають.
- На Куп’янському напрямку ворог атакував 11 разів – на локаціях Синьківки, Стельмахівки, Піщаного, Берестового і Степової Новоселівки.
- Українські військові змогли оточити загарбників в районі агрегатного заводу у Вовчанську, де перебувають російські десантники – ЗМІ. ЗСУ не штурмують агрегатний завод, оскільки це призведе до зайвих втрат.
- У результаті успішної військової операції розвідники бригади «Рубіж» взяли в полон кілька десятків військових армії РФ – МВС України.
- Партизани провели розвідку у тимчасово окупованому Севастополі, в ході якої виявили ворожий зенітний ракетний комплекс «Тор». Він розташований прямо над громадським пляжем – рух опору «АТЕШ».
- Заяви Білорусі про нібито зростання напруженості на кордоні з Україною є черговим витком інформаційної операції, яку проводить РБ за підтримки Росії – Андрій Демченко, речник Держприкордонслужби.
- Порівнюючи з попереднім місяцем, червень був надто активним на фронті, гарячим – це Курахівський, Краматорський та Покровський напрямки, і зокрема по всій лінії відбулось понад 1000 бойових зіткнень з ворогом – Назар Волошин, речник ОСУВ «Хортиця».
- Втрати російських загарбників в Україні за червень становлять 33713 військових – Генштаб ЗСУ.
- Держспецслужба транспорту протягом тижня, з 24 по 30 червня, знешкодила 1405 вибухонебезпечних предметів – Державна спеціальна служба транспорту.
- Масштабна кібератака, здійснена фахівцями ГУР Міноборони наприкінці травня, залишила без звʼязку щонайменше 250 тисяч абонентів на тимчасово окупованих територіях України, передусім у Криму – повідомило Укрінформу джерело в розвідці.
- Близько 90% Бєлгородської області, у тому числі міста Бєлгород та Старий Оскол, наразі без світла. Є проблеми з інтернетом – росЗМІ. Блекаут стався в результаті одночасної атаки безпілотників та спрацювання саморобних вибухових пристроїв на підстанції.
- На фронті загинув бойовий медик та волонтер Пітер Фуше. Він був громадянин Великої Британії, а до України вирушив на початку повномасштабної війни. Вічна пам'ять Герою...
***
- Вночі 1 липня російська армія вдарила про Дніпру балістикою. Пошкоджено близько 70 багатоповерхових і приватних будинків, а також будівлю супермаркету. Постраждали семеро людей, зокрема 15-річний хлопець – Дніпропетровська ОДА.
- У житловому будинку в Оболонському районі Києва, пошкодженому внаслідок падіння уламків ракети «Іскандер-К», яку запустили ввечері по Києву росіяни і збила наша ППО, чотири квартири зазнали сильних руйнувань і близько 30 – незначних – Кирило Фесик, очільник Оболонської РДА.
- На Донеччині щонайменше дві людини загинули та вісім отримали поранення внаслідок ранкового ворожого обстрілу Українська – Вадим Філашкін, начальник Донецької ОВА.
- Ворог обстріляв Селидівську громаду на Донеччині, троє загиблих та 20 поранених – Селидівська МВА.
- На підконтрольну територію України вдалось повернути дев’ятеро дітей із тимчасово окупованих громад Херсонської області – Херсонська ОВА.
- Російські загарбники минулої доби обстріляли Донецьку, Київську, Херсонську області загинули 3 мирних жителів і ще 16 завдали поранень, серед них дитина – дані ОВА.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- До Києва прибули голова Комітету з питань розвідки Палати представників Конгресу США Майк Тернер і двопартійна делегація американських конгресменів – Бріджит Брінк, посол США в Україні.
- Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак зазначив, що в останні місяці проводилися численні переговори з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто з питань двосторонніх відносин – Телеграм Єрмака.
- Кабінет міністрів схвалив Бюджетну декларацію на 2025-2027 роки, в якій передбачається:
- поступове відновлення економіки – зокрема, у 2025 році очікується збільшення ВВП на 2,7%;
- середньорічний курс гривні від 45 до 46,4 грн/долар США;
- індексація пенсій відбуватиметься кожен рік із 1 березня – Урядовий портал.
- З українським суспільством треба чесно говорити про реальні терміни вступу країни до Євросоюзу і ті складні рішення, які, можливо, доведеться ухвалювати у процесі підготовки до членства – Іванна Климпуш-Цинцадзе, голова Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до ЄС.
- Україна має місяць, щоб домовитися з кредиторами про реструктуризацію боргу та уникнути дефолту – The Economist.
- Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі відбудуться цього року – Олександр Порхун, виконувач обов'язків міністра у справах ветеранів.
- В Україні функціонує е-Карта для ветеранів війни, куди вже внесена інформація про майже 9,5 тис. послуг медичного та психологічного спрямування – Мінреінтеграції.
- В Україні 1 липня стартує реєстрація електронних кабінетів для вступників у заклади фахової передвищої та вищої освіти – ДП «Інфоресурс».
- Рух поїздів на низці станцій «синьої» гілки метро, які були закриті у грудні 2023 року, запустять уже на початку осені – Віталій Кличко, міський голова.
- У вівторок 2 липня графіки відключень світла застосовуватимуть протягом усієї доби – ДТЕК.
Україна передала РФ двох священників Української православної церкви московського патріархату – Миколу Закройця і Олександра Лунєгова у межах обміну полоненими – «Релігійна правда».
***
- Генеральний прокурор Андрій Костін підписав наказ про звільнення за власним бажанням заступника Дмитра Вербицького, який фігурував у журналістському розслідуванні – пресслужба Офісу генпрокурора.
- СБУ повідомила, що затримала групу провокаторів, які готували заворушення у Києві і захоплення будівлі Верховної Ради після Дня Конституції – СБУ.
- СБУ за сприяння керівництва Міністерства юстиції викрила начальника Західного міжрегіонального управління Мін’юсту і його підлеглих на вимаганні хабарів за незаконне закриття виконавчих проваджень стосовно громадян, які мають боргові зобов’язання – пресцентр СБУ.
***
- Бюджет за перше півріччя отримав $20,2 мільярда фінансування – Мінфін.
- Національне агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) загалом вже придбало військових облігацій на 4,2 млрд грн – Олена Дума, голова АРМА.
- За результатами 10 приватизаційних успішних аукціонів минулого тижня Фонд Державного майна України залучив 148,5 млн грн – пресслужба ФДМУ.
- АТ «Енергетична компанія України» виплатило до державного бюджету 100,4 млн грн дивідендів за 2023 рік – пресслужба компанії.
- АТ «Укрпошта» з 1 липня збільшує тарифи «Укрпошта. Стандарт» і «Укрпошта.Експрес» у середньому на 5-10 грн – пресслужба компанії.
- У рамках урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу єРобота виплатили 18,7 млн грн ще трьом агропідприємствам. Ці кошти підуть на розвиток садівництва, ягідництва, виноградарства й тепличного господарства – Урядовий портал.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- У південних кордонів Одеської області зафіксовано літак НАТО американський розвідувальник Boeing P-8A Poseidon. Сьогодні разом з ним патрулює дозаправник Boeing KC-135R Stratotanker. Авіація НАТО контролює ситуацію близько Одещини та Молдови, перебуваючи у повітряному просторі Румунії – Flightradar.
- Світовий банк призначив Боба Сома регіональним директором у справах країн Східної Європи, який базуватиметься в Києві та здійснюватиме керівництво програмами банку в Україні й Молдові, починаючи з 1 липня – пресслужба банку.
- Чехія у повному обсязі дотримується своїх обіцянок у рамках власної ініціативи щодо забезпечення України боєприпасами, але для її продовження потребує фінансів від партнерів – Яна Чернохова, міністерка оборони Чеської Республіки.
- Українська піаністка, директорка Українського інституту у Швеції Наталія Пасічник отримала золоту медаль Global Music Awards у категорії «Класична музика» за платівку із записом інтерпретацій творів для фортепіано німецького композитора Йоганна Себастьяна Баха «Добре темперований клавір» – Український інститут у Швеції.
***
- Польща 1 липня розпочинає річне головування у Вишеградській групі (V4 – Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина) під гаслом «Повернення до коріння» (Back to Basics) – МЗС Польщі.
- Міністерство внутрішніх справ Франції вранці в понеділок оголосило попередні результати першого туру парламентських виборів. Перемогу здобуло ультраправе «Національне об’єднання», яке станом на 9:00 здобуло понад 33 відсотки голосів. Явка виборців – 66,7% – МВС Франції.
- Туреччина, Румунія та Болгарія почали операцію з розмінування Чорного моря. Це перша велика спільна акція чорноморських держав після вторгнення Росії в Україну – Bloomberg.
- З 1 липня в Євросоюзі набули чинності значно вищі імпортні мита на деякі російські та білоруські сільськогосподарські товари, серед яких – зерно, досягнувши 50% ринкової ціни на деякі види зерна – «Європейська правда».
- Міжнародний союз електрозв'язку (ITU) – спеціалізована установа ООН у сфері глобального електрозв'язку, що базується у Женеві, засудив серію інцидентів, пов'язаних із втручанням Росії в роботу супутникових систем європейських країн, і закликав припинити їх – Reuters.
- На 89-му році життя помер видатний албанський письменник Ісмаїл Кадаре – AP.
***
- Ізраїльський уряд може визнати п’ять несанкціонованих єврейських поселень на окупованому Західному березі річки Йордан, аби вони в майбутньому не ввійшли до складу незалежної Палестинської держави – CNN.
- В Єрусалимі відбулась акція протесту проти призову на військову службу ультраортодоксальних євреїв, під час якої відбулися сутички між мітингувальниками та поліцейськими – The Jerusalem Post
- Підконтрольне ХАМАСу міністерство охорони здоров'я Гази у понеділок заявило про 37 900 загиблих палестинців у анклаві через бойові дії – Al Jazeera.
ВОРОГ
- Планерні бомби, які армія РФ запускає по Україні, часто падають на території самої Росії. За рік 38 російських планерних бомб впали на території Бєлгородської області, більшість із них не здетонувала – The Washington Post.
- Російська влада ініціювала рекордне за 11 років підвищення тарифів на газ для всіх категорій споживачів на 11,2%, щоб збільшити бюджет «Газпрому», який минулого року отримав рекордний у своїй історії чистий збиток – Економічна правда.
- Другий Західний окружний військовий суд у Москві заочно засудив українського журналіста Дмитра Гордона до 14 років позбавлення волі – росЗМІ.
- У тимчасово окупованому Криму Росія викрала артефакти та знищила автентичну пам'ятку світового значення – античний Херсонес – пресслужба ВРУ.
Підготувала Жанна Телеганова, Київ