Радянська політика гонінь почалася з депортації кримських татар - Порошенко
Про це заявив Президент Петро Порошенко, виступаючи на заходах, присвячених Дню боротьби за права кримськотатарського народу та Дню пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Біль кримських татар – це біль усіх українців. Трагедія 1944 року була лише прелюдією, початком багатолітньої політики гонінь", - сказав він.
Порошенко підкреслив, що спогади про влаштований Москвою геноцид залишаються в історичній пам’яті кримських татар і пам’яті усього українського народу.
Глава держави також зауважив, що цієї неділі, 20 травня, за традицією буде вшановано пам’ять жертв політичних репресій.
"Цього року цей день особливий, бо виповнюються 85-ті роковини Голодомору і минає 80 років від "Великого терору". Ми, українці, як ніхто інший знають, що таке потрапити під смертельний каток кремлівської імперії. Врешті-решт, сам Хрущов переповідав про мрії Сталіна вивезти усіх українців до Сибіру", - підкреслив він, але додав, що український народ "врятувала лише кількість".
Разом з тим Президент наголосив, що примусове виселення кримських татар було однією з "найбільш злочинних і брутальних операцій тоталітарного комуно-московського режиму".
Як повідомлялося, 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
18-20 травня 1944 року бійці НКВС зігнали до залізничних вагонів майже всіх кримських татар і відправили в бік Узбекистану.
У результаті етнічної чистки за наказом Сталіна було депортовано 191 044 кримських татар у віддалені регіони Радянського союзу – від північного Приуралля до республік Середньої Азії. У дорозі померла 191 людина, протягом першого року депортації, за різними оцінками, від 15% до 46% від загальної кількості. Після депортації була знищена матеріальна та духовна спадщина кримських татар, конфісковано все їхнє нерухоме й рухоме майно, запаси продовольства, ліквідовані книгозбірні, закриті бібліотеки, школи, мечеті. Було змінено тисячі історичних назв місцевостей.