Суд закрив справу щодо моряків судна "Норд"
Про це написав у Facebook помічник голови Державної прикордонної служби України, прес-секретар Олег Слободян.
"23 липня, у зв'язку із закінченням тримісячного строку притягнення осіб до відповідальності, суд закрив справи, оскільки за даних обставин не вбачається можливість притягнення осіб до відповідальності", - написав він.
Він зауважив, що розповсюджена деякими ЗМІ інформація, що нібито "прикордонники не змогли довести в суді незаконність спроби перетину кордону" моряками судна "Норд" і тому суд закрив справу - "це маніпуляція фактами".
Слободян пояснив, що 20 квітня справи про адміністративне правопорушення за ст. 204-1 КУпАП "Незаконне перетинання державного кордону", які стосувалися спроби членів екіпажу судна "Норд", як громадян України, незаконно перетнути державний кордон в аеропорту "Київ" за паспортами громадян РФ, були скеровані до Солом’янського райсуду Києва. Термін розгляду таких справ визначений законодавством і становить 3 місяці. Але адвокати моряків неодноразово клопотали про перенесення розгляду, а правопорушники не прибували на засідання, чим затягували розгляд.
Таким чином, 23 липня, у зв'язку із закінченням тримісячного строку притягнення осіб до відповідальності, суд закрив справи, оскільки за даних обставин не вбачається можливість притягнення осіб до відповідальності.
Він також заявив, що позиція Держприкордонслужби та української сторони залишається незмінною: громадяни України, члени екіпажу судна "Норд" (громадянство України підтверджено в ході судового розгляду), можуть у будь-який час повернутися до місця постійного проживання, до тимчасово окупованого півострова Крим через будь-який КПВВ на адмінмежі.
Як повідомляв Укрінформ, 25 березня Держприкордонслужба України затримала в акваторії Азовського моря риболовецьке судно “Норд” під прапором Росії. Прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження за фактом виходу судна "Норд" із закритого Україною порту анексованої Керчі. 30 березня український суд арештував судно "Норд".
Судно "Норд" має приписку в окупованому Росією Криму. На борту корабля був екіпаж у складі 10 осіб, у всіх були паспорти громадян Росії, видані в Керчі. Трьом членам екіпажу вдалось залишити територію України.
Приморський районний суд Маріуполя оштрафував громадян України, членів екіпажу заарештованого керченського судна "Норд", але їхні адвокати оскаржили це рішення. Пізніше члени екіпажу кілька разів намагалися залишити материкову частину України, але з наявними у них паспортами громадян Росії це на законних підставах зробити неможливо.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до Президента Петра Порошенка з проханням розглянути можливість здійснення обміну членів екіпажу судна «Норд» на членів екіпажу українського судна «ЯМК-0041», що було затримано ФСБ Росії біля берегів Криму на початку травня.
18 липня в прокуратурі Автономної республіки Крим повідомили, що екіпаж «Норда» може безперешкодно повернутися до Криму за українськими документами, виданими до окупації Криму Росією, а капітану загрожує до п'яти років позбавлення волі.