Рада висунула кандидатуру Сенцова на Нобелівську премію
Відповідний проект постанови №9040 підтримали 245 депутатів, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«З огляду на мужню поведінку Олега Сенцова, якого протиправно утримують у Російській Федерації протягом 4 років за прояв героїчного ненасильницького протесту проти незаконної окупації Російською Федерацією Автономної Республіки Крим, міста Севастополь та окремих районів Донецької та Луганської областей, за відстоювання прав людини, за готовність пожертвувати своїм життям заради свободи інших, Верховна Рада України висуває кандидатуру Олега Сенцова на здобуття Нобелівської премії миру», - йдеться у заяві.
У документі також зазначається, що Сенцов протягом усього періоду незаконного утримання під вартою, ризикуючи власним життям, демонструє приклад мужнього ненасильницького спротиву у боротьбі за базові права та свободи людини.
Як відомо, щороку Норвезький Нобелівський комітет запрошує конкретних кваліфікованих людей для представлення номінацій на Нобелівську премію миру. Статут Фундації Нобеля визначає осіб, що мають право висувати номінації на Нобелівську премію миру. Зокрема, номінувати можуть члени національних парламентів й урядів різних країн, лауреати цієї премії.
За словами голови Комітету ВР у закордонних справах Ганни Гопко, процес відбору кандидатів проходить кілька етапів. Лютий, за її словами, є останнім терміном для подання кандидатур, у лютому-березні складається короткий список номінантів. На початку жовтня Нобелівський комітет обирає лауреатів Премії миру більшістю голосів.
Церемонія вручення Нобелівської премії відбувається 10 грудня в Осло.
Як повідомлялося, раніше екс-президент Польщі, колишній лідер “Солідарності” Лєх Валенса подав кандидатуру українського режисера Олега Сенцова на здобуття Нобелівської премії миру.
Сенцова незаконно засуджено у Росії у серпні 2015 року на 20 років колонії суворого режиму за сфабрикованим обвинуваченням у плануванні терактів в анексованому Криму. 14 травня 2018 року режисер оголосив безстрокове голодування, вимагаючи звільнення всіх українських політв'язнів у Росії.
З вимогою негайно звільнити Сенцова в останні місяці виступили численні діячі світової культури, а також політики й правозахисники. У США петиція на сайті Білого дому на підтримку українського режисера набрала понад 100 тисяч підписів, тож згідно з американським законодавством документ буде направлено на розгляд профільного відомства.
У цілому в Росії й анексованому Криму тримають близько 70 українських політв'язнів, серед них і журналіста Укрінформу Романа Сущенка, якого в РФ засудили до 12 років колонії суворого режиму за нібито шпигунство.