Правозахисний фонд Клуні закликає РФ скасувати вирок сімом кримським політв'язням
Звіт з аналізом судового розгляду "Російська Федерація проти Сервера Мустафаєва та інших" опублікований на сайті фонду "За справедливість".
Мова йде про фігурантів «справи Хізб ут-Тахрір» Марлена Асанова, Мемета Бєлялова, Тимура Ібрагімова, Сейрана Салієва, Сервера Мустафаєва, Сервера Зекір'яєва й Едема Смаїлова.
"Судовий розгляд справи за обвинуваченням цих осіб був пов'язаний із порушенням їх права на справедливий суд та інших прав людини, включаючи право на презумпцію невинуватості, право на участь у судовому розгляді і свій захист у ньому, право на виклик і допит свідків, а також право на свободу від незаконного та свавільного затримання. З огляду на ці порушення, Військовий апеляційний суд м. Власиха має скасувати вирок щодо вищезазначенних осіб та ухвалити постанову про їх негайне звільнення", - йдеться у звіті "Російська Федерація проти Сервера Мустафаєва та інших".
Зазначається, що судовий розгляд за обвинуваченням сімох кримських татар у причетності до терористичної діяльності грішить недостатністю доказів.
"Суд виніс обвинувальний вирок на адресу сімох підсудних, попри недостатність доказів, представлених обвинуваченням", - зазначають правозахисники.
Зокрема, висновки про те, що обвинувачені причетні до "Хізб ут-Тахрір" зроблені на підставі показань трьох свідків обвинувачення, один з яких співробітник ФСБ Микола Артикбаєв, а двоє інших - засекречені свідки.
У звіті також зазначено, що РФ не мала права судити фігурантів даної справи, оскільки обвинувачення проти них можливі лише в рамках українського законодавства, яке не забороняє діяльність організації "Хізб ут-Тахрір".
Підкреслюється, що "Кримський півострів юридично залишається українською територією, яка перебуває під російською окупацією", а також те, що "російська влада порушила вимоги Четвертої Женевської конвенції, висунувши проти Мустафаєва і його співвідповідачів обвинувачення в рамках російського кримінального законодавства, і розглядали їх у російському суді".
"Згідно зі статтею 64 Четвертої Женевської конвенції, влада була зобов'язана застосовувати до підсудних українське право і розглядати їх справу в українському суді», - йдеться в доповіді.
У звіті також зазначається, що кримінальні звинувачення на адресу Мустафаєва і його співвітчизників розцінюються правозахисниками, як порушення фундаментальних положень міжнародного гуманітарного права і законів війни.