Денісова вимагає надати меддопомогу політв’язню Яцкіну
Як передає Укрінформ, про це повідомила Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова за результатами зустрічі з адвокатом Миколою Полозовим.
Зокрема, учасники зустрічі обговорили питання захисту українських політв’язнів у тимчасово окупованому Криму.
“Отримала інформацію щодо стану здоров’я українського політв’язня Івана Яцкіна. На жаль, у нього внаслідок тромбофлебіту почалося загострення трофічної виразки на обох ногах. Керівництво Сімферопольського СІЗО продовжує ігнорувати потребу в екстреному медичному обстеженні та фаховій меддопомозі”, - поінформувала Денісова, зазначивши, що такі дії керівництва Сімферопольського СІЗО ставлять під загрозу життя нашого співгромадянина.
Окремо Денісова уточнила, що вона та Полозов під час зустрічі акцентували увагу на додержанні прав незаконно позбавлених волі за політичними мотивами кримськотатарських активістів Нарімана Джелялова та Асана і Азіза Ахтемових, яких утримують у Сімферопольському СІЗО.
Денісова і Полозов на зустрічі наголосили на необхідності забезпечення правового захисту з боку МЗС України та надання Джелялову і братам Ахтемовим медичної допомоги.
Український омбудсман також закликала міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу сприяти правовій підтримці незаконно утримуваних українських політв’язнів.
Денісова звернулася і до Уповноваженого з прав людини у РФ Тетяни Москалькової з вимогою провести повне обстеження Яцкіна у кваліфікованому медзакладі та надати йому відповідний комплекс лікування.
Як повідомлялося, 3 та 4 вересня в окупованому Криму затримали і вивезли в невідомому напрямку Ельдара Одаманова, Асана і Азіза Ахтемових, Шевкета Усеїнова та Нарімана Джелялова.
Після «адміністративного арешту» Усеїнова і Одаманова випустили на свободу.
6 вересня Київський районний «суд» Сімферополя прийняв постанову про взяття під варту Джелялова і двоюрідних братів Азіза і Асана Ахтемових до 4 листопада. Їх звинуватили за ч.1 статті 281 (Диверсія) КК РФ за нібито причетність до пошкодження газопроводу в селі Перевальне 23 серпня.
Пізніше Асану Ахтемову було посилено звинувачення на «Диверсію, що вчинена групою осіб» (ч. 2 статті 281). Крім того, проти Ахтемова було висунуто звинувачення за ч.4 статті 222.1 КК (Незаконне придбання, зберігання вибухових речовин групою осіб).
Адвокат вважає, що посилення звинувачення є помстою Асану Ахтемову за те, що він змінив зізнавальні свідчення, які дав раніше під тортурами.
24 вересня «суд» в окупованому Криму відхилив апеляцію захисту Асана Ахтемова на обраний йому запобіжний захід у вигляді арешту до 4 листопада. Засідання проходило без участі підсудного.
Того ж дня так званий апеляційний суд в окупованому Криму залишив чинною постанову «суду» першої інстанції про арешт Азіза Ахтемова, скоротивши його строк перебування в СІЗО лише на дві доби.
Щодо Яцкіна, то так званий Верховний суд Криму незаконно засудив громадянина України до 11 років позбавлення волі з відбуванням покарання в колонії суворого режиму, і після закінчення - до одного року обмеження волі адміністративного нагляду.
Пізніше в окупованому Криму пройшло виїзне засідання Третього апеляційного суду загальної юрисдикції, на якому вирок стосовно Яцкіна - 11 років позбавлення волі в колонії суворого режиму - залишили чинним.
Уродженець села Войкове Первомайського району АРК Іван Яцкін був затриманий 16 жовтня 2019 року. Його звинуватили у державній зраді у формі шпигунства (ст. 275 КК РФ). За версією російського слідства, перебуваючи у Сімферополі з 14 лютого до 30 березня 2016 року, Яцкін нібито за завданням СБУ спілкувався зі своїми знайомими серед правоохоронців, «збираючи персональні дані співробітників оперативно-пошукового бюро МВС по Республіці Крим, що становлять державну таємницю». Перебуваючи з квітня по липень 2016 року на території України, «через мережу Інтернет, а також під час особистих зустрічей із співробітниками СБУ» він нібито передав їм ці дані.