У Криму з початку року істотно зросла кількість обшуків, затримань і допитів - правозахисники
Про це за результатами моніторингу повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр, передає Укрінформ.
«За звітний період російські силовики провели 46 обшуків, 238 затримань або утримань і 238 допитів, опитувань і «бесід»», - йдеться в повідомленні.
Число обшуків у Криму у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (40) зросло на 6. Цієї форми переслідування зазнали послідовники «Свідків Єгови», кримські мусульмани, так звані «диверсанти» і активісти. З 46 зафіксованих з початку року обшуків - 26 були проведені в будинках кримських татар.
Під час незаконних проникнень в оселі порушувалися права потерпілих, зокрема, були випадки пошкодження майна, обшуки проводилися за відсутності господаря будинку, власникам підкидалася «заборонена література».
Крім того, в травні поточного року під час обшуку за нібито опір силовикам було скоєно вбивство громадянина Узбекистану Аюба Рахімова.
Значно збільшилася за звітний період кількість затримань. За 9 місяців 2020 року їх було 68, з початку поточного року - 238, з яких 202 - стосовно кримських татар.
Як зазначили в КРЦ, зростання цього показника порушення прав людини в Криму пов'язане з масовим затриманням активістів, які виїхали до Ростова-на-Дону на оголошення вироку у білогірській «справі Хізб ут-Тахрір». Тоді були затримані 126 кримських татар.
Крім того, у вересні біля будівлі ФСБ в Сімферополі були затримані 58 осіб, які вимагали інформацію про викрадених співробітниками спецслужб Нарімана Джелялова і братів Ахтемових.
Зафіксовано також значне збільшення числа допитів: за 9 місяців минулого року їх було 70, з початку 2021 року - 238. З них 202 - стосовно кримських татар.
Допитували затриманих після обшуків послідовників «Свідків Єгови», мусульман, яких звинувачували в причетності до організації Хізб ут-Тахрір, а також підозрюваних у «виправданні тероризму в соцмережах», у «державній зраді», у «здійсненні тероризму» і «скоєнні диверсії». Незаконним допитам були піддані й родичі політв'язнів за проведення одиночних пікетів у Криму.
Як повідомлялося, на початку вересня в окупованому Криму силовики провели незаконні обшуки і затримали першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, а також активістів Азіза й Асана Ахтемових, Шевкета Усеїнова й Ельдара Одаманова.
6 вересня районний «суд» Сімферополя заарештував Джелялова і братів Ахтемових до 4 листопада. Одаманов і Усеїнов отримали 14 і 15 діб «адміністративного арешту» відповідно.
Київський районний «суд» Сімферополя 28 жовтня за клопотанням слідчого ФСБ продовжив термін утримання під вартою Джелялова до 23 січня 2022 року.
Джелялов обвинувачується в скоєнні диверсії на газопроводі в селі Перевальному (ч. 1 статті 281 КК РФ). Йому загрожує до 20 років позбавлення волі. 8 жовтня його помістили до психіатричної лікарні в Сімферополі, де відносно нього проводиться стаціонарна психолого-психіатрична експертиза.