Лавреаткою Премії імені Василя Стуса стала директорка Харківського літературного музею
Як передає Укрінформ, про це повідомляє культурна і правозахисна громадська організація Український ПЕН.
Ім’я лауреатки оголосили 10 вересня під час урочистої церемонії у Києво-Могилянській бізнес-школі.
Організатори премії, яку вручають уже 35-й рік поспіль, - Український ПЕН, Києво-Могилянська бізнес-школа та видавництво "Дух і Літера".
Цьогорічна лавреатка – культурна менеджерка і волонтерка, директорка Харківського літературного музею, дослідниця української літератури 1920-х – 1930-х років.
З 2022 по 2024 роки вона курувала фестиваль "Пʼятий Харків", з 2021 року організовує роботу Харківської мистецької резиденції "Слово".
Протягом років незалежності Літературний музей зробив величезний внесок у збереження і поширення пам’яті про українських митців 1920-х та дисидентів радянського періоду. З 2022 року музей є частиною спільноти, яка оберігає місто і об’єднує військових, митців і волонтерів.
"Чи було страшно нашим шістдесятникам опинитись у нелюдських умовах радянських таборів, не бачити своїх рідних, не мати можливості виховувати дітей? Думаю, так. Та в ситуації граничного досвіду очевидним стає те, що насправді важливо. Не гідно було боятись, коли забирали власну гідність. Чи страшно нам сьогодні? Так. Але ми теж обрали не боятись”, - наголосила Пилипчук.
Вона припустила, що “нам сьогодні трішечки легше, тому що у нас є наша історична і культурна спадщина – і українських 1920х, і українського руху опору 1960-х”.
“Ми її змогли зберегти попри всі численні спроби Росії знищити наші твори і наших авторів. І такі премії - Василя Стуса, або Юрія Шевельова - це теж про спадковість і збереження памʼяті", - зауважила директорка літературного музею.
За словами віцепрезидентки Українського ПЕН, членкині журі Премії Стуса-2024 Мирослави Барчук, нинішня лауреатка з тих людей, “які скромно, без зайвого галасу і шуму, роблять надзвичайно важливі речі, дають імпульс цілій спільноті, роками плекають культурне середовище міста, реалізують дуже важливі проєкти й ініціативи”.
“Існує відоме античне поняття genius loci – геній, дух місця. Цей невловимий, але відчутний дух Харківського міського середовища формує і втілює Тетяна Пилипчук. Цей дух виникає там, де Тетяна перетинається з Харковом", - підкреслила Барчук.
Лауреатка премії отримала грошову винагороду і статуетку, розроблену дизайнером Дмитром Покрасьоном та скульптором Станіславом Кадочниковим.
Як повідомлялося, Премія імені Василя Стуса - одна з найдавніших українських премій у царині культури. 1989 року її заснувала Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком. Починаючи з 2016 року Український ПЕН, Києво-Могилянська бізнес-школа та видавництво "Дух і Літера" продовжили цю ініціативу.
Нагорода присуджується щороку авторам (літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам), незалежно від місця проживання, прижиттєво, за особливий внесок в українську культуру та стійкість громадянської позиції. За три місяці до церемонії нагородження лауреата кожен член журі зголошує одну кандидатуру.
Усі кандидатури розглядаються на засіданні журі у два етапи. На першому етапі рейтинговим шляхом формується довгий список кандидатів. На другому – шляхом анонімного голосування, за результатом простої більшості голосів, визначається лауреат.
У різні роки лавреатами премії ставали Михайлина Коцюбинська, Іван Світличний, Мирослав Маринович, Володимир В'ятрович, Марія Бурмака, Святослав Вакарчук, Сергій Жадан, Влад Троїцький, Ахтем Сеітаблаєв, Тарас Возняк, Віталій Портников та інші.
Фото: pen.org.ua