Лаюк отримав премію імені Юрія Шевельова за збірку «Бахмут»
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Суспільне Культура.
"Хоч ця книжка називається іменем міста, це — книжка про людей. Для мене книжки в цей час — це те, що робить фундамент. Іноземці, зокрема, кажуть, що ми хитка, невизначена країна. Книжки записують цей фундамент", – сказав у своїй промові письменник.
У анотації до книги зазначається, що Лаюк разом із фотографом Данилом Павловим провели кілька місяців узимку та в березні 2023 року, у період найінтенсивніших боїв за Бахмут, разом із військовими.
"Результатом тих поїздок стала книжка репортажів та есеїв про побут війни, про те, чому військові роблять манікюр і як зʼявляються позивні, про непоправні втрати, історію Бахмута та феномен пам’яті й забуття".
Книга складається з двох частин. Перша - це репортажі про військових які воювали на передовій. Друга складається з есеїв про історію міста Бахмут і культурну спадкоємність. Вона вийшла у видавництві Ukraїner.
Мирослав Лаюк - український письменник, упорядник "Антології молодої української поезії ІІІ тисячоліття" (від видавництва "А-ба-ба-га-ла-ма-га", 2018).
Його роман "Баборня" увійшов до короткого списку "Книги року ВВС-2016", а поетичні книжки "Метрофобія" і "Осоте" були названі найкращими поетичними книжками 2013 і 2015 років за версією порталу "Літакцент".
До короткого списку номінантів на здобуття цьогорічної премії також увійшли Юлія Буйських, "На захід від Бугу" і Антон Санченко, "На чорноморській хвилі: 33 століття копаного моря".
Спеціальну відзнаку капітули у 2024 році вручили Василеві Махну "за особливий голос в українській есеїстиці останніх двадцяти років і розбудову мостів культурного порозуміння".
Ще одну спецвідзнаку від Радіо Культура вручили Станіславу Асєєву за книгу "Мельхіоровий слон, або Людина, яка думала".
Премію імені Шевельова заснували у 2013 році PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа, видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету. Нагорода носить імʼя Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику, та відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. З 2020 року також вручають дві спеціальні відзнаки премії - Спеціальна відзнака капітули та Спеціальна відзнака UA: Радіо Культура.
Головою капітули у 2024 році став український філософ та президент PEN Ukraine Володимир Єрмоленко. Загалом до капітули ввійшли 11 людей.
Як повідомляв Укрінформ, лауреатами премії минулих років стали Тарас Прохасько (2013, "Одної і тої самої") та Андрій Портнов (2013, "Історії для домашнього вжитку"), Костянтин Москалець (2014, "Сполохи"), Олександр Бойченко (2015, "Більше/менше"), Вахтанґ Кебуладзе (2016, "Чарунки долі"), Андрій Любка (2017, "Саудаде"), Володимир Єрмоленко (2018, "Плинні ідеології"), Діана Клочко (2019, "65 українських шедеврів. Визнані й неявні"), Тарас Лютий (2020, "Культура принад і спротиву"), Андрій Бондар (2021, "Ласощі для Медора"), Андрій Павлишин (2022, "Нам і далі загрожує вічність"), Олександр Михед (2023, "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення").
Фото: Кирило Русанівський