У Києві проходить фестиваль музики Бориса Лятошинського

У Києві проходить фестиваль музики Бориса Лятошинського

Фото
Укрінформ
У день 130-річчя від дня народження українського композитора Бориса Лятошинського в Національній філармонії України відбулося відкриття фестивалю «Liatoshynsky Space 2025».

Усього в програмі п’ять концертів, перед кожним з яких проводитиметься дискусія про важливі питання української культури, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Спікерами першого обговорення «Українська культура під час світової кризи: шляхи порятунку і самозбереження» стали перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко, композитор, генеральний директор Національної філармонії України Михайло Швед та директорка Мистецького Арсеналу Олеся Островська-Люта.

Дискусія «Українська культура під час світової кризи: шляхи порятунку і самозбереження» у рамках фестивалю музики Бориса Лятошинського / Фото: Павло Багмут, Укрінформ

Ювілей композитора Бориса Лятошинського Галина Григоренко назвала знаковою подією для збереження пам’яті та популяризації української культури і країни загалом. Бо це постать, яка відображає всю складність української історії у XX столітті.

Через оперу Бориса Лятошинського «Золотий обруч», створену за літературним твором Івана Франка «Захар Беркут», частині іноземців відразу після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році вдалося донести, чому українці відстоюють свою землю та ідентичність. Проєкт реалізували з Асоціацією оперних театрів «Опера Європа». Для створення фільму передали ноти, партитури і фрагменти записів «Золотого обруча».

У Києві проходить фестиваль музики Бориса Лятошинського «Lyatoshynsky Space» / Фото: Павло Багмут, Укрінформ

«Борис Лятошинський – це композитор світового рівня. Наше завдання, щоб він набув світового значення», - зазначив генеральний директор Національної філармонії України Михайло Швед. Творчий доробок ювіляра нараховує понад 170 творів.

У день відкриття фестивалю «Liatoshynsky Space 2025» 3 січня у колонній залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України відбувся концерт «Пам’ять. Камерна музика». Представили твори, що звучали на ювілейному концерті композитора 3 січня 1965 року.

Цю програму 60 років тому складав особисто Борис Лятошинський, включивши, зокрема, «Скрипкову сонату» (1926) та «Український квінтет», написаний 1942 року.

Виконавці концерту-реконструкції - альтистка Валентина Буграк, піаністка Тетяна Гомон, камерний ансамбль «NotaBene chamber group» Національного будинку музики: Роман Лопатинський (фортепіано), Ігор Завгородній (альт), Максим Грінченко та Андрій Павлов (скрипка), Артем Полуденний (віолончель).

У Національній філармонії України відбудуться ще три концерти Фестивалю музики Бориса Лятошинського 2025. А заключний проведуть у кабінеті-музеї композитора у відомому київському будинку «Роліт», де мешкали у радянські часи понад 100 митців.

Засновниками Фестивалю музики Бориса Лятошинського є Національна філармонія України та «Фундація Лятошинського».

Наступними будуть такі концерти та дискусії:

  • 5 січня. «Ідентичності. Симфонічна музика #1»

Звучатиме Друга симфонія Бориса Лятошинського, яку в 1937 році вщент розкритикували і заборонили її виконання. Виконуватиме симфонічний оркестр Національної філармонії України під орудою Наталії Стець, соліст Андрій Павлов.

Експерти дискутуватимуть навколо питання «Радянське чи українське? Українське мистецтво радянського періоду». Серед спікерів буде правозахисник Максим Буткевич, який став у 2022 році військовослужбовцем ЗСУ і з 21 червня потрапив в полон; звільнений у жовтні 2024-го. До розмови доєднаються композитор і музикознавець Олексій Войтенко, письменник і літературознавець Ростислав Семків.

  • 8 січня. «Генеза. Фортепіанна музика #1»

Разом із драматичною сонатою сі-бемоль мінор Шопена звучатиме драматична та експресивна Перша фортепіанна соната Бориса Лятошинського. Виконавець – піаніст Максим Шадько.

У дискусії «Підземні ріки майбутнього: українське мистецтво 1920-х» говоритимуть про митців, які шукали нові сенси та новаційні форми. Спікерки: композиторка Алла Загайкевич, мистецтвознавиця Тетяна Руденко, літературознавиця Ярина Цимбал, журналіст і медіаексперт Андрій Куликов.

Читайте також: У Києві 4-5 січня пройдуть безкоштовні екскурсії та лекції
  • 11 січня. «Усвідомленість. Симфонічна музика #2»

Після чергової ідеологічної розправи 1951 року Борис Лятошинський почав писати Фортепіанний концерт «Слов’янський», який знаменував повернення композитора до творчості. Четверта симфонія виросла з однієї теми – першої п’єси фортепіанного циклу 1920-х «Відображення».

Виконавці: Національний симфонічний оркестр України, художній керівник і головний диригент Володимир Сіренко, соліст Максим Шадько.

Дискусія, що передуватиме цьому концерту, присвячена актуальній з початку повномасштабного вторгнення темі - «Межа прийнятності: російська культура в сучасному українському просторі». Спікери: музикознавиця Анна Гадецька, філософ Вахтанг Кебуладзе.

  • 26 січня. «Дім. Фортепіанна музика #2»

Заключна подія «Liatoshynsky Space 2025» відбуватиметься у кабінеті-музеї Бориса Лятошинського – у приватній квартирі композитора, в якій він мешкав від 1939 року і до смерті у 1968-у, за винятком кількох років евакуації у період Другої світової війни.

У програмі - фортепіанна музика Бориса Лятошинського та його учнів Валентина Сильвестрова і Віталія Годзяцького. Твори виконуватимуть на роялі композитора. Вхід на подію, де спілкуватимуться з інтелектуалом-піаністом Євгеном Громовим, за запрошеннями.

Як повідомляв Укрінформ, у Києві у колонній залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України 3 січня відбулося відкриття фестивалю Lyatoshynsky Space, присвяченого композитору Борису Лятошинському.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-