Зміни клімату дозволяють регіонально розширити вирощування рису в Україні
Про це поінформував заступник міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета під час засідання Бюро Президії Національної академії аграрних наук України, присвяченного галузі рисівництва в Україні, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.
“На сьогодні лише два регіони (Одеська та Херсонська області) займаються вирощуванням рису. Враховуючи кліматичні зміни, в України є всі можливості для збільшення посівів рису для забезпечення як власних потреб, так і у перспективі – освоєння нових ринків збуту”, - заявив Шеремета.
Він зазначив, що імпорт такого корисного і дієтичного продукту, як рис, значно перевищує експорт.
Заступник міністра додав, що вирощування рису має важливе значення і як фактор ефективного використання малопродуктивних земель для поліпшення їх родючості, меліоративного стану, а також для одержання в рисових сівозмінах високих урожаїв інших зернових, технічних і кормових культур.
Під час засідання учасники обговорили основні фактори які стримують розвиток галузі рисівництва - високі витрати на воду, електроенергію, зрошення, конкуренцію імпортованих видів рису з вітчизняними.
Також зазначається, що Інститутом рису НААН проводяться дослідження зі створення нових високопродуктивних сортів рису, удосконалюються технології вирощування рису з урахуванням вимог охорони навколишнього середовища та на краплинному зрошенні, розробляються енергозберігаючі технології вирощування у рисових сівозмінах супутніх культур, вивчаються нові засоби захисту, що дасть можливість збільшити ефективність системи захисту з 60-70% до 97-100%, а кількість збереженого врожаю – до 50 %. Окрім того, проводяться інші дослідження, спрямовані на отримання високих та якісних урожаїв сільськогосподарських культур за їх вирощування у рисових сівозмінах при зниженні енерговитрат.
Як повідомлялося, за оцінками науковців, кліматичні умови та водні ресурси дозволяють вирощувати рис в Україні на понад 100 тис. га. Однак фактично засівається лише близько 13 тис. га. Сіють рис у Херсонській та Одеській областях, хоча вже є зацікавленість культивувати і серед фермерів Полтавщини та Дніпропетровщини.