Голова НАЗК пояснив, чому цьогоріч зменшилася кількість декларацій чиновників
Про це в інтерв'ю Укрінформу повідомив голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков.
За його словами, кампанія декларування «засвідчила, що стратегія запобігання корупції, хоча вона сьогодні в парламенті перебуває лише на другому читанні, вже реалізовується. Один з принципів стратегії, а всього їх п’ять – це саме оптимізація функцій держави, місцевого самоврядування. Зменшення чиновницького апарату, а, відтак, і навантаження на суспільство – один з індикаторів цієї оптимізації. Кількість декларантів скоротилася із 900 тисяч минулого року до 782 тисяч нинішнього насамперед за рахунок скорочення депутатів місцевих рад – після проведення адміністративно-територіальної реформи, укрупнення районів та створення ОТГ. Тобто, держава оптимізувала свій апарат за рік більш як на 100 тисяч публічних службовців».
Як зауважив Новіков, кампанія зі здачі е-декларацій, яка фінішувала 1 квітня, насправді показує не динаміку боротьби з корупцією, а динаміку запобігання корупції».
За словами голови НАЗК, «саме декларування, як відомо, є найефективнішим способом запобігання корупційним діям. Адже при ефективній роботі системи декларування очевидно, що нечесно набуті кошти неможливо легалізувати та використати. Відтак, втрачається сам сенс отримання таких коштів, натомість зростає зацікавленість у набутті законних доходів. Ось для цього і потрібен контроль за видатками публічних осіб. Якщо ми верифікуємо, що посадова особа придбала майна більше, ніж мала активів для цього, закон, прийнятий в жовтні 2019 року, дає нам право конфіскувати надбане».
«Тим часом, - сказав Новіков, - результати у боротьбі з корупцією відображає інший документ: 14 квітня ми представили уряду Національну доповідь щодо стану боротьби з корупцією. Там акумульовано інформацію про всі здобутки та проблеми».