Ринок землі: експерт сказав, на скільки може здорожчати продаж ділянок
Про це у програмі "На самом деле: Украина" телеканалу "Дом" повідомив доцент Київської школи економіки, координатор дослідницького проєкту UaFoodTrade Олег Нів'євський, передає Укрінформ.
До старту ринку земельні ділянки понад 2 гектарів офіційно можна було лише здавати в оренду. Ціна оренди почала зростати з 2015 року, коли тільки почалося обговорення теми введення ринку або спрощення мораторію.
"Після 2019 року — теж, коли ці дискусії взагалі стали інтенсивними та коли почалися вже реальні дії щодо розробки великого земельного пакета реформ. Ринок повірив в такі наміри держави. І ціна на землю, на оренду земельних паїв збільшилася фактично з 2015 року в 4 рази в гривневому еквіваленті, та в 3 рази в доларовому еквіваленті", — зазначив Нів'євський.
На першому етапі ринку, до 2024 року, землю можуть купувати тільки фізичні особи.
"Тому очікувати великого стрибка цін не варто. За нашими оцінками, зараз можливе зростання максимум 10%", — сказав експерт.
За оцінками Нів'євського, зараз середня ціна по Україні становить близько 2,5 тис. дол. за гектар.
"Вона буде зростати, звичайно. Я думаю, рази у 2 десь протягом 5 років вона повинна зрости... Земля, як ресурс, знаходиться в фіксованому обсязі, а попит на продовольство не тільки в Україні, а й глобально росте. І тому попит на нашу землю теж буде збільшуватися. Відповідно, і ціна на землю теж буде збільшуватися. У всьому світі ціна на землю знаходиться у висхідному тренді. І немає якихось причин думати, що ціна на землю повинна падати", — пояснив експерт.
Для орієнтування в прогнозних показниках вартості Нів'євський пропонує орієнтуватися на ціни на землю в сусідніх західних державах.
"Це Польща та інші країни, де ціна десь знаходиться на рівні 10 тис. дол. за гектар... Щоб [в Україні] ціна була в 10 тис. дол., це потрібно, щоб продуктивність сільського господарства збільшилася хоча б рази в 3 рази. Це загалом можливо", — резюмував він.