Європа має кілька сценаріїв, якщо Росія повністю перекриє газ
На цей випадок в ЄС та у країнах-членах вже підготовлені відповідні запобіжні заходи. Про це у середу під час виступу на сесії Європарламенту заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Ми готові на випадок, якщо російське керівництво вирішить перетворити на зброю енергетичні питання… Протягом минулих тижнів ми розглядали всі можливі сценарії, якщо Росія вирішить частково або повністю перервати постачання газу до Європейського Союзу. Я можу сказати сьогодні: наше моделювання свідчить, що завдяки заходам, які ми вже здійснили, ми зараз знаходимося на «безпечній стороні» цієї зими. Крім цього, ми також розробили у кількох країнах-членах пакети надзвичайних заходів, які ми можемо застосувати на випадок повного переривання», - заявила Урсула фон дер Ляєн.
Зокрема, за її словами, Єврокомісія налагодила контакт із кількома країнами, що готові наростити поставки зрідженого газу до Європейського Союзу. Результатом цих зусиль вже у січні поточного року стали рекордні постачання газу LNG - в Європу прибули понад 120 кораблів з цим ресурсом, що складає еквівалент у 10 мільярдів кубічних метрів LNG.
Крім цього, наголосила Урсула фон дер Ляєн, Європейський Союз виконав «домашнє завдання», і з часів анексії Криму суттєво збільшив кількість LNG-терміналів, розвинув пан'європейську мережу трубопроводів та електричних мереж. Ці інвестиції в інфраструктуру, яка вже створена, створили основу для її використання у майбутньому для постачання «зеленої» енергетики, зокрема – чистих водневих ресурсів.
З іншого боку, за словами президента Єврокомісії, в умовах сучасної безпекової та енергетичної кризи російський "Газпром" вже підірвав свою репутацію надійного постачальника газу на європейський ринок.
«Ми бачимо, що в часи високого попиту "Газпром" обмежує газове постачання до Європи. Ми бачимо, що рівень зроблених Газпромом (запасів) газу у сховищах є найнижчим за останні 10 років. Ми не бачимо жодних пропозицій на спотовому ринку – це дивна поведінка для компанії, яка, враховуючи космічні темпи зростання цін, не намагається довести до максимуму власні прибутки. Така поведінка вже завдала шкоди передбачуваності Росії як надійного постачальника енергії», - заявила Урсула фон дер Ляєн.
«Один із головних уроків, які ми вже винесли з цієї кризи, полягає в тому, що ми маємо диверсифікувати наші енергетичні джерела, і позбутися залежності від російського газу (цю тезу депутати зустріли аплодисментами – ред.). Ми маємо активно інвестувати у поновлювальні джерела, які і є нашою альтернативою. Вони є сприятливими для клімату, але вони також є внутрішніми, що добре для нашої незалежності. Саме у цьому – наше майбутнє», - наголосила президент Європейської Комісії.
Як вже повідомлялося, поточна криза європейської безпеки, що була спровокована концентрацією російських військ вздовж кордонів України, зустрічає тверду та скоординовану відповідь з боку Європейського Союзу, та його ключових партнерів, включаючи США, Велику Британію, Канаду та НАТО. ЄС докладає активних зусиль для пошуку мирного рішення цієї кризи в рамках ОБСЄ та на інших міжнародних майданчиках.
Сьогодні у Страсбурзі під час пленарного засідання Європейського парламенту відбулися тематичні слухання щодо відносин між ЄС і Росією в контексті європейської безпеки та військових загроз проти України.