В Україні суттєво скоротилась кількість непрацюючих підприємств
Про це свідчать результати другої хвилі опитування Європейської Бізнес Асоціації серед представників МСБ – учасників проєкту Unlimit Ukraine, передає Укрінформ.
"Так, суттєво скоротилась кількість непрацюючих підприємств – наразі таких 26%, тоді як місяць тому їх було 42%. З-поміж опитаних нами малих бізнесів 17% вже відновили роботу після тимчасового припинення і ще 23% готуються до відновлення", - йдеться у повідомленні на сайті асоціації.
Також збільшилась кількість підприємців, що працюють в повному обсязі – з 13% до 20%. Серед вимушених обмежень, що залишаються – скорочення географії діяльності, перехід в онлайн, закриття частини відділень/торгових точок. Відновити повноцінну роботу компанії не можуть здебільшого через брак замовлення, зниження активності клієнтів, скорочення проєктів.
Дещо поліпшилась оцінка підприємцями власної фінансової стійкості. Наразі 40% повідомляють, що їх фінансових резервів вистачить на кілька місяців, раніше таких було 32%. Ще 15% мають резервів на один місяць. Водночас 12% повідомляють, що зможуть протриматись пів року, а 6% – рік і більше. Кількість бізнесів, що вже вичерпали свої фінансові резерви, практично не змінилась та становить наразі 26% від загальної кількості респондентів.
Ситуація з виплатою заробітних плат співробітникам майже не зазнала змін за останній місяць. Заробітну плату в повному обсязі виплачують наразі 25% компаній, при чому 5% продовжують це робити з додатковими або авансовими виплатами. Втім, 27% були вимушені скоротити виплати, а 22% не мають ресурсів для виплати заробітної плати, отже 15% відправляють співробітників в неоплачувану відпустку, а 9% вимушені частково чи повністю звільняти персонал.
При цьому малий бізнес здебільшого продовжує підтримувати захисників та надавати гуманітарну допомогу. Переважна більшість опитаних, а саме 61% допомагають фінансово, 24% – продукцією, 23% надають послуги, 12% – засоби захисту/оборони, 7% – медикаменти. Втім, 18% опитаних нами представників МСБ вже вичерпали свої ресурси на допомогу.
Переважна більшість МСБ підприємців, а саме 71% нікуди не перевозили свій офіс чи виробництво, тільки 11% здійснили релокейт на захід України, а 4% – за кордон. Також окремі підприємці повідомляли про релокейт до центральних регіонів України.
Втрати бізнесу від війни 40% респондентів оцінюють в суму до 10 тисяч доларів, ще близько третини, а саме 28% – в діапазоні 10-50 тисяч, 15% – більше 100 тисяч. Про відсутність втрат повідомляють близько 6% МСБ. При цьому 20% опитаних бізнесів повідомляють про збитки майну чи активам безпосередньо внаслідок бойових дій. Орієнтовна сукупна сума збитків, завдана підприємцям-учасникам опитування – близько 2 млн доларів.
Як повідомлялося, вітчизняні бізнес-асоціації звернулись до Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр-міністра України з закликом терміново посприяти відновленню ділової активності в Україні.