ЧАЕС розірвала зв’язки з москвою і перейшла до Паризького центру ядерних операторів
Як передає Укрінформ, про це повідомили в пресслужбі ЧАЕС.
"6 липня Чорнобильська АЕС отримала підтвердження про офіційний перехід до Паризького центру Всесвітньої організації операторів атомних електростанцій. До цього — з моменту заснування організації у 1989 році — ЧАЕС була афілійована до московського регіонального центру", — ідеться в повідомленні.
Зазначається, що Всесвітня асоціація операторів атомних електростанцій була створена після аварії на ЧАЕС. Головною її місією є максимальне підвищення безпеки та надійності атомних станцій по всьому світу.
"Для нас членство у ВАО є важливим перш за все тому, що дає можливість взаємної підтримки, обміну інформацією та використання позитивного досвіду інших АЕС світу", — наголосила заступниця начальника відділу міжнародного співробітництва та інформації ЧАЕС Валентина Одиниця.
Головний офіс ВАО знаходиться в Лондоні (Велика Британія). Регіональні центри є в Атланті (США), Токіо (Японія), Парижі (Франція) та москві (росія). Принцип належності до регіональних центрів переважно географічний. ЧАЕС географічно належала до регіону роботи московського центру, як й атомні станції Литви, Болгарії, Вірменії, Угорщини та Чехії та інших країн.
"Повномасштабна агресія росії, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, окупація Чорнобильської АЕС російськими військами — все це унеможливлює будь-яку ймовірність подальшого афілювання з московським регіональним центром", — заявили у пресслужбі.
Також наголошується, що московський центр ВАО АЕС не випустив жодної заяви із засудженням російського ядерного тероризму на території України. Як зауважили в ЧАЕС, це й стало фінальним аргументом для того, щоб звернутися у штаб-квартиру Всесвітньої асоціації операторів та вимагати остаточного розірвання зв'язків з московським центром і переходу до Паризького.
ЧАЕС продовжуватиме членство у ВАО АЕС, братиме участь в експертних обмінах, ділитиметься та перейматиме досвід у межах організації.
Як повідомлялося, з 24 лютого по 31 березня всі об’єкти Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" та об’єкти в зоні відчуження були захоплені військовими підрозділами російської федерації. 31 березня загарбники залишили територію промислового майданчика ЧАЕС.