Панування в небі України пішло Су під хвіст: дайджест пропаганди за 27 лютого 2024 року

Панування в небі України пішло Су під хвіст: дайджест пропаганди за 27 лютого 2024 року

Укрінформ
Повітряні втрати «другої армії світу» виглядають вже непристойно

Як і мовчання з цього приводу МО РФ. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 27 лютого 2024 року.

  1. Путінські «джентльмени удачі» — звичайні педофіли
  2. Як РЧХ «замовляє пісні» українським полоненим…
  3. … а Шойгу на тлі їхніх розстрілів закликає до «гуманізму»
  4. Скільки літаків окупантів виявились «важчими за повітря»

Путінські «джентльмени удачі» — звичайні педофіли

27 лютого стало відомо, що у Пермі затриманий екс-ув’язнений 38-річний Микола Нечаєв, який вижив і повернувся з війни з Україною. Раніше він був судимий за грабіж, зґвалтування та насильницькі дії сексуального характеру. Потім завербувався за «пригожинським призовом» на війну та уклав контракт на півроку. У травні вирушив на війну, а у листопаді 2023-го повернувся до Пермі — вже вільною людиною. 18 лютого він зґвалтував 14-річну школярку.

НАСПРАВДІ, ця хрестоматійна історія відома ще з радянського кінематографа: «украв, випив — в тюрму! Романтика!». З тією різницею, що «вкрав» путінські «джентльмени удачі» тепер доповнюють «зґвалтував». Подібні сексуальні практики (і що найбільш огидно — з дітьми) окупанти активно впроваджують і в Україні.

У нещодавньому дослідженні «Дати дітям можливість про це говорити» німецької гуманітарної та правозахисної організації Kindernothilfe повідомляється щонайменше про 13 випадків сексуального насильства над маленькими українцями з початку війни з боку окупантів. Вони вже не просто виявлені, а задокументовані та розслідуються. До речі, наймолодшою жертвою путінських збоченців стала чотирирічна дитина.

«Дуже огидно і нестерпно, що невинних дітей використовують як знаряддя війни. Використовувати таку варварську тактику – це ганьба для людства. Зловмисники повинні бути притягнуті до відповідальності», – каже Карстен Монтаг, членкиня правління Kindernothilfe.

Звісно, кількість незареєстрованих випадків є значно більшою, оскільки зі зрозумілих причин бракує даних з українських областей поблизу фронту та на ТОТ. Але батьки та діти на звільнених територіях також рідко повідомляють про подібні випадки, тому що бояться стигматизації.

Як РЧХ «замовляє пісні» українським полоненим…

27 лютого з’явилася нова частина міжнародного журналістського проєкту Kremlin Leaks. Вона присвячена співробітникам Російського Червоного Хреста (РЧХ), які їздять на ТОТ і знущаються з полонених.

НАСПРАВДІ, як розповіла «Медуза» (яка є членом цього проєкту разом з іншими виданнями), представники РЧХ не тільки їздять на ТОТ і збирають гроші для російських військових, а й українських біженців приймають в одному приміщенні з «учасниками СВО» і дарують їм кружки із Z-символікою.

Про набагато більш огидні дії РЧХ в окупованих регіонах свідчать заяви українського військовослужбовця Ореста Грицюка, який перебував у російському полоні (в окупованій Горлівці), а після повернення розповів про знущання «правозахисників». 

За його словами, росіяни були в колонії навесні 2023-го: «Того дня наш барак зі 125 людей завели до їдальні. Коли українці зайняли свої місця, я почув, як старший зміни сказав іншим наглядачам, що двоє у цивільному — це «представники Російського Червоного Хреста, які приїхали подивитися на військовополонених». Вони оглянули столи, за якими ми сиділи, а коли старший зміни дав команду їсти, почали знущатися з українців. Грицюк розповідає: «Часу на їжу в колонії дають дуже мало, і ми були змушені їсти дуже швидко, причому дуже гарячу їжу. Все летить на всі боки. І ось ці двоє у цивільному ходять між столами, а один із них примовляє: «Ох, як добре їдять, як свині, українські свині. Ну, їжте, їжте, Росія любить і піклується про вас. Приїдете додому — щоб не говорили, що все погано».

Потім полонених повели на плац і змусили хором співати радянські військові пісні. «Мужик, який у їдальні називав нас свинями, дістав телефон, знімав нас на камеру, підходив, щось кричав на вухо і тряс кулаком над головою, плескав полонених по спині й плечах так, що тих хитало. Камеру він спрямовував на себе та демонстрував жест перемоги, прямо насолоджувався, для нього це була вистава», — розповідає Грицюк і припускає, що цей представник РЧХ  не лише слухав, а й «замовляв пісні» — підходив до наглядача, казав йому щось, після чого той змушував полонених співати іншу пісню.

Представник українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк у розмові з авторами розслідування стверджує, що офіційному Києву відомі й інші випадки знущань співробітників РЧХ над військовополоненими. Зараз ці випадки розслідують профільні органи.

Але про СВОю роботу на ТОТ РЧХ воліє офіційно мовчати — і використовує своєрідні проксі-організації, які також діють під брендом Червоного Хреста. У червні минулого року ТАСС опублікував новину «Російський Червоний Хрест доставив першу гуманітарну допомогу в ДНР». А за кілька годин виправив текст: тепер йшлося не про РЧХ, а про якусь організацію під назвою «Донецький Червоний Хрест».

… а Шойгу на тлі їхніх розстрілів закликає до «гуманізму»

Ще 24 лютого росЗМІ розповсюдили новину, що Шойгу прибув до штабу командувача Авдіївської операції. Серед іншого, він «звернув особливу увагу на необхідність гуманного ставлення до полонених військовослужбовців ЗСУ».

НАСПРАВДІ, можна це було б вважати «приступом милосердя» з боку міністра оборони РФ, якби не кричущі факти розстрілів, які вже не може приховати і він сам. 

Нагадаємо, останнє відео розстрілу дев’ятьох українських військових було опубліковано 25 лютого. Це вже як мінімум четверта (і наймасовіша) страта українських військовополонених у цьому місяці, зазначає Conflict Intelligence Team (СІТ).

До цього: 7 лютого: під час штурму позицій ЗСУ вбито двоє українських бійців, які намагалися здатися. 18 лютого російський військовий розстріляв двох солдат ЗСУ, які підняли руки і не чинили опору. 20 лютого убито троє полонених. (Омбудсмен України Дмитро Лубінець стверджує, що відео розстрілів є більше – просто не всі потрапляють у медіа).

Таким чином, можна констатувати нову хвилю позасудових страт військовополонених. Як вважають в СІТ, це може стати довгостроковою тенденцією, обумовленою сукупністю факторів: значну частку серед окупантів нині складають колишні ув’язнені, вони стикаються із серйозними труднощами. При цьому продовжуються нескінченні «м’ясні штурми», а командири насаджують дисципліну шляхом насильства. Все це негативно позначається на моральному стані окупантів, викликаючи їхнє озлоблення.

Подають приклад і самі офіцери. Є відео, де один із командирів з 76-ї десантно-штурмової дивізії з позивним «Палач» стріляє над головами полонених. Відзначимо, десантники з цієї дивізії відзначилися як своєю жорстокістю до мирних жителів Київської області, так і розстрілами військовополонених на запорізькому напрямку.

Нагадаємо, розстріл полонених є воєнним злочином, який не має строку давності. Притягнути до відповідальності у таких справах треба не лише безпосередніх вбивць, а і їхніх командирів, включно із Шойгу.

Скільки літаків окупантів виявились «важчими за повітря»

І наостанок про позитивне. «Близько 14:00 відпрацювали по черговому Су-34. Напрямок – той же! Мета – незмінна! При таких втратах бойової та спеціальної авіації росіяни мали б замислитися, принаймні на якийсь час припинити «авіаційні м’ясні штурмиЩо ж, працюємо далі… До перемоги!», — повідомив цього дня командувач Повітряних Сил ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук.

НАСПРАВДІ, про такі втрати авіації окупантів свідчать наступні лютневі цифри. Загалом цього місяця Росія вже втратила 10 різних літаків та вертольотів: один ударний гелікоптер Ка-52; сім винищувачів-бомбардувальників Су-34; два винищувачі Су-35; один літак далекого радіолокаційного виявлення А-50, який збили 23 лютого над Азовським морем.

За підрахунками відомого українського журналіста Андрія Цаплієнка, вартість втрачених повітряних машин: Ка-52 – $16 млн; Су-34 – $50 млн; Су-35 – $100 млн; А-50 – $350 млн. Таким чином лише за 27 днів цього місяця росіяни «викинули у повітря» близько $870 млн. А місяць ще не закінчився.

А так виглядає загальна хронологія повітряних втрат окупантів (342 літаки та 325 гелікоптерів) за весь час повномасштабного вторгнення.

Згідно з верифікованими даними (які наводить військовий аналітик Олександр Коваленко), за весь час повномасштабної війни росіяни втратили вже 27 літаків Су-34 (згідно з неверифікованими, понад півсотню). Так панування у небі України «другої армії світу» пішло Су під хвіст.

Матеріал підготовлено редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-