Церковні фейки від роспропу: продаж «молитви від мобілізації» та прокльони критиків «Плану перемоги» Зеленського
Днями прокремлівські ЗМІ та ворожі телеграм-канали поширили відео та фото, нібито зняті у Свято-Троїцькому храмі ПЦУ, що знаходиться на Троєщині у Києві. На відео невідома особа тримає аркуш паперу начебто з «молитвою від мобілізації». У ролику зазначається, що така «молитва» коштує 10 гривень.
Це фейк. Листівка підроблена за допомогою графічного редактора. Зображений орнамент можна знайти на російських стокових інтернет-ресурсах. Він називається «русский узор». Пропагандисти замінили символ РПЦ з куполами на хрест ПЦУ, роздрукували на листівці та видали це за реальну молитву, яку ще й нібито в Україні продають за гроші.
Окрім того, у тексті молитви всі літери «з» написані латинською «z» - одним із символів російського вторгнення в Україну. Латинську «z» не використовують навіть у старослов’янському правописі, на якому викладені молитви РПЦ.
Достеменно визначити локацію, де саме було зняте відео пропагандистів, неможливо, адже, окрім руки, що тримає листівку з «молитвою», та церковного вівтаря зі свічками, який може стояти у будь-якому православному храмі у світі, в кадрі більше нічого немає.
Зазначимо, що російські пропагандисти як першоджерело для поширення цього фейку використали акаунт в Instagram, через який тиражували інший фейк.
За повідомленням пропагандистів, цей фейк поширив акаунт з церквою на аватарці, проте його назву було навмисно замальовано.
Ми з’ясували, що саме таку аватарку тепер має акаунт з нікнеймом natalyjust78, з якого поширювали фейк про те, що у нічному клубі у Лас-Вегасі святкували день народження російського диктатора Володимира Путіна.
Це не єдиний церковний фейк, нещодавно поширений пропагандистами. Днями z-телеграм-канали повідомили, що священник ПЦУ буцімто прокляв людей, які насміхаються з «Плану перемоги», представленого Президентом України Володимиром Зеленським. Аби це підтвердити, автори допису поширили скриншот, який начебто зробили з Facebook-акаунту священника Романа Грищука.
Це фейк. На сторінці священника у Facebook такого допису немає. Як виявилося, цей скриншот пропагандисти сфабрикували у графічному редакторі, використавши інший пост Романа Грищука, оприлюднений ще 9 жовтня, тобто до того, як Президент Зеленський представив «План перемоги». В оригінальному дописі священник на відео, навпаки, дає поради парафіянам, як правильно вести себе у разі прокльону. У ролику можна помітити ту ж саму кімнату, що і в підробці пропагандистів. Крім того, на задньому фоні на іконі видно відблиск світла, ідентичний наведеному у «скриншоті» пропагандистів.
Журналісти Укрінформу неодноразово спростовували російські фейкові наративи, спрямовані проти Православної церкви України. Так, роспроп поширював фейк про те, що у ПЦУ начебто змушують каятися за використання російської мови, та про нібито підпал в Україні стародавнього храму, який начебто належав УПЦ МП.
Російські пропагандисти поширюють фейки на релігійну тему, щоб дискредитувати Православну церкву України та посіяти розкол в українському суспільстві.
Як повідомляв Укрінформ, раніше роспроп підробив обкладинку Charlie Hebdo про українську Формулу миру.
Андрій Оленін, Дмитро Бадрак