Фейк від роспропу: більшість європейців проти підтримки України та вважають українців роз’єднаними
Російські телеграм-канали, а також боти у соцмережах Х та Facebook поширили відео, яке буцімто створила статистична організація Євросоюзу – Євростат. У ролику представлені нібито результати опитування громадської думки європейців щодо єдності громадян в Росії та Україні. Зокрема зазначається, що 77% респондентів «вірять», що росіяни є згуртованими, натомість у єдності українців впевнені начебто лише 19% опитаних громадян. Також згідно з «опитуванням», яке поширили пропагандисти, за подальшу підтримку України виступають лише 38% громадян країн ЄС, проти – 62%.
Це фейк. Такого відеоролика немає ані на офіційному сайті Євростату, ані у соцмережах організації. Останнє опубліковане відео, датоване 31 жовтня, було присвячене Гелловіну. У ньому розповідається про п'ять країн, які за рік зібрали найбільший врожай гарбузів - одного із символів свята.
У фейковому відео, поширеному пропагандистами, відсутній один із логотипів організації. Він розташовується у правому нижньому куті на всіх медіапродуктах Євростату – від відеороликів до таблиць зі статистикою.
Зазначимо, що завданнями Євростату є прогнози і статистичний аналіз, істотні при прийнятті рішень іншими інституціями ЄС, а також координування діяльності статистичних організацій країн-членів блоку з метою стандартизації методики досліджень та консолідування даних цих організацій. Тобто сама організація не займається опитуваннями.
Щодо підтримки України європейцями, то згідно з офіційним опитуванням на замовлення Європейської ради з міжнародних відносин, що проводилося у 15 країнах, станом на липень 2024 року понад 50% респондентів підтримують збільшення постачання Україні зброї та боєприпасів.
Через фейки своїх пропагандистів РФ просуває наратив про те, що підтримка України західними країнами та їхніми громадяни нібито зменшується, а союзники все менше хочуть допомагати нашій державі у боротьбі з країною-агресором. За допомогою таких псевдоопитувань Москва також намагається показати, що в Європі начебто вважають російське суспільство більше згуртованим на тлі війни, аніж українське.
За даними соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології, яке було опубліковано у січні 2024 року, більшість українців – 69% – вважають, що громадяни України долають суперечності та йдуть шляхом до згуртованої політичної нації.
Як зазначають соціологи, намагання організувати внутрішній розбрат та поляризувати українців за можливими лініями розколу лишається одним із основних інструментів Росії у війні проти України.
Як повідомляв Укрінформ, раніше російська пропаганда поширювала фейк про те, що українці нібито скуповують житло на Харківщині, щоб потім «законно» опинитися в РФ.
Андрій Оленін