У Польщі спростували фейк, що українським школярам забороняють спілкуватися рідною мовою
Російські ЗМІ, телеграм-канали, польськомовні боти у соцмережі Х, Фейсбуці та акаунти на польських форумах поширюють фото, зроблене нібито в одній з польських шкіл. На світлині зображена дошка з оголошеннями, серед яких – «Правила поводження для школярів з України». У переліку так званих вимог: «розмовляти лише польською мовою» та «перестати вихваляти Степана Бандеру». Стверджується, що дане оголошення було опубліковане у школі в місті Константинув-Лодзький.
Це фейк. Офіційні особи у Польщі заперечили створення таких правил для українських школярів. У відділі освіти міста Константинув-Лодзький повідомили Укрінформу, що вони вже знають про появу в соцмережах повідомлення про так звані «Правила поведінки для українців», які нібито зʼявилися на дошці оголошень у місцевій СШ №5.
«Ми направили директорці цієї школи відповідного листа з цього приводу. Директорка школи №5 провела перевірку, на основі чого повідомила відділ освіти міста, що така інформація у цій школі в жодній формі не зʼявлялася ані тепер, ані в минулі роки. Це фейк», - повідомила представниця відділу освіти міста у центральній Польщі.
Слід зазначити, що джерелом фейку став польськомовний акаунт у соцмережі Х, який купив собі синю галочку, щоб вважатись офіційним. У поширенні дезінформації також взяв участь член політичного комітету партії «Конфедерація Корони Польської» Войцех Сіньські.
Ця партія є антиукраїнською, антисемітською та націоналістичною. Вона не підтримує політики уряду Польщі щодо надання притулку українським біженцям від розв’язаної Росією війни з 2022 року. Як частина «Конфедерації» вона також підтримує блокування польськими фермерами кордону з Україною задля недопущення постачання до Польщі українського зерна.
Подібні фейки спрямовані на те, щоб створити розкол між польським та українським суспільствами та викликати відчуття ненависті до біженців з України.
Раніше Укрінформ спростував фейк, те що для розгонів польських фермерів, використовували поліцейських з України.
Андрій Оленін, Юрій Банахевич