В Росії з’явився «трубний» культ: дайджест пропаганди за 21–23 березня 2025 року

В Росії з’явився «трубний» культ: дайджест пропаганди за 21–23 березня 2025 року

Укрінформ
Російська пропаганда вже давно робить ставку не на якість фейків, а на масовість їхнього виготовлення і поширення. 
  1. Як Пєсков «відправив» Кіркорова-старшого на війну
  2. Яка «недружня держава» причетна до теракту в «Крокусі»
  3. «Друг» Z-блогера пізнається в трубі
  4. Як «Львівгаз» боровся з «панікою» після операції «Потік»

Як Пєсков «відправив» Кіркорова-старшого на війну

«Не слухайте його, у нього робота така», — так Путін нещодавно висловився стосовно прессекретаря Пєскова. Специфіка роботи речника Кремля загальновідома, але Пєсков не припиняє дивувати. Так, 21 березня, на похороні артиста Бедроса Кіркорова – батька відомого російського співака Філіпа Кіркорова — Пєсков заявив, що покійний був ветераном і пройшов Другу світову війну. Це НАСПРАВДІ безпардонна брехня, адже Бедрос Кіркоров народився у 1932 році й на момент завершення Другої світової був 13-річним підлітком.

Тим, хто надає перевагу ШІ-асистентам над Вікіпедією, наприклад, чат-бот Grok охоче нагадає й про те, що Болгарія, де народився і провів дитинство Кіркоров-старший, перейшла на бік антигітлерівської коаліції лише у 1944 році, а до того була союзницею Німеччини. Ці загальновідомі факти повністю руйнують казку Пєскова про Кіркорова-фронтовика.

Відео дня

Взагалі, брехня про батьків-ветеранів є відомою «фішкою» російської пропаганди. Наприклад, у листопаді 2022 року цілий «Первый канал» фейканув про батька Путіна, якій буцімто загинув у боях за Невський п’ятачок під Ленінградом, тобто у період між 1941-м і 1943 роком, хоча той насправді помер 2 серпня 1999 року. Так само «воєнкор» Сладков свого часу вигадав, що батьком генерала Суровікіна був «герой-льотчик, який загинув у 1966-му році на Далекому Сході після перемоги над американцями в Кореї». Такий льотчик з прізвищем Суровікін справді існував, проте до путінського генерала не мав жодного стосунку. Брехню «воєнкора» публічно спростував правнук льотчика Суровікіна, закликавши «не робити його учасником війни в Україні, що принесла лише горе і страждання сотням тисяч людей».

Що ж до Кіркорова-старшого, у необізнаність Пєскова повірити важко. Набагато легше припустити, що речник Кремля настільки звик перекручувати факти, що робить це вже рефлекторно.

А щодо чат-ботів, то Росія зараз докладає величезних зусиль, щоб отруїти західні ШІ-системи своєю пропагандою. Для цього дезінформаційні мережі, керовані Москвою, генерують сотні тисяч статей, які мимохіть потрапляють в поле зору чат-ботів, які ще не напрацювали автоматичну недовіру до джерел, афільованих з Росією. І якщо Росії це вдасться, тоді чат-боти почнуть радісно доповідати, що 13-річний Бедрос Кіркоров дійшов до Берліна, а Україна готувалася знищити Росію за допомоги бойових комарів, створених в американських біолабораторіях на гроші Сороса і USAID.

Яка «недружня держава» причетна до теракту в «Крокусі»

22 березня у РФ тихенько відзначили роковини теракту в концертному залі «Крокус». Дочекавшись дати, Слідчий комітет РФ видав остаточну версію подій — мовляв, «теракт був спланований спецслужбами недружньої держави з метою дестабілізації обстановки в Росії». Нагадаємо, рік тому директор ФСБ Бортніков, крім України винуватцями та замовниками теракту прямо називав США та Велику Британію.

Але тепер, коли українського сліду так і не знайшли, а з США наказано дружити, СК РФ і сховався за формулюванням про «недружню державу». Все це, звісно, лежить на поверхні, але у трагедії в «Крокусі» цікавий й інший аспект. 

Путін, який постійно запевняє, що жити у РФ нібито безпечніше, ніж у Європі, разом зі своїми чисельними спецслужбами фактично проґавив теракт, який забрав 145 життів. І саме Путін через ненависть до України став навмисно поширювати брехню про її причетність до теракту, щоб додатково підігріти ненависть росіян до українців.

А вже після «Крокуса» сталися напади в Дербенті — на синагогу і православну церкву. Фактично, Путін випустив із пляшки джина ісламізму, але вперто не хоче цього визнавати. 

За рік після трагедії він жодного разу не зустрівся з родичами загиблих і не відвідав місця трагедії. А коли стало остаточно зрозуміло, що український слід аж ніяк не накладається на радикальний ісламізм, що буквально на очах розповзається по Росії, то взагалі забув про теракт. 

Як почалось все з підводного човна «Курськ» (який, за словами Путіна просто «потонув»), так і продовжилось «Крокусом». Бо НАСПРАВДІ Путін байдужий до росіян, втрати яких у злочинній війні проти України вже перевищили 900 тисяч осіб і невпинно наближаються до мільйона. Але і на такий випадок у Кремлі вигадають якесь зручне обтічне формулювання.

«Друг» Z-блогера пізнається в трубі

Що стосується Курської області, то відлуння тамтешньої «контртерористичної операції» чути навіть на Уралі. У Єкатеринбурзі біля Храму на крові встановили копію газової труби із Суджі, яка стала головним експонатом виставки, присвяченої операції «Потік».

Діаметр об’єкта повністю повторює «оригінал», за винятком протяжності — лише 16 метрів замість 15 кілометрів. Експонат інтерактивний — як повідомляється, «будь-хто може повторити шлях військовослужбовців», які нібито зайшли в тил ЗСУ в Курській області. Пройти цією трубою уральців закликав навіть місцевий митрополит.

НАСПРАВДІ,  у пропагандистському сенсі з операцією «Потік» у Кремля сталася повна «труба». Гучно розрекламована «безпрецедентна військова операція», переросла в реальну проблему. Наприклад, лікарі не розуміють, як лікувати тих, хто кілька днів дихав солями важких металів, залишковими газами та сажею. Знімки легенів здорової людини й російських солдатів, які погуляли по трубі, зараз публікують «воєнкори» і намагаються надати цьому ореол «героїзму».

Паралельно йде цькування «воєнкорів». Одного з них – автора телеграм-каналу «Мойсей» — піддали дисциплінарному покаранню за те, що він розповів, як т.в.о. губернатора Курської області Хінштейн відмовився допомогти загону «Ахмат» в організації операції «Потік».

А найгучнішою жертвою пропагандистської спецоперації «Потік» став відомий курський Z-блогер Альохін. Ще 28 лютого він повідомив, що вступив в «Ахмат» і запевняв, що це «найкраща робота у світі». Але вже за 22 дні сповістив про розірвання контракту: «Так, я пообіцяв колись в емоційній розмові з Апті Алаудіновим укласти контракт, і я зробив це, бо не міг збрехати другові й найповажнішому генералу… Відправили мене із «Ахмату» чесно, без кулі в спину», — написав Альохін.

МО РФ розірвало контракт з Альохіним після інтерв’ю, в якому він розповів, що допомагав проводити операцію «Потік»: «організував вхід у трубу, постачання, логістику і навіть підміняв командира, коли той відпочивав». Після цього «найповажніший генерал» Алаудінов заявив, що Альохін не був уповноважений давати інтерв’ю й окремо наголосив, що «не відбирав його до «Ахмату». Що ж, друг Z-блогера пізнається в трубі.

Як «Львівгаз» боровся з «панікою» після операції «Потік»

Своєю трубною лихоманкою Росія намагалася заразити навіть Україну. Смішно, але факт: цього місяця в проросійських Telegram-каналах і соцмережах поширювали фото оголошень, нібито розвішаних в офісі компанії «Львівгаз». «Увага! Росіяни не зможуть пройти у ваш будинок по звичайній газовій трубі, вона маленька! Перестаньте дзвонити в аварійну службу!», — писалося на одному з фейкових оголошень.

НАСПРАВДІ, на цьому прикладі, зручно тренувати базові навички фактчекінгу. Так, на фотографії видно, що поруч висить оголошення про акцію «Твоя енергонезалежність», яку «Нафтогаз України» дійсно проводив. Але з 15 серпня по 30 вересня 2020 року.

«Проверено. Медиа» виявило оригінал фото, яке використали фейкороби. Його було опубліковано 7 вересня 2020 року у розділі з фото об’єкта «Центр обслуговування споживачів ПАТ «Львівгаз». Отже, оголошення про російських військових у львівських газових трубах – досить халтурний фейк, зроблений за п’ять хвилин у фотошопі. 

Втім, російська пропаганда вже давно робить ставку не на якість фейків, а на масовість їхнього виготовлення і поширення. Мета Москви — не представити українцям «залізобетонні аргументи» на користь своєї позиції, а створити загальну атмосферу недовіри, паніки і розпачу. А ще, звісно ж, виставити українців недалекими людьми, які бояться, що російські солдати вигулькнуть у них просто з газової плити. Щоправда, реальні приводи для таких кпинів відсутні, тож пропагандистам доводиться задовольнятися власними вигадками.

Матеріал підготовлено Головною редакцією «Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: