Пандемічний вірус H1N1 з'явився як потрійний реассортант: вірус грипу людини, грипу свині і грипу птахів
- Сезонний вірус, як правило, знайомий людині з дитинства, коли вона зіткнулася з ним уперше. Потім у разі захворювання клітини пам'яті передають сигнал, В-лімфоцити починають швидко продукувати антитіла, які зв'язують і нейтралізують вірус, і людина видужує.
А пандемічний вірус H1N1 з'явився як потрійний реассортант: вірус грипу людини, грипу свині і грипу птахів. Тобто вони обмінялися генетичною інформацією і утворилася така химера, яка в інших випадках померла б, але в неї був присутній ген трансмісивності, і це забезпечувало його передачу через повітря від людини до людини. А от клітин імунної пам'яті не було, тому що вірус був абсолютно новим.
ТАМІФЛЮ РОЗРОБИЛИ ПІСЛЯ ТОГО, ЯК ЛЮДИ ЗАРАЗИЛИСЯ ГРИПОМ ВІД ПТАХІВ
- Коли з'явилися перші ліки від грипу?
- Специфічні ліки від грипу, тобто ті препарати, які діють безпосередньо на вірус, з'явилися не так давно.
Першим приблизно в 1967 році був ремантадин. Але він діяв тільки на віруси грипу А, а вони вже набули до нього резистентності, яка закріпилася у вірусах на генетичному рівні. Тобто вона передається цим вірусам з покоління в покоління, тому використання ремантадину навіть проти вірусу грипу А неефективне вже років п'ятнадцять.
А нові препарати - так звані інгібітори нейрамінідази були розроблені спеціально на випадок пандемії. Після того як в 1997 році в Гонконгу люди від птахів заразилися пташиним вірусом і з 18 лабораторно підтверджених випадків 6 людей померло, всі занепокоїлися, знайшли великі гроші і створили препарат, який би блокував нейрамінідазу. До них належать таміфлю та реленза, є й інші - пірамівір, ланонімівір, але у нас вони не зареєстровані.
Ці так звані інгібітори нейрамінідази потрібно починати використовувати у перші 48 годин від початку захворювання, щоб, коли клітина наповнюється вірусами, вони не могли вийти з неї. А коли вони не уражують інші клітини, інфекційний процес переривається і людина досить швидко одужує.
Але якщо людина звернулася або її привезли до лікаря на сьомий день, то вже стільки клітин зруйновано, що рятувати нічого.
- Тобто під час пандемії "іспанки" на початку 20 століття людей взагалі не було чим лікувати?
- По-перше, тоді не знали, що це вірус - він був відкритий у 1933 році англійськими вченими Смітом, Ендрюсом і Лейдлоу. По-друге, ще не було і антибіотиків для лікування бактеріальних ускладнень, спровокованих грипом. Вірус руйнував клітини і давав дорогу бактеріям, які є скрізь - на слизових, у повітрі. Вони починали розмножуватися, оскільки зруйновані вірусом клітини є хорошим живильним середовищем для бактерій, і викликали вторинну пневмонію. А антибіотиків, які могли б припинити розмноження цих бактерій і ліквідувати викликане ними запалення, не було. Звідси й мільйони смертей від "іспанки" в усьому світі.
- У 2009 році теж повідомлялося про велику кількість легеневих ускладнень, при яких легені буквально «згоряли».
- Тоді у хворих часто розвивалася так звана первинна вірусна пневмонія: імунна система дуже інтенсивно реагувала на вірус, і відбувався набряк легенів. Тобто її клітини кидалися туди, легені заповнювалися рідиною, судини ставали проникними, і відбувалися крововиливи в легені. Тому, на жаль, вони так і виглядали.
- Нинішня епідемія грипу в Україні теж забрала життя 364 осіб. На ваш погляд, у чому причина? Адже і про вірус уже багато відомо, і ліки є.
- Я думаю, що вона соціальна, а не медична.