Понад дві тисячі українців чекають на пересадку органів – Тодуров
Про це йшлося у понеділок в ефірі програми "Укрінформ: вечірній стрім" за участю генерального директора Українського центру трансплант-координації (УЦТК) Дмитра Коваля та директора Інституту серця МОЗ України, доктора медичних наук, професора Бориса Тодурова, які обговорювали тему трансплантацій в Україні під час війни.
За словами професора Тодурова, потреби у пересадці органів в Україні закриваються на 10%.
"Лише одній людині з десяти виконують пересадку органу. У черзі на трансплантацію в Україні – понад дві тисячі людей. Потенційних донорів у нашій країні вистачає. Наприклад, щороку у нас трапляється 110 тис. випадків інсультів. З них 10% можуть бути потенційними донорами. Серед них – менше половини летальні. З них 10%, за низкою показників, можуть бути потенційними донорами", – зазначив Тодуров.
Водночас за його словами, є значна проблема – відсутність інформації про потенційних донорів, які перебувають у медичних закладах.
"Свого часу в Америці прийняли закон про кримінальну відповідальність керівників лікарень за неінформування про наявність у закладі потенційного донора. У нас, на жаль, немає такого. В Україні, на превеликий жаль, більшість головних лікарів не хочуть мати справу з трансплантологією. Хоча держава оплачує цю роботу. Сподіваюся, успішні приклади трансплантацій змінять ситуацію", – зазначив Тодуров.
Причиною цього є певні упередження, застарілі уявлення щодо трансплантології, переконаний він.
"Дуже важко змінити суспільну думку про цю галузь. Навіть і серед українських лікарів. Ми це бачимо, над цим працюємо, переконуємо. Але далеко не всі головні лікарі готові з нами працювати. Є й проблема, коли просто не вистачає високотехнологічного обладнання у районних лікарнях для повноцінної діагностики смерті мозку. Немає логістики та організації колегіального спілкування між центрами трансплантації та потенційними центрами донорства. Також є регіони, що не хочуть співпрацювати у трансплантології. Зокрема, Чернівецька область", – сказав професор.
Своєю чергою, генеральний директор Українського центру трансплант-координації Дмитро Коваль наголосив, що кожна лікарня від держави отримує оплату за донорський етап (заходи, спрямовані на отримання та надання органу чи іншого анатомічного матеріалу для трансплантації).
"Якщо ми говоримо про мультиорганне вилучення органів – дві нирки, серце, легені – лікарня за донорський етап отримує компенсацію понад 300 тис. грн. Наприклад, якщо в опорній лікарні чи інсультному центрі на рік буде 20 донорів органів, то це є досить значне джерело фінансування для закладу. Але для цього потрібно напружитися і організувати роботу”, – зазначив Коваль.
Як повідомлялося, "Укрінформ: вечірній стрім" виходить в ефір на Ютуб-каналі Ukrinform TV. Це програма, де провідні експерти країни обговорюють актуальні події світу та України.