У Києві вшановують загиблих у авіакатастрофі в Ірані два роки тому
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, жертв цієї авіакатастрофи вшанували хвилиною мовчання.
“Це важкий день для усіх нас. Роки не полегшують біль ані родичів загиблих, ані друзів, ані компанії. Це день співчуття усім родичам загиблих”, - сказав президент МАУ Євген Дихне.
Перший заступник міністра інфраструктури Василь Шкураков висловив сподівання на те, що найближчим часом правда таки буде встановлена, і ті трагічні події будуть оцінені належним чином нашою країною та світом. “Щирі співчуття вам та віри у майбутнє”, - сказав він.
У Києві вшановують загиблих в авіакатастрофі у Тегерані / Фото: Євген Котенко. Укрінформ
“Україна не вимагає у цій сфері нічого надзвичайного. Ми хочемо двох простих речей: правди та справедливості. Правду про те, що ж насправді відбулося у той день два роки тому. І справедливості покарання винних та компенсації потерпілим. На жаль, єдині, хто зараз не висловлює бажання отримати правду та справедливість, — це сторона, яка вчинила цей злочин. Ми будемо йти до правди та справедливості разом. Це дуже добре, коли родини, авіакомпанія, держава в особі усіх причетних до цієї справи органів йдуть одним шляхом разом. Це важливо”, - сказав заступник генерального прокурора Максим Якубовський.
За словами першого заступника міністра внутрішніх справ Євгенія Єніна, під час переговорів з іранською стороною Україна завжди намагалася довести те, що справедливість не продається, що цей випадок - не про гроші. “Ті, хто вчинив цей страшний злочин, мають за це відповісти, а ви, близькі та родичі загиблих, увесь український народ, маєте отримати справедливість. Я впевнений, скільки б сил та часу це не вартувало нам, уряду України, нашим найближчим міжнародним партнерам, ми йшли і далі будемо йти цим шляхом. Скільки б не намагалися розвести нас по різних кутках, розколоти, ми були та є одним фронтом заради справедливості”, - сказав він.
Небайдужі громадяни несуть квіти та ставлять лампадки до встановленого минулого року сірого гранітного каменю з назвою рейсу в парку "Вербовий гай". Цього року навколо цього облаштували сквер та висадили символічно 176 дерев. Тут лунає сумна музика.
Участь в офіційних заходах беруть рідні та члени сімей загиблих членів екіпажу та пасажирів рейсу PS752, представники авіакомпанії МАУ, співробітники міністерств і відомств, закордонних представництв, посольства та консульства держав, чиї громадяни стали жертвами трагічної загибелі цього рейсу.
Як повідомлялося, 8 січня 2022 року виповнюється друга річниця, як у небі над Іраном був збитий літак авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ). Він виконував рейс PS752 за маршрутом Тегеран - Київ. На борту перебували громадяни шести країн - Ірану, Канади, України, Швеції, Афганістану та Великої Британії. Усі 176 осіб загинули, серед них – 11 українців (9 членів екіпажу і 2 пасажири).
Іранська влада тоді після кількох днів заперечень, визнала, що український літак був помилково збитий зенітно-ракетним комплексом протиповітряної оборони.
Президент Володимир Зеленський 29 грудня 2020 року присвоїв звання Героїв України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» членам екіпажу рейсу PS752.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба 5 січня 2021 року заявив, що Україна отримала від Ірану проєкт технічного звіту щодо обставин катастрофи літака Boeing 737 компанії «Міжнародні авіалінії України», що сталася під Тегераном 8 січня 2020 року.
Із кінця липня у Києві тривали переговори щодо компенсацій за збиття Іраном літака PS752. Зрештою 30 грудня уряд Ірану ухвалив рішення про виплату компенсації в розмірі $150 тис. кожній родині загиблих під час аварії.
Крім того, Іран передав Україні фінальний технічний звіт про катастрофу пасажирського літака МАУ під Тегераном.