У Києві відкрилася виставка з унікальними артефактами битви під Кумейками
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Ми вже рік говоримо про зброю, яка є запорукою нашої свободи і перемоги, тож сьогоднішня виставка присвячена їй. Ми так організували експозицію, аби глядачі побачили багатоплановість зброї як артефакту: з одного боку, по ній ми можемо вивчати історію військової звитяги України, з іншого - історію нашої країни у взаємозв'язку з іншими народами-сусідами. І міжнародний аспект зброї, який ми сьогодні відчуваємо, також є лейтмотивом виставки", - зазначив генеральний директор НМІУ Федір Андрощук.
За словами Андрощука, протягом шести місяців фахівці музею формували експозицію з артефактів від бронзової доби до сьогодення. Тож відвідувачам представили, зокрема, стріли та бронзові наконечники до них, кинджали й короткі бронзові мечі 7-6 століття до нашої ери.
Як підкреслив гендиректор НМІУ, у музеї є також унікальна добірка матеріалів з розкопок місця битви під Кумейками від 1637 року, яка відбулася між козацьким і польським військом. Зразки боєприпасів, монети, ремісничі та господарські знаряддя з цієї експедиції також наявні в експозиції.
На виставці можна побачити й предмети доби Козаччини: булави, перначі, ударно-кремінні пістолети та шаблі 18 ст. Наявна й іноземна зброя, наприклад, арбалет 16-17 ст. з Німеччини, дворучний меч, пістолети та шпаги з інших країн Західної Європи. Також відвідувачі можуть ознайомитися з амуніцією вояків УПА й сучасних українських солдатів.
"Я хотів би, щоб ми показали хоча б віртуально нашим західним партнерам цю виставку, щоб вони не соромилися надавати зброю. Тому що у цього питання є історичне підґрунтя: упродовж століть українці користувалися й західною зброєю кращого зразка", - підкреслив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
Як зазначив історик Іван Патриляк, сама виставка є промовистою завдяки своїй назві. "През шаблю маєм право" - це слова з твору Івана Мазепи "Думи", що підсумовують важливість зброї у відстоюванні національних і людських прав.
"14 березня 2014 року перші добровольці, які сприйняли це гасло - "през шаблю відстоюємо своє право" - рушили на фронт, де своїми тілами закрили країну у 2014 - 2015 роках. Наприкінці зими - початку весни 2022 року сотні тисяч людей, які так само усвідомили, що лише зброя надасть право нам на життя, пішли добровольцями. Водночас сотні тисяч працювали в тилу, щоби ми могли сьогодні сказати в очі ворогам: рік назад ви оголосили на весь світ, що Україна померла, а ми вам сьогодні кажемо, що Україна жива і житиме, а це означає, що вона переможе!", - наголосив він.
Як повідомляв Укрінформ, у Львові відкрилася навчально-інтерактивна виставка «Зброя перемоги», де можна ознайомитися з озброєнням, яке використовують українські захисники.