Виставка «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» відкрилась у Києві
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
Ініціаторка виставки Христина Храновська підкреслила, що ці історії очима дітей має побачити весь світ.
«Коли мені трапився в соцмережах перший щоденник Єгора - це наш наймолодший учасник, - у мене виникло питання: чому щоденник Анни Франк бачить весь світ, а щоденники наших дітей - ні? Треба показати їх світові, щоб усі бачили, яку травму зараз переживає молоде покоління (в Україні - ред.)», - сказала вона.
В експозиції, яка демонструватиметься в артпросторі ArtHall D12 до 25 жовтня, представлено малюнки, записи, щоденники, особисті речі та історії 14 дітей з Донеччини, Харківщини, Київщини, Одещини. Зокрема, 12-річна Альона Загреба в окупованому Маріуполі фіксувала на відео та фото те, що відбувається у місті, 15-річна Катерина Кришкевич з Лимана вела щоденник, а 16-річна Софія Громакова з Маріуполя на початку війни втратила батька й перенесла свої переживання на полотно - так виникли картини «Бог мертвий» та «Мирний схід сонця над Азовсталлю».
Під час заходу шестеро юних спікерів поділилися особистими історіями.
«Я пробула в окупації три тижні і досі пам'ятаю цей жах до деталей. Батько пішов до тероборони. Він загинув 11 березня. Ми з мамою досі не знаємо, де він. Це рана на серці, яка не загоїться», - сказала Громакова.
Юні спікери також порушили інші питання, які є актуальними для підлітків і стосуються психологічної стійкості. Зокрема, йшлося про досвід виходу з аб'юзивних стосунків, про почуття підлітка, який стикається з обвинуваченнями від медперсоналу після спроби самогубства, про лікування тяжкохворого члена сім'ї в умовах війни. Молодь закликала не здаватися та звертатися по допомогу до фахівців, зокрема психологів, коли це потрібно.
Дружина Президента Олена Зеленська подякувала спікерам за виступи, підкресливши, що це сміливий крок з їхнього боку.
«Хочу сказати тим людям, які вважають себе дорослими: знімімо цю маску пихатості з себе, тому що дорослих людей ми чули сьогодні тут. Попри кількість років, які пройшли від вашого народження, дорослими ви стаєте тільки тоді, коли набуваєте свідомості та відповідальності. Ця свідомість і відповідальність може вас наздогнати в будь-який момент: когось у шість років, когось у п'ять, когось у 19, а когось - ніколи. Тому ми бачимо зараз багато несвідомих людей, які вважають себе дорослими, але не тільки не відповідають за власні вчинки, а намагаються виправдовувати погані вчинки людей», - наголосила перша леді.
Зеленська додала, що для неї цей захід став терапевтичним.
Своєю чергою віцепрем’єр - міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук зазначила, що такі заходи дають наснагу. «Події, озвучені сьогодні, потрібно не тільки проговорювати, а й проживати, потрібно надихатися енергією співпраці й емпатії. Бо чужої біди немає, чужих дітей немає. Це все - наша спільна боротьба, а потім - наша спільна перемога. Ми бачили сьогодні історії дітей 15-16 років - це їхній приклад стійкості. Цей приклад боротьби нас, дорослих, має не тільки надихати, а зобов'язує до ще більшої відповідальності», - сказала урядовець.
Проєкт реалізується за підтримки ЮНІСЕФ, Благодійного Фонду «Діти Героїв», Благодійного Фонду «Голоси дітей», Платформи «Тю» та МЗС України. Основні медіапартнери: Суспільне Новини і Суспільне Культура.
Як повідомляв Укрінформ, виставка «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» експонувалась у серпні в мерії Амстердама.