Порошенко: «Не довіряй Путіну. Конкретні дії проти російської агресії». Інтерв`ю для Сorriere della Serra
Президенте Порошенко, як ви добре знаєте в деяких європейських регіонах, зокрема Італії, про-путінські симпатії зростають. Чи турбує вас це, особливо в світлі нової кризи в Азовському морі? Ви боїтеся, що Європейський Союз відмовиться від України?
«Про яку симпатію йде мова? Симпатії до агресії, здійсненої Росією проти українського флоту в Чорному морі? Або на Донбасі? Або в Криму? Жодна з цих дій не заслуговує будь-якої симпатії. І я високо ціную сильні спільні європейські заяви про те, що Кремль має поважати роль міжнародного права, особливо у контексті звільнення українських моряків і гарантій свободи судноплавства. Однак, я вважаю, що час для принципових політичних заяв закінчився. Якщо ви хочете нормалізувати ситуацію, ви повинні бути максимально чіткими з московською владою: «агресія проти Європи є неприйнятною, будь-який новий подібний випадок не залишатиметься безкарним і наступний агресивний крок тільки збільшить ціну, що буде сплачена Росією».
Якби ви особисто зустрічалися з міністром внутрішніх справ Італії М. Сальвіні, котрий серед іншого виступає за скасування антиросійських санкцій, що б ви сказали?
«Що нам потрібні конкретні кроки, щоб зупинити російську агресію. Наприклад, ми блокуємо проект Nord Stream 2, ми збільшуємо присутність НАТО в Чорному морі, вводимо нові санкції щодо осіб, відповідальних за кризу в Азовському морі, вводимо заборону на вхід російських кораблів до європейських портів, підтримуємо Україну політично, економічно та з військової точки зору. Це була б виграшна формула. Ми неодноразово попереджали тих, хто в Європі бездумно фліртував та витанцював перед Путіним, намагалися їм пояснити, що він не хоче нічого іншого, ніж спровокувати нову російську атаку проти порядку, свободи, фундаментальних цінностей самої європейської демократії. Час очікування закінчився нападом та арештом 24 українських моряків. У Криму є два мільйони жителів, яких тероризують репресіями. На Донбасі ми отримали понад 11 тисяч смертей протягом 4 років та півтора мільйони переміщених осіб. Треба розуміти, що Україна дійсно перебуває під військовою загрозою, наша незалежність знаходиться під загрозою, як і вся європейська безпека. Чи будуть нові атаки? Чи повинні ми продовжувати годувати звіра, який нападає на нас? І для всіх тих, хто все ще вагається, не визначившись, я хотів би ще раз запропонувати приїхати і відвідати Донбас. На відміну від росіян, нам, українцям, нічого приховувати».
Дональд Трамп вирішив не зустрітися з Володимиром Путіним на G20 в Аргентині, але Ангела Меркель повторює, що немає військового вирішення кризи в Азовському морі. Як ви можете розраховувати, що НАТО готове надіслати свої кораблі? А ви готові посилити ситуацію до відкритої війни?
«Будь ласка, запитайте росіян, ми, українці, ніколи не хотіли посилення кризи. Зіткнення в Керченській протоці було сплановане та організоване Москвою. Після вторгнення на Донбас та агресії в Криму тепер вони хочуть відібрати Азовське море, щоб потім красти наші інші території. Наївними є ті, хто займається самообманом через кремлівську пропаганду. Ось чому я вдячний Президенту Трампу за рішення не зустрічатися з Путіним на "Великій двадцятці". Тепер російський лідер ізольований. Я також вдячний за те, що Меркель намагається обмежити московський експансіонізм. Але це не означає, що росіяни не будуть продовжувати свою політику вторгнення.»
Отже, ви хотіли б уникнути використання зброї?
«Ми завжди активно шукали дипломатичні шляхи, проти будь-яких військових рішень. Але це - росіяни, які крадуть, окупають наші регіони, переслідують українське населення. Російські військові черевики вже давно топчуться по нашій землі. Напруга в Азовському морі зосередила на собі увагу міжнародної спільноти, а тим часом російські винищувачі порушують наш повітряний простір в різних областях нашого кордону та країн Балтії. Вони також готуються контролювати небо над трубопроводами та нафтопроводами, призначеними для європейських економік. Путін загрожує східним кордонам НАТО. Якщо ти мовчатимеш, Путін буде знати, що він може продовжувати свою експансію і отримувати нові переваги.»
Путін звинувачує вас в тому, що експлуатуєте незначний морський інцидент, щоб відвернути увагу українців від падіння вашої популярності вдома і відкласти вибори 31 березня. Що за цим стоїть?
«Щодо «незначного» інциденту: ми є жертвами тривалої та триваючої військової агресії. У росіян напоготові сотні літаків і танків поряд з нашими кордонами. Наші вимоги добре відомі, ми сформулювали їх разом з Францією та Німеччиною. Ми вимагаємо дотримання Мінських угод, щоб забезпечити беззаперечне припинення вогню. Ми вимагаємо, щоб «блакитні шоломи» ООН взяли на себе функцію миротворчих сил у незаконно окупованих регіонах. Ми вимагаємо звільнення наших ув'язнених. На жаль, замість надання позитивних відповідей на наші законні запити, Москва вирішила посилити напругу. Вперше після нападів 2014 року російські солдати більше не ховаються, вони діють при світлі дня на наших окупованих ними територіях, вони продовжують повзучу анексію України з чіткою метою знищення всієї нашого державної структури. Немає жодних доказів моєї запланованої спроби використати кризу для виборчих цілей. Моя популярність перед голосуванням не є цим питанням. Український суверенітет та територіальна цілісність поставлені на карту. Єдине можливе рішення полягає в тому, що Путін іде з наших територій і, нарешті, залишає нас у спокої!"
Кореспондент Сorriere della Serra Лоренцо Кремонезі, з Києва.
Переклад з італійської.
1 грудня 2018 року