Статус основного союзника поза НАТО: Рада не підтримала звернення до Конгресу США
Документ підтримали 24 народних депутати за мінімально необхідних 226 на позачерговому засіданні ВР 8 вересня, передає кореспондент Укрінформу.
Проєкт містив заклик Верховної Ради до Конгресу Сполучених Штатів Америки надати Україні статусу основного союзника США поза НАТО (MNNA).
У документі зазначається, що перебування України у «сірій зоні» міжнародної безпеки, порушення Російською Федерацією чинних безпекових міжнародних законодавчих актів загрожуватимуть кожному європейцеві, а, враховуючи ядерний шантаж керівництва РФ – і всьому світу.
"Важливою складовою відповіді на такий глобальний виклик може бути поглиблення двостороннього партнерства між Україною та США. У міжнародній політиці існує досвід такого партнерства – Основний союзник США поза НАТО. Цей статус надано як державам, які перебувають у стані миру, таким, як Австралія, Нова Зеландія чи Японія, так і державам, що перебувають під загрозою воєнних дій, як Південна Корея, Афганістан чи Ізраїль", - йдеться у зверненні.
Також відзначається, що станом на сьогодні спостерігається погіршення безпекової ситуації на сході України шляхом нарощування військової присутності Росії біля кордонів України і в тимчасово окупованому українському Криму, а також провокації Росії на тимчасово окупованій частині сходу України.
Автором проєкту є народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко.
Як повідомляв Укрінформ, Голова Верховної Ради Дмитро Разумков скликав позачергове засідання парламенту на 8 вересня для розгляду проєкту постанови "Про Звернення Верховної Ради України до Конгресу США щодо надання Україні двостороннього статусу основного союзника Сполучених Штатів Америки поза НАТО (MNNA)".
Посол України у Сполучених Штатах Америки Оксана Маркарова зазначила, що статус основного союзника поза НАТО надають країнам, які не планують чи не можуть вступити до Альянсу.
Маркарова нагадала, що Україна має статус Партнерства з розширеними можливостями (EOP), який надає великі можливості як посиленої співпраці з НАТО, так і покращення української інтероперабільності та розбудови спроможностей.