Україна і партнери проти винятків для Nord Stream 2 у європейських законах – Кулеба
Як повідомляє Укрінформ, про це міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив в ефірі одного з телеканалів, передає Урядовий портал.
«Україна разом з низкою країн ЄС і Єврокомісією наполягає, що «Північний потік-2» має бути повністю підпорядкований не лише духу, але і літері Третього енергетичного пакета ЄС. Ми працюємо над тим, щоб Росії не вдалося перетворити «Північний потік-2» на північну зброю», - заявив Кулеба.
Міністр нагадав, що одним з факторів тиску, який Росія здійснює на Євросоюз на декількох фронтах гібридної війни, є сертифікація «Північного потоку-2».
«Північний потік-2» давно мав бути запущений і запрацювати, але те, що він досі не працює, і ми з ним боремося, це результат наших спільних зусиль. Ми разом з партнерами суттєво загальмували реалізацію цього проєкту і виграли багато часу для кращих умов у протистоянні з Росією», - заявив очільник МЗС.
За його словами, міграційна криза, військова ескалація Російської Федерації вздовж кордону та на тимчасово окупованих територіях, підвищені рівні пропаганди Росії в ЄС і дії РФ щодо паралізації «Нормандського формату» і Мінського процесу — це все елементи однієї і тієї ж гри, спрямованої на збільшення тиску на Євросоюз для поступок. Саме таку позицію Україна доносила партнерам, і вони з нею погоджуються.
«Ми бачимо зусилля юристів і лобістів РФ, які намагаються знайти шпарини в європейському законодавстві і створити якісь особливі умови для «Північного потоку-2». Але ми наполягаємо, що виключень бути не має», — заявив Кулеба.
Глава МЗС нагадав, що Україна запропонувала знижку на транзит російського газу, але для Росії «Північний потік-2» є політичним, а не економічним проєктом.
«Північний потік-2» ніколи не був економічним проєктом. Це безпековий проєкт з єдиною метою — обійти Україну, прибрати один з факторів стримування агресії РФ», — зауважив Кулеба.
Міністр нагадав, що українська газотранспортна система була і залишається найбезпечнішим та найнадійнішим шляхом транспортування газу з Росії до Євросоюзу.
Як повідомляв Укрінформ, німецький регулятор Bundesnetzagentur (BNetzA) призупинив процес сертифікації Nord Stream 2 AG, а також задовольнив запит ТОВ «Оператор ГТС України» щодо участі у цій процедурі. В результаті в РФ прийняли рішення створити дочірню компанію відповідно до норм законодавства Німеччини, яка стане власником та оператором німецької частини газопроводу.
Будівництво «Північного потоку-2» завершили на початку вересня. Газопровід побудовано з РФ до Німеччини в обхід України дном Балтійського моря. Єдиним акціонером проєкту є «Газпром».
Між адміністрацією Президента США Джо Байдена та німецьким урядом Ангели Меркель укладено угоду щодо «Північного потоку-2», яка дозволяє добудову газопроводу в обмін на гарантії безпеки Європи.
Після офіційного оголошення про угоду між Німеччиною та США Україна ініціювала консультації з Єврокомісією та Німеччиною щодо «Північного потоку-2».