Україна розповіла в ОБСЄ про контрольовану Росією ескалацію
Як передає кореспондент Укрінформ, про це заявив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк під час спеціального засідання Постійної ради ОБСЄ.
"Ситуація з безпекою на всій лінії зіткнення в окремих районах Донецької та Луганської областей залишається надзвичайно напруженою та нестійкою і має явну тенденцію до погіршення. Точніше, до ескалації, повністю контрольованої Російською Федерацією", - заявив Цимбалюк.
Посол поінформував делегації країн-учасниць про те, що 18 лютого збройними формуваннями РФ було порушено режим припинення вогню у 66 випадках, з яких 53 - із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння. 19 лютого кількість випадків порушення режиму припинення вогню з боку окупаційних військ зросла до 136, з яких 119 - з використанням важкого озброєння. Також було зафіксовано три випадки перетину лінії зіткнення російськими БПЛА типу "Орлан-10". Під російські обстріли потрапили цивільні об’єкти, зокрема дитячі садки та школи з дітьми, житлові будинки, цивільна та критично важлива інфраструктура.
"Невдалі спроби скликати 18 і 19 лютого позачергове засідання Тристоронньої контактної групи, у тому числі за ініціативою спецпредставника чинного голови ОБСЄ, посла Кіннунена, також свідчать про свідомий намір Росії посилити напруженість", - указав Цимбалюк.
Він додав, що це стосується не лише тимчасово окупованих територій України, а й ситуації на кордоні. Український посол нагадав про відмову Росії від обговорення в рамках Віденського документа ОБСЄ її військової активності поблизу України, а також те, що російські війська, попри заяви про відведення залишаються біля українського кордону, у т.ч. на території Білорусі. "Очевидно, що Росія шукає будь-які причини, щоб тримати свої збройні сили поблизу кордонів України", - заявив Цимбалюк.
За його словами, останні коментарі генсека ОДКБ про можливе розміщення так званих "миротворчих сил" в ОРДЛО розкривають один із планів Кремля і мету нарощування військ. "Але я хочу дати зрозуміти, що контрольований Росією військовий блок не може претендувати на роль миротворця в окупованому Росією регіоні", - наголосив дипломат.
Крім того, український посол поінформував іноземні делегації про інший аспект контрольованої Росією ескалації - дезінформаційну кампанію та створення інформаційних приводів для нових агресивних кроків. Він навів низку таких прикладів, включаючи історію про два "українські" снаряди РСЗВ "Град", які впали на територію Ростовської області – насправді вони були випущені з підконтрольної збройним формуванням РФ території.
Як повідомляв Укрінформ, у районі ООС станом на 20 годину 21 лютого зафіксовано 59 порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ. Унаслідок обстрілів п’ятеро військовослужбовців дістали осколкові поранення.