Комісія ООН розслідуватиме в Україні всі порушення гуманітарного права
Як передає власний кореспондент Укрінформу в Нью-Йорку, про це заявив голова комісії Ерік Месе під час неформального засідання Ради Безпеки ООН щодо забезпечення відповідальності за звірства, вчинені в Україні.
Месе зазначив, що на засіданні присутні всі троє членів комісії, і він в ролі її голови вперше виступає публічно.
Він зауважив, що від моменту її створення, 30 березня, минуло замало часу, аби робити «довгі заяви», до того ж досі триває набір персоналу.
«Враховуючи цей дуже ранній етап існування комісії, усі троє членів ретельно обміркували, чи варто нам брати участь сьогодні в цьому заході, і ми вирішили зробити це, демонструючи доступність для спілкування з усіма зацікавленими сторонами. Від самого початку ми вважаємо важливим стежити за обговореннями, які стосуються справи», - сказав Месе.
За його словами, «відповідальність за звірства є важливим елементом мандата комісії».
«Комісія розслідує всі ймовірні порушення та зловживання правами людини та злочини, пов’язані з порушенням норм міжнародного гуманітарного права», - пояснив він.
Месе висловив упевненість , що зібрані матеріали та докази допоможуть «виконати це величезне завдання». Комісія спиратиметься на роботу місії ООН з прав людини в Україні та на співпрацю з Управлінням Верховного комісара з прав людини. Він також наголосив на важливості координації дій з іншими організаціями, які займаються розслідуваннями воєнних злочинів в Україні, зокрема з Міжнародним судом, «аби підвищити ефективність розслідувань».
Комісія має намір відвідати Україну, додав Месе. Її повноваження охоплюють «усі види звинувачень, незалежно від того, чи отримують вони широке висвітлення в пресі».
Проводячи розслідування, комісія по змозі визначатиме осіб та організації, відповідальні за порушення. Месе підкреслив, що її члени готові спілкуватися з будь-ким, хто може допомогти в цій справі.
Нагадаємо, Рада Безпеки ООН провела у середу неформальну зустріч на тему «Забезпечення відповідальності за звірства, вчинені в Україні». Ініціаторами обговорення цього питання виступили Албанія та Франція спільно з Україною. У заході взяла участь перший заступник міністра закордонних справ України Еміне Джапарова. В режимі відеоконференції також виступила генеральний прокурор України Ірина Венедіктова.
Як повідомляв Укрінформ, президент Ради ООН з прав людини Федеріко Вільєгас оголосив 30 березня про створення комісії для розслідування воєнних злочинів та інших зловживань, скоєних під час вторгнення росії в Україну.
Комісія складається з трьох осіб - Еріка Месе з Норвегії (голова), Ясминки Джумхур з Боснії та Герцеговини й Пабло де Грейффа з Колумбії.