Україні потрібна негайна допомога, щоб виграти цю війну для себе та для Європи – Матернова
Про це у Брюсселі під час щорічного Київського інвестиційного форуму, який відбувся у серці Європи на запрошення брюссельської мерії, заявила заступник генерального директора Директорату Єврокомісії з питань добросусідства та переговорів з розширення (DG NEAR) Катаріна Матернова, яка також є в.о. керівника групи підтримки України в складі Єврокомісії, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Справедливо казати зараз, що Україні треба виграти цю війну. І вона має перемогти у цій війні не лише заради себе, але й для всіх нас. Тому що зло, яке зараз наступає на Україну, де-факто, є постійним членом Ради безпеки ООН, і при цьому воно бомбить лікарні, дитячі майданчики, пологові будинки, руйнує електричні мережі перед початком зими. Воно, це зло, не може виграти. Це в наших інтересах, не лише в інтересах України», - сказала представниця Єврокомісії.
«Продовжується активна війна, є багато короткострокових потреб, на яких варто зосередитися. Зараз ми дивимося, як доставити в Україну генератори, трансформатори, обладнання для відновлення ліній електропередач, як зробити так, щоб вода не закінчувалася й світло не гасло. Ми навіть обговорюємо закупівлю LED-ламп замість звичайних, щоб стабілізувати електромережі. Думаю, що на третій конференції по Україні, яка має відбутися в Парижі 30 грудня, ми говоритимемо не лише про короткострокові, але про негайні потреби України», - зауважила Матернова.
Вона відзначила прагматичні зміни у ставленні міжнародного співтовариства до шляхів допомоги для України. Якщо конференція у Лугано на початку липня розглядала далекосяжні проєкти відновлення України, то наступна конференція з допомоги Україні, що відбулася в Берліні місяць тому, була більш практичною – учасники зосередилися на тому, щоб допомогти уряду України вижити, щоб дозволити бізнесу діяти далі, щоб поновити зруйновану інфраструктуру та надати достатньо військового обладнання для Української армії, щоб вона могла перемагати. Тож конференція у Парижі, за її словами, сконцентрує увагу на тому, що Україна потребує просто зараз.
«Мій другий пункт. Тут, на Київському інвестиційному форумі, і я хочу сказати: Європейська Комісія, весь ЄС, разом з усіма країнами-членами, є найбільш переконаними прихильниками децентралізації. Я думаю, що це одна із найбільш дієвих реформ, через які пройшла Україна до війни. Це забрало кілька років. Ми мали величезні проєкти та фінансування понад 100 мільйонів євро у грантах саме для децентралізації. Часи війни показали дієвість цих зусиль», - наголосила заступниця керівника DG NEAR.
Вона відзначила, що завдяки реформі децентралізації вдалося значно підвищити активність громадянського суспільства, збільшити повноваження та довіру людей до місцевих органів влади. Саме тому саме ці місцеві адміністрації стали осередками громадського спротиву та громадської ініціативи після того, як розпочалася російська агресія. Єврокомісія дуже швидко переорієнтувала кошти, що були призначені для програм в рамках децентралізації, на проєкти надзвичайної допомоги. Зараз вони спрямовуються на ремонт міської інфраструктури, на негайні заходи із захисту людей від зимових холодів.
«Мій третій пункт – я хотіла визначити, що може бути дійсно цінною пропозицією для інвесторів, для всіх нас, коли ми дивимося на Україну. Найпершим є людський капітал. Стійкість, яку показали ви та ваші громадяни – вона просто неймовірна. Її важко порівняти з чимось ще у Європі. Друге – це ваш величезний аграрний потенціал. Третє – це ваша сировина: Україна має більшість таких матеріалів, яких потребує нова економіка. Четверте – Україна вже зараз є однією з найбільш цифровізованих країн в Європі, і війна лише прискорила цей процес. Як і зелену трансформацію. Відновлення України буде «зеленим» оскільки іншого шляху не існує», - наголосила Матернова.
Вона окремо наголосила: однією із величезних переваг України є наявність армії, яка є однією із найбільш боєготових та найкращих армій в Європі.
«Хочу завершити цитатою з висловлювання Канцлера Шольца під час конференції в Берліні. Тоді, коли він говорив із німецьким бізнесом, він сказав таке: інвестуючи в Україну, ви маєте знати, що ви інвестуєте в країну – майбутнього члена Європейського Союзу. Тож слава Україні!», - завершила свій виступ представниця Єврокомісії.
Як вже повідомлялося, сьогодні у Брюсселі відбувся Київський інвестиційний форум, який зібрав представників європейського бізнесу, мерів ключових європейських міст, представників Євроінституцій та європейських фінансових структур.
У зв’язку із необхідністю забезпечувати невідкладні потреби столиці України мер Києва Віталій Кличко не зміг прибути до Брюсселя, та спілкувався з учасниками форуму в режимі телеконференції.