Між Парижем і Варшавою виникла суперечка через постачання боєприпасів для України
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Politico.
Як зазначається, Франція хоче зберегти контракти в рамках ЄС - не включати до програми компанії з США та Великої Британії, що й затягнуло переговори. Франція хоче зберегти кошти в межах блоку, чим дратує деяких своїх колег з ЄС.
Посли ЄС намагалися вийти з глухого кута щодо реалізації плану спільної закупівлі боєприпасів для України. Ідея полягає в тому, що країни ЄС об’єднаються та візьмуть кошти зі спільного фонду, щоб допомогти доставити Києву до 1 мільйона снарядів протягом наступних 12 місяців.
Попри те, що лідери ЄС схвалили цю схему — і навіть виділили 2 мільярди євро на її фінансування, — країни ЄС зіткнулися з розбіжностями щодо того, як витратити 1 мільярд євро, виділений на спільні контракти.
За словами трьох дипломатів, посол Франції в ЄС звинуватив свого польського колегу в тому, що той звинуватив Париж у перешкоджанні досягненню остаточної угоди.
Французький чиновник зазначив, що Париж просто "прагматичний", додавши, що країни ЄС уже погодилися витратити інший 1 млрд євро на відшкодування за придбання боєприпасів Україні. Польський чиновник відповів, що Франція лише ускладнює поточні переговори.
Зрештою втрутилась Швеція, яка нині головує в ЄС. Шведські офіційні особи запропонували оновлену угоду. Компромісний документ обмежив майбутні угоди "економічними операторами, заснованими в ЄС та Норвегії", але він містить згадку про те, що директива не повинна створювати прецедент.
Деякі дипломати вважали, що новий текст надто рухається у французькому напрямку, тоді як інші нарікали, що він відкриває нові питання про те, які компанії чи субпідрядники мають бути залучені.
Тепер переговори, швидше за все, продовжаться наступного тижня.
Як повідомлялося, Рада ЄС 13 квітня ухвалила рішення про виділення 1 мільярда євро в рамках Європейського фонду миру, які будуть спрямовані на негайне постачання Україні артилерійських боєприпасів для забезпечення її права на самозахист від російської агресії.
ЄС ухвалив рішення про швидке постачання в Україну 1 мільйона боєприпасів. З метою реалізації цієї мети країни ЄС погодили виділення 1 мільярда євро з ЄФМ для компенсації країнам ЄС за поставку вже існуючих боєприпасів, та ще 1 мільярд євро – для нарощування спроможностей європейської оборонної промисловості у виробництві артилерійських снарядів як для України, так і для поповнення арсеналів у країнах ЄС.
Фото: AA