Україна і НАТО відновлюють європейську архітектуру безпеки - Єрмак
Про це він написав у статті, опублікованій на сайті Atlantic Council, передає Укрінформ.
"Разом з нашими союзниками ми стали на шлях відновлення європейської архітектури безпеки. Ми сповнені рішучості не зійти з нього знову", - заявив Єрмак.
За його словами, підписаний у Вашингтоні під час саміту НАТО "Український договір", відкритий для приєднання, став фінальною частиною створення екосистеми гарантій безпеки для нашої країни. Цей документ покликаний посилити стійкість і здатність України захищати себе в майбутньому, а також слугуватиме мостом до членства в Альянсі у період, коли стаття 5 Статуту НАТО ще не застосовується.
"Метафора про "міст" також закріплена у підсумковій декларації Саміту НАТО. Це важлива деталь. З 2008 року Україна натикалася на скляну стіну, намагаючись увійти у нібито відкриті двері Альянсу, і тепер її прибрали", - наголосив Єрмак.
Ще одним вагомим кроком, на його думку, є заява у декларації саміту про незворотний шлях України в НАТО.
"Вашингтонський саміт продемонстрував, що Альянс більше не може обмежуватися євроатлантичним простором, оскільки прагне ефективно протистояти глобальним викликам і загрозам. Агресивні автократії все більше співпрацюють та набувають форми військово-політичного союзу. Для усіх демократичних країн це означає одне: РФ не самотня у своїй агресії проти України, і можливість виникнення нових конфліктів в інших місцях залежить від здатності Москви досягти успіху. Тому в наших спільних інтересах зробити все, щоб Україна вийшла з цієї війни переможницею, і ця перемога має бути переконливою", - вказав керівник ОП.
У цьому зв'язку він підкреслив, що зміцнення системи протиповітряної оборони України має вирішальне значення з огляду на наміри РФ і далі тероризувати мирне населення, знищуючи житлові будинки, електромережі та іншу критичну інфраструктуру. "Нещодавні удари по дитячій лікарні "Охматдит" у Києві, а також по двох інших клініках ще раз продемонстрували, що для російських військових немає червоних ліній з погляду міжнародного права та етики. Тому альтернативи посиленню повітряного щита над Україною немає", - заявив Єрмак.
Одним із ключових компонентів цього повітряного щита, зазначив він, будуть літаки F-16, першу партію яких союзники зобов’язалися передати Україні цього літа. "Проте мушу підкреслити, що цього недостатньо. Росіяни хваляться використанням проти України тритонних керованих бомб. Їхні бомбардувальники базуються на аеродромах у прикордонних регіонах РФ. Щоб нейтралізувати цю загрозу, нам все ще потрібні засоби дальньої дії. Простіше кажучи, якщо у вашому районі є гніздо шершнів, ви можете з перемінним успіхом полювати на них по одному, а можете знищити саме гніздо. Наразі нам доступний лише перший варіант, і навіть він досить обмежений. Вирішення цієї проблеми не тільки зменшить кількість жертв, а й посилить оперативну сумісність українських сил оборони з НАТО", - заявив Єрмак.
Висловивши вдячність міжнародним партнерам за зобов’язання щодо допомоги Україні та за впровадження системи пропорційних внесків, яка забезпечить базове фінансування у розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року, він висловив сподівання, що ці кошти будуть спрямовані "саме на закупівлю зброї, а не на альтернативні форми підтримки, які, безсумнівно, теж важливі".
"Водночас варто зазначити, що цей тягар можна було б зменшити шляхом тонкого налаштування механізмів передачі Україні заморожених російських активів", - зауважив Єрмак.
Він також згадав про необхідність посилення санкційного тиску як на Росію, так і на її партнерів, які дозволяють Москві продовжувати виробництво зброї з використанням складових, випущених на Заході.
"Наші відносини з НАТО завжди були вулицею з двостороннім рухом, і ми залишаємося відданими цьому принципу. Ми чудово розуміємо, що одним з провідних факторів євроатлантичної інтеграції України є наша здатність до трансформації... Зміни тривають, незважаючи на війну, і вони незворотні", - заявив керівник ОП.
Він підкреслив, що реформи, згадані в підсумковій декларації саміту НАТО, надзвичайно важливі для перспектив України. Однак ці зміни матимуть значення тільки в тому разі, якщо Україна витримає і переможе у війні.
"Лише сильна, вільна та успішна Україна може бути надійним форпостом демократії у Східній Європі. Всебічна та довгострокова допомога Україні – це не благодійність. Це інвестиція в безпечне майбутнє для всієї євроатлантичної спільноти", - резюмував Єрмак.
Як повідомляв Укрінформ, у Вашингтоні відбувся 75-й саміт НАТО, де одним з головних питань порядку денного був розгляд нарощування військової допомоги для України та зміцнення системи стримування й оборони Альянсу.