Запрошення України до НАТО могло б покласти край імперським амбіціям Росії - Кубілюс

Запрошення України до НАТО могло б покласти край імперським амбіціям Росії - Кубілюс

Ексклюзив
Укрінформ
Запрошення України до НАТО могло б покласти край імперським амбіціям Росії та довести, що у сучасному світі автократії не можуть перемогти демократичний устрій, тож для країн Заходу було б розсудливим кроком надіслати Україні таке запрошення до членства в Альянсі.

Про це в інтерв’ю для Укрінформу заявив депутат Європейського парламенту Андрюс Кубілюс, який номінований до призначення на посаду єврокомісара з оборони і космосу у новому складі Європейської комісії.

«Нашу позицію ми заявляли дуже чітко і голосно й в попередньому складі Європейського парламенту. Ми зазначали і перед Вільнюським самітом, і перед самітом НАТО у Вашингтоні, що буде дуже розсудливо для західних країн, для членів Альянсу запросити Україну до членства. Тому що це могло б бути дуже потужним сигналом також для Путіна та для росіян, що їм потрібно просто забути про Україну. Все, Україна пішла на Захід», - зазначив Кубілюс.

Він нагадав відомий вислів Збігнєва Бжезінського (американський політолог і державний діяч - ред.): якщо Росія втратить контроль над Україною, вона отримає шанс перетворитися на демократію; але Росія, яка матиме можливість контролювати Україну, навіки залишиться імперію. Тож, на переконання європейського політика, запрошення України до НАТО, окрім безпекових гарантій для неї, може бути одним із факторів, що матимуть дуже потужний вплив на розвиток ситуації у самій Росії.

«Якщо війна завершиться очевидною перемогою України, коли Росія потерпить поразку та переконається у необхідності вивести свої війська з України, це буде дійсно дуже добрий сигнал, що агресивні автократії не можуть вигравати у демократичного світу. Це буде також дуже потужний сигнал для таких країн, як Китай, що Захід є сильним, і будь-які його спроби тиснути на Тайвань або проявляти агресивну поведінку будуть зупинені сильним західним Альянсом», - додав Кубілюс.

На переконання євродепутата, Україна, яка стане у майбутньому членом ЄС і НАТО, принесе із собою спроможності, яких нині не вистачає Європі для забезпечення власної безпеки й оборони.

«Україна має, напевно, найпотужніші військові спроможності серед європейських демократій. Тож коли ми говоримо про європейську армію, я завжди говорю, що ми не маємо необхідності винаходити щось нове. Коли Україна стане членом Європейського Союзу, тоді вона дійсно принесе з собою ті спроможності, яких не вистачає, здається, багатьом країнам-членам», - зазначив Кубілюс.

При цьому він зауважив, - те, як виглядатиме майбутня архітектура європейською безпеки, залежить також від внутрішнього розвитку в Росії.

«Європейська архітектура безпеки, безумовно, залежить також і від майбутнього Росії. Якщо Росія залишатиметься автократичною агресивною країною, якою вона є зараз, разом із Путіним, тоді, за визначенням, ми маємо посилювати спроможності стримування й оборони, і це саме те, що зараз робить НАТО. Це єдиний шлях до миру на Європейському континенті. Ми почали розмову з цього латинського вислову: хочеш миру - готуйся до війни», - сказав європейський політик.

Читайте також: ЄС не перебиратиме на себе функції НАТО - Кубілюс

При цьому він визнав, що не втрачає надію на те, що колись Росія може змінитися, та повернутися бодай до якоїсь «нормальності» у відносинах з сусідами та із зовнішнім світом. Хоча, за його словами, такий сценарій важко уявляти, поки Путін перебуває при владі, Заходу варто розробити чітку стратегію, як допомогти Росії пройти через таку трансформацію, яка має бути здійснена самими росіянами.

«У цьому Україна може відіграти дуже важливу роль, за допомогою Заходу. Перемога України, її інтеграція в НАТО і в ЄС відкриває для неї можливість йти тим же шляхом, яким йшли ми, створюючи власний економічний та соціальний успіх. Така успішна Україна матиме величезний вплив на громадян Росії, і, ймовірно, надихатиме їх на якісь зміни на шляху до нормальності. Якщо Росія зможе перетворитися на нормальну країну, тоді й безпекова архітектура Європи буде дещо іншою», - зазначив Кубілюс.

Як повідомляв Укрінформ, заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква заявив, що якнайшвидше запрошення України до Північноатлантичного альянсу є прийнятним і необхідним для Києва саме на цьому етапі, адже покращить безпекову ситуацію.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-