Суд присяжних поступово впроваджуватиметься у судову систему України - депутат

Суд присяжних поступово впроваджуватиметься у судову систему України - депутат

Ексклюзив
Укрінформ
Проведення відкритих конкурсів із залученням іноземних членів комісії та низка реформ не змогли відновити довіру громадян до судової системи, тому варто прийняти в цілому законопроєкт, що запроваджує в Україні суд присяжних.

Про це повідомив народний депутат, член парламентського Комітету з питань бюджету Павло Фролов у коментарі Укрінформу.

«Суд присяжних - це інструмент народовладдя та довіри до судової системи. На жаль, через структурні реформи, залучення іноземців до конкурсів ми не змогли відновити довіру громадян до судів. Важливо, щоб люди відчували свою причетність до справедливого судочинства. Це можливо лише через участь громадян у процесі, що також передбачено Конституцією, де правосуддя здійснюється через суддів одноособово, колегіально та через суд присяжних», - зазначив Фролов.

За його словами, наразі в Україні «суд присяжних» - це насправді інститут народних засідателів, де авторитет двох професійних суддів фактично переважає трьох представників народу, «це не справжній суд присяжних».

«Нам потрібно зробити судовий процес за участю присяжних більш компактним. У законопроєкті вже прописано введення відповідальності прокурора за неявку на судове засідання, що допоможе уникнути затягування справ. Відповідальність за неявку інших учасників процесу також посилюється», - наголосив політик.

Фролов зазначив, що Лава суду присяжних формуватиметься на основі випадкового автоматизованого відбору кандидатів у присяжні із числа громадян України, які постійно проживають у відповідному суддівському окрузі та відповідають вимогам.

Водночас законопроєктом передбачено, що присяжні матимуть гарантії недоторканності суддів на час виконання ними обов’язків у суді, проте за рішенням Вищої ради правосуддя можуть бути заарештовані, затримані чи притягнені до відповідальності.

«Присяжні також отримуватимуть грошове забезпечення на рівні судді першої інстанції (близько ₴60 000) відповідно до кількості днів, коли вони працювали і виконували свої обов’язки», - поінформував парламентарій.

Крім того, обрані до списку присяжних особи можуть відмовитися від участі у разі вагітності, догляду за дітьми чи за іншими поважними обставинами, що передбачені проєктом закону.

Читайте також: Народні депутати просять КСУ оцінити конституційність залучення міжнародних експертів до конкурсних комісій

Народний депутат пояснив, що законодавча ініціатива передбачає поступове впровадження суду присяжних у судову систему України.

«Спочатку суд присяжних застосовуватиметься до кримінальних справ, де обвинуваченому загрожує довічне ув'язнення. В Україні це найвища міра покарання. У наступні два роки розширимо застосування суду присяжних на важкі злочини, де покарання становить 10 років або більше позбавлення волі», - зауважив Фролов.

Як повідомляв Укрінформ, 5 грудня Верховна Рада підтримала у першому читанні проєкт закону про створення в Україні суду присяжних.

Фото: Інстаграм Павла Фролова

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-