Прозорість комітетів Верховної Ради

Прозорість комітетів Верховної Ради

Укрінформ
1 серпня, 10:00 - пресконференція на тему: «Антирейтинг прозорості Комітетів Верховної Ради».

Організатор: Громадська організація Рух ЧЕСНО.

Учасники: Олександр Корнієнко - перший заступник голови Верховної Ради України; Микита Потураєв - голова Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики; Михайло Радуцький - голова Комітету ВРУ з питань здоров'я нації; Ярослав Юрчишин - заступник голови Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики; Олександр Саліженко - аналітик Руху ЧЕСНО.

Модераторка: Віта Думанська - лідерка Руху ЧЕСНО.

Коротко. Під час заходу буде представлено третій антирейтинг прозорості комітетів Верховної Ради України, який Рух ЧЕСНО провів у цьому скликанні парламенту, згідно з затвердженою методологією за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". 

Організатори заходу зазначають, що закритість роботи комітетів та відсутність інформування становлять серйозний ризик: ключові рішення та реформи народні депутати можуть приймати без оприлюднення та публічних обговорень, а робота частини комітетів не висвітлюється на офіційних сайтах. Саме тому Рух ЧЕСНО  відстежує прозорість роботи парламентських комітетів.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом.  Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.

Підсумкові матеріали:

Рух ЧЕСНО презентував третій антирейтинг прозорості комітетів ВР

Громадська організація "Рух ЧЕСНО" презентувала черговий антирейтинг прозорості комітетів Верховної Ради, у якому перше місце посіли комітети з питань свободи слова і з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи парламенту.

Презентація відбулася на пресконференції в Укрінформі.

Лідер ГО Віта Думанська зазначила, що Рух ЧЕСНО втретє проводить оцінювання прозорості комітетів Верховної Ради. Вона наголосила на необхідності відстежувати діяльність парламентських комітетів, оскільки рішення щодо всіх документів спочатку ухвалюються на їхньому рівні.

“Це скликання парламенту дуже мало пропрацьовало у відкритих умовах. Спочатку був COVID-19, тепер воєнний стан. Закритість стала одним з атрибутів Верховної Ради цього скликання. В умовах війни західні партнери очікують, а в деяких випадках - вимагають від нас реформ. Коли ці реформи проводяться в закритих умовах, виникає питання до їх легітимності. Ми в ЧЕСНО переконані, що відкритість — це найкоротший шлях до підвищення довіри до влади і напрацювання якісних рішень, які сприйматимуться і українським суспільством, і міжнародними партнерами”, — сказала вона.

Аналітик ЧЕСНО Олександр Саліженко уточнив, що під час моніторингу не відстежується діяльність Комітетів з питань національної безпеки, оборони та розвідки і та з питань правоохоронної діяльності, що в умовах повномасштабної війни цілком виправдано. Утім, правоохоронний комітет активно інформує суспільство про свою роботу.

Аналітик розповів, що в роботі всіх комітетів відстежуються аналогічні проблемні тенденції в контексті прозорості. Зокрема, несвоєчасна публікація порядків денних і анонсів, відсутність трансляцій засідань, недотримання строків публікації результатів засідань, розміщення інформації про результати в розділі оголошень або доповнення анонсів, перенасичення сайту інформацією, що не входить до компетенції комітету (привітання з днем народження тощо).

Згідно з даними моніторингу, перше місце в антирейтингу посідають Комітет ВР з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України і Комітет ВР з питань свободи слова. На другому опинився Комітет з питань бюджету. Третє місце поділили Комітет ВР з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва і Комітет ВР з питань інтеграції України з Європейським Союзом.

Водночас, за спостереженнями Руху ЧЕСНО, перше місце за відкритістю і прозорістю посідають Комітет ВР із питань гуманітарної та інформаційної політики і Комітет ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, друге — Комітет ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, третє — Комітет ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг і Комітет ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Минулого разу Комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування потрапив у антирейтинг прозорості. Його голова Михайло Радуцький пояснив причини цього тим, що раніше особливого значення інформуванню не надавалося. Та після потрапляння в антирейтинг була проведена робота із секретаріатом, і ситуація змінилася.

Третій антирейтинг прозорості комітетів Верховної Ради Рух ЧЕСНО провів у першому півріччі 2023 року, згідно із затвердженою методологією за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

 Апарат ВР планує запустити процес переакредитації парламентських журналістів — Корнієнко

Апарат Верховної Ради планує запустити процес переакредитації парламентських журналістів.

Про це перший заступник Голови ВР Олександр Корнієнко розповів під час пресконференції в Укрінформі.

Він зазначив, що повноцінний допуск представник ЗМІ до парламенту зараз неможливий із безпекових міркувань. Зокрема, тому що Верховна Рада розташовується в урядовому кварталі, щодо якого від початку повномасштабного російського вторгнення здійснюються комплексні охоронні заходи.

Окрім того, за словами Корнієнка, парламентські акредитації мають орієнтовно 4,5 тисячі людей, серед яких можуть бути представники проросійських ЗМІ, і, відповідно, становити загрозу національній безпеці України.

“Ми закликаємо Апарат Верховної Ради швидше запустити процес переакредитації парламентських журналістів... Апарат має свій план, як вони будуть це робити”, — додав перший віцеспікер українського парламенту.

Він також підкреслив, що залишається потенційна можливість відкриття пресцентру для роботи журналістів за межами урядового кварталу, однак питання щодо його функціонування наразі не вирішено.

Як повідомлялося, від початку повномасштабного російського вторгнення підхід до організації роботи парламенту з міркувань безпеки суттєво змінився. Зокрема, відсутня трансляція пленарного засідання в режимі онлайн, акредитовані журналісти та фотокореспонденти не мають доступу до роботи в будівлі парламенту, що ускладнює висвітлення діяльності законодавчого органу.

Щодня збільшується імовірність, що Шуфрич добровільно складе повноваження голови Комітету ВР з питань свободи слова — Корнієнко

Перший заступник Голови Верховної Ради Олександр Корнієнко вважає, що щодня збільшується імовірність того, що Нестор Шуфрич добровільно складе повноваження голови Комітету ВР з питань свободи слова.

Таку думку перший віцеспікер українського парламенту висловив під час пресконференції в Укрінформі.

Корнієнко розповів, що питання відкликання Шуфрича з посади голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова не порушувалося на Погоджувальній раді, тому не може розглядатися в залі для голосувань.

“Я раніше казав, що Нестору Івановичу краще зробити цей крок самостійно. Зараз, думаю, що з кожним днем імовірність і потреба в цьому збільшується”, — сказав перший заступник Голови ВР.

Водночас він підкреслив, що існують інструменти примусового відкликання з посади, однак вони потребуватимуть рішення Комітету ВР з питань свободи словами. Корнієнко зауважив, що позиція комітету йому невідома.

Як повідомлялося, раніше перший заступник Голови Верховної Ради Олександр Корнієнко висловив думку, що народний депутат Нестор Шуфрич, обраний від забороненої політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", має добровільно скласти повноваження голови Комітету ВР з питань свободи слова.

Шуфрич – проросійський політик, народний депутат Верховної Ради 3-го, 4-го, 6-го, 7-го, 8-го та 9-го скликання. У 9-му скликанні – член забороненої політичної партії "Опозиційна платформа – За життя", керівник Комітету Верховної Ради з питань свободи слова. Він заперечував російську агресію на сході та називав війну в Україні "громадянською".   

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-