Майбутнє регіону після теракту на Каховській ГЕС: ефективне планування чи поспіх
Організатори: Ukraine Media Center — Ukrinform.
Спікери: Яків Дідух - академік Національної академії наук, завідувач відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України (онлайн); Дмитро Скрильніков - голова ГО Бюро екологічних розслідувань, ініціатор Каховської платформи (онлайн); Сергій Дубняк - завідувач відділу екологічної гідрології та технічної гідробіології Інституту гідробіології НАН України (персональна участь); Олег Листопад - експерт Мережі захисту національних інтересів ANTS (персональна участь).
Чому це цікаво?
Кабінет Міністрів України погодив реалізацію експериментального проєкту будівництва Каховського гідровузла, відбудови після руйнування Каховської ГЕС та забезпечення сталої роботи Дніпровської ГЕС у період відбудови. Йдеться про два етапи, один з яких, зможуть здійснити виключно після відновлення Україною контролю над Каховською ГЕС. Планується, що вартість проєкту складе $1–1,2 млрд.
Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн - включення.
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.
Прохання прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.
Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/, українською та англійською мовами.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.
Підсумкові матеріали:
Існує декілька сценаріїв ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС - науковець
Академік Національної академії наук, завідувач відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України Яків Дідух вважає, що ліквідувати наслідки підриву Каховської ГЕС можна за декількома сценаріями.
Про це він розповів під час брифінгу у Медіацентрі Україна - Укрінформ.
"Кабінет Міністрів України запропонував один із варіантів - відновити Каховську ГЕС. Я вважаю, що можливо чотири сценарії", - сказав Дідух.
Він додав, що перший сценарій і той, що пропонує уряд - це збудувати нову ГЕС, відновити Каховське водосховище і наново затопити його територію. Другий - частково затопити територію на певну кількість метрів для того, щоб запасати достатньо води для зрошення та підтримки роботи ЗАЕС.
Дідух вважає, що третім сценарієм ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС може бути відмова від будівництва ГЕС та відновлення водосховища, а четвертим - розширення русла Дніпра за цих же умов.
За словами науковця, будівництво нової Каховської ГЕС може бути не доцільним з огляду на те, що вона не матиме сильних потужностей, при цьому потрібно буде затопити значну площу землі.
Як повідомлялося, у липні 2023 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову про реалізацію експериментального проекту з початку відбудови Каховської ГЕС. Передбачено, що фінансування експериментального проекту може здійснюватися за рахунок коштів приватного акціонерного товариства «Укргідроенерго», кредитних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.
Вночі 6 червня російська армія підірвала греблю Каховської ГЕС. За фактом підриву окупантами Каховської ГЕС правоохоронці розпочали розслідування за статтею "екоцид".
Відновлення Каховського водосховища важливе для водозабезпечення та розвитку сільського господарства південного регіону - експерт
Відновлення Каховського водосховища важливе для водозабезпечення населення та розвитку сільського господарства південного регіону.
Про це заявив завідувач відділу екологічної гідрології та технічної гідробіології Інституту гідробіології НАН України Сергій Дубняк під час брифінгу у Медіацентрі Україна - Укрінформ.
"На мою думку, потрібно відновлювати водосховище, тому що без водних ресурсів, які акумулювалися у Каховському водосховищі, практично неможливі ні водозабезпечення населення регіону, ні розвиток сільського господарства такий, який він був у регіоні. Тоді треба вирішувати, як буде розвиватися регіон в цілому без дніпровської води", - сказав він.
Дубняк зазначив, що також потрібно не забувати про Запорізьку атомну електростанцію, яка охолоджувалась водою з водосховища.
Експерт наголосив, що відсутність води створює масу проблем, які потрібно вирішувати вже зараз, адже весь регіон сформувався та існував в умовах існування Каховського водосховища.
За словами Дубняка, водночас вода із Каховського водосховища використовувалась не дуже ефективно, зокрема через особливості експлуатації. Він додав, що певний час розроблявся проєкт реконструкції водосховища та змін до процедур його експлуатації.
На думку науковця, проєкт нового водосховища має розроблятися із залученням екологів, археологів та із використанням сучасних підходів.
"Можна спроєктувати водосховище таким чином, щоб воно виконувало свої функцїі і водночас мало меншу площу затоплення", - пояснив Дубняк.
Як повідомлялося, у липні 2023 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову про реалізацію експериментального проєкту з початку відбудови Каховської ГЕС. Передбачено, що фінансування експериментального проєкту може здійснюватися за рахунок коштів приватного акціонерного товариства «Укргідроенерго», кредитних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.
Вночі 6 червня російська армія підірвала греблю Каховської ГЕС. За фактом підриву окупантами Каховської ГЕС правоохоронці розпочали розслідування за статтею "екоцид".
Відео:
Video:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк