Відновлення: оцінка збитків, завданих РФ на кейсах Бучі
Організатор: ГО «Міжнародний клуб ділових людей».
Учасники: Юрій Андросюк - керівник ГО «Міжнародний клуб ділових людей», голова ради директорів групи компаній «Захід-Схід», керівник волонтерської спільноти «Save Ukraine»; Геннадій Фаренюк - директор ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій», доктор технічних наук, професор.
Модератор: Сергій Шевченко - директор Агенції «Маркет.Інфо».
Коротко. Під час заходу будуть презентовані рекомендації для Кабінету Міністрів України щодо покращення методики визначення шкоди зруйнованих будівельних конструкцій та збитків від втрати житлових і громадських будівель, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ. Пропозиції підготовлені на основі дослідження проєктів відновлення в Бучанській громаді в рамках програми ПРООН «Посилення відновлення в Україні на основі фактичних даних» за підтримки Київської школи економіки (KSE).
Формат заходу – офлайн (Зала 2).
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників ЗМІ: golisdra@gmail.com, т. 067-463-30-88 Олександр Голіздра.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.
Підсумкові матеріали:
В рамках програми ПРООН «Посилення відновлення в Україні на основі фактичних даних» та за підтримки Київської школи економіки (KSE ) ГО «Міжнародний клуб ділових людей» в серпні-жовтні 2023 року реалізувало проєкт «Розробка науково-обгрунтованих пропозицій до проектів методик щодо визначення шкоди стосовно зруйнованих будівельних конструкцій та їх збитків від втрати житлових і громадських будівель, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 326».
Експертами проєкту стали фахівці ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» (директор - доктор технічних наук, професор Геннадій Фаренюк).
В ході проєкту було проведено обстеження технічного стану 6 об’єктів м. Буча, які зазнали ушкоджень в результаті агресії російської федерації. А саме: житлових будинків по вул. Бориса Гмирі, 2; вул. Бориса Гмирі, 8-а; Бориса Гмирі, 9; Бориса Гмирі, 11-а; вул. Бориса Гмирі, 11/6. Також було обстежено технічній стан будівлі закладу дошкільної освіти – дитячий садок «LimPoPo» в прибудові до житлового будинку по вул. Бориса Гмирі, 11-А.
За результатами аналізу результатів досліджень та існуючих методик оцінки збитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 326, експерти рекомендують включити до методики витрати на:
- розроблення/коригування проектної документації;
- інженерну підготовку території будівництва, спорудження (перевлаштування) інженерних мереж;
- проведення обстеження об'єкту та паспортизації;
- витрати на випробування міцності матеріалів та фрагментів будівельних конструкцій.
Також експерти вважають за доцільне включити до методики непрямі витрати:
- витрати на ресайклінг будівельних відходів, утилізацію та повторне використання буді-вельних відходів, що утворились внаслідок масових руйнувань об’єктів;
- витрати на лабораторні дослідження з ви-значення технології повторного використання для кожної з груп будівельних відходів;
- витрати на розробку проектів спеціалізованих полігонів будівельного сміття.
За словами директора ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» Геннадія Фаренюка, утилізація сміття в кошторисі проєктів з відновлення може складати 15-20% вартості проєкту.
За словами Юрія Андросюка, керівника ГО «Міжнародний клуб ділових людей», голови Ради директорів групи компаній «Захід-Схід» та керівника волонтерської спільноти «Save Ukraine», включення пропозицій до методик Камбіну буде сприяти більш повній та справедливій компенсації громадянам України, підприємствам та організаціям збитків, нанесених збройною агресією РФ.
Майже 160 тисяч будівель і споруд в Україні зруйновані через війну
В Україні майже 160 тисяч зруйнованих через російську агресію будівель та споруд, приблизно 20 тисяч із них — багатоповерхові.
Такі дані під час пресконференції в Укрінформі на тему “Відновлення: оцінка збитків, завданих РФ, на кейсах Бучі” навів директор ДП “Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій”, доктор технічних наук, професор Геннадій Фаренюк.
За його словами, визначення матеріальної шкоди, яку завдала російська агресія громадянам України, треба починати з технічних обстежень. І дуже важливо, щоб методики, які застосовуються, давали обґрунтований та зрозумілий експертам результат. При цьому не завжди можна покладатися на методи й інструменти досліджень, до яких вдавалися при обстеженні зруйнованих або пошкоджених будівель у мирний час.
“Фахівці постійно займалися питаннями будівель, пошкоджених унаслідок техногенних аварій чи стихійних лих. Наш Інститут також десятиліттями обстежував пошкоджені будівлі. Але зараз їх кількість зросла в тисячі чи й у десятки тисяч разів. І одна справа, коли йдеться про пошкодження через вибух паливного котла, й зовсім інша — при прямому влучанні ракети. За статистикою, майже 160 тисяч будівель та споруд в Україні пошкоджені через війну. Майже 20 тисяч із них — багатоповерхівки. Це складні інженерні споруди. І потрібен ефективний підхід, який допоможе з’ясувати ступінь їх пошкодження. Найголовніше — об’єктивно визначити: вважати будівлю повністю зруйнованою чи частково пошкодженою, яка підлягає відновленню”, - наголосив Фаренюк.
За час війни фахівці Інституту будівельних конструкцій обстежили приблизно 400 багатоповерхових об’єктів. Один із важливих елементів обстеження — визначення, чи можуть люди повертатися до тих частин будинків, які не зазнали прямих пошкоджень, чи безпечно надалі використовувати ці об’єкти. Керівник науково-дослідної установи визнав, що часто експерти не хочуть брати на себе відповідальність і не завжди обґрунтовано ухвалюють рішення про знесення споруд та будівництво на їх місці нових.
“З одного боку, справді набагато краще на місці багатьох об’єктів побудувати щось нове. Але це потребує величезних витрат та гарантує затримки із розв’язанням соціальних проблем мешканців, які змушені будуть роками чекати на спорудження нового житла, тоді як реконструкція частково пошкоджених будівель потребує набагато менше ресурсу і часу”, - зазначив Фаренюк.
Всі ці нюанси, за його словами, мають враховувати при оцінюванні ступеня пошкоджень будівель та визначенні заподіяної їх власникам шкоди і вартості відбудови чи реконструкції.
Професор нагадав, що перший етап оцінювання - це огляд будівлі, під час якого відбувається фіксація руйнувань з обрахуванням відсотка обсягу пошкоджених конструкцій порівняно з площею всієї будівлі. Другий етап — визначення впливу пошкоджень на стійкість та безпеку будівлі у цілому: чи можливе відновлення споруди та якими технічними засобами це можна зробити.
“Оцей другий рівень обстежень є визначальним для того, щоб оцінити заподіяну матеріальну шкоду та розрахувати майбутні економічні витрати. Тому що відновити можна все, але не завжди це доцільно. Визначальною все-таки є економіка”, - переконаний Фаренюк.
Як повідомлялося, прямі збитки, завдані інфраструктурі України через повномасштабне російське вторгнення, за оцінками Київської школи економіки (KSE Institute), перевищили $150 млрд, майже $56 млрд із них – втрати житлового фонду.
Цифровізація оцінювання пришвидшить відшкодування воєнних збитків - експерт
Запропонована експертною спільнотою діджиталізація системи оцінювання заподіяних Росією збитків у сотні разів пришвидшить судові розгляди про стягнення компенсацій.
Таку думку під час пресконференції в Укрінформі “Відновлення: оцінка збитків, завданих РФ, на кейсах Бучі” висловив керівник ГО “Міжнародний клуб ділових людей”, голова ради директорів групи компаній “Захід-Схід”, керівник волонтерської спільноти Save Ukraine Юрій Андросюк.
Він нагадав, що експерти напрацьовують рекомендації для покращення Методики визначення шкоди стосовно зруйнованих будівельних конструкцій та збитків від втрати житлових і громадських будівель, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ.
“Методика має бути простою у використанні і науково обґрунтованою, вона повинна враховувати особливості кожного з напрямів оцінювання: окремо мають обраховуватися збитки, заподіяні будівлям та спорудам, окремо - екологічні втрати, окремо - моральна шкода”, - наголосив Андросюк.
Важливо, щоб застосовані при цьому підходи були об’єктивними і сприймалися як українською, так і зарубіжною експертною спільнотою, а головне - судовими органами різних юрисдикцій.
“Мільйони українців постраждали від агресії й зацікавлені в тому, щоб їхні питання розглядали досить швидко, компетентно, щоб у підсумку доходило до позитивних для них рішень судів. Якщо ж наші супротивники з РФ зможуть добитися, що справи будуть зупинені чи гальмуватимуться в судах, це стане перемогою ворога. Бо відкошування збитків за 10 чи й більше років - це, погодьтеся, не те, чого б хотіли наші громадяни. Тому має застосовуватись дієва та вивірена методика з максимальним використанням сучасних цифрових інструментів для формування первинних доказів у судах”, - вважає керівник Міжнародного клубу ділових людей.
За його оцінками, при втіленні діджитал-моделі, якщо відповідні експертні пропозиції будуть підтримані урядом і почнеться робота над впровадженням конкретних цифрових інструментів, час опрацювання інформації в судах пришвидшиться в десятки чи й у сотні разів, а отже, пришвидшиться і розгляд справ про стягнення з агресора компенсацій.
“Основною проблемою, яку, впевнений, намагатиметься посилити Росія, стане саме те, те суди будуть завалені документами. Тому й маємо розробити прості алгоритми, які дозволять ухвалювати рішення не тільки нашим судам, а й судам в інших юрисдикціях. А це залежить від якості первинних документів та первинних доказів: чи правильно вони складені, чи обґрунтовані та наскільки чіткими і зрозумілими будуть механізми опису заподіяних збитків”, - переконаний Андросюк.
Як повідомлялося, прямі збитки, завдані інфраструктурі України через повномасштабне російське вторгнення, за оцінками Київської школи економіки (KSE Institute), перевищили 150 млрд дол., із них майже 56 млрд дол. - втрати житлового фонду.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк