Високоефективна когенерація в Україні: перспективи та бар’єри розвитку ринку
Організатори: Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, Асоціація декарбонізації «Коген Україна».
Спікери: Ганна Замазєєва - голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України; Костянтин Ущаповський - голова НКРЕКП; Владислав Ворона - Президент Асоціації декарбонізації «Коген Україна»; Олег Тарасюк - голова НАК «Укрсвітлолізинг»; Діана Корсакайте - керівниця напрямку централізованого теплопостачання USAID Проекту енергетичної безпеки (ПЕБ); представники українських підприємств, проєктів міжнародної допомоги.
Теми до обговорення:
- Кроки України у запровадженні високоефективної когенерації.
- Законодавчі нововведення для учасників ринку.
- Європейські підходи у забезпеченні енергетичної безпеки та низьковуглецевого розвитку;
- Успішні приклади впровадження когенерації.
- Існуючі перешкоди розвитку галузі та шляхи їх усунення.
Чому це важливо?
Когенерація – один із шляхів, яким рухаються провідні країни ЄС, щоб забезпечити енергоефективне та надійне постачання як електричної, так і теплової енергії споживачам.
Для України встановлення когенераційних установок – це один із нагальних кроків забезпечення енергетичної стійкості громад, особливо, в умовах російських атак на енергосистему.
Як зазначають організатори, когенерація зробить нашу енергосистему менш вразливою для ворога, дасть змогу забезпечити «острівність» енергосистеми, забезпечить громади надійним постачанням тепла та електроенергії та ще й заощадить до 30% палива, ніж роздільне виробництво тепла та електроенергії.
В Європі високоефективна когенерація вже забезпечує 12% електроенергії та 16% тепла у будівлях, промисловості та централізованому теплопостачанні. Економія енергії сягає в еквіваленті близько 30 млрд м3 на рік, з яких 15 млрд м3 - економія природного газу.
Додаткова інформація за тел.: (044) 590-59-65, 096-906-85-95, e-mail: saeepressa@gmail.com (Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності).
Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.
Підсумкові матеріали:
Держенергоефективності працює над розвитком високоефективної когенерації
У Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження України напрацьовують механізми та рішення, спрямовані на розбудову високоефективної когенерації за прикладом країн Європейського Союзу.
На цьому під час круглого столу в Укрінформі «Високоефективна когенерація в Україні: перспективи та бар’єри розвитку ринку» наголосила голова держагентства Ганна Замазєєва.
«Держенергоефективності розробляє нормативно-правові акти для розвитку саме високоефективної когенерації, як це є в ЄС. Влада теж розуміє важливість цього напрямку, підтвердженням чого є указ Президента, який вводить в дію рішення РНБО щодо застосування додаткових заходів із посилення стійкості нашої енергетичної системи», - сказала Замазєєва.
Вона зауважила, що документ містить низку доручень, які стосуються саме розбудови ринку теплопостачання. Напрацювання за цими дорученнями мають бути виконані найближчим часом.
Зокрема, в двомісячний строк на розгляд ВР має бути внесено Закон України «Про теплопостачання» щодо стимулювання виробництва теплової енергії, виробленої з альтернативних видів палива.
Також два місяці відведено на підготовку змін до Податкового кодексу України щодо встановлення нульової ставки екологічного податку для установок на біопаливі та на створення реєстру установок, що використовують біопаливо як єдиний вид палива.
У місячний строк має бути опрацьоване питання державного стимулювання будівництва об’єктів розподіленої генерації в територіальних громадах на підставі економічно обґрунтованих рішень, а в шестимісячний строк – організовано і затверджено план енергетичної модернізації підприємств - виробників теплової енергії.
Як підкреслила Замазєєва, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури разом із Держенергоефективності вже працюють над втіленням низки рішень щодо розвитку когенерації в Україні. Так, з 1 січня 2024 року запрацює створений Фонд декарбонізації.
«Він покликаний підтримати і національного виробника, і модернізацію існуючих систем. Ми вже відкриваємо в регіонах офіси декарбонізації, вони допоможуть учасникам ринку оперативно вирішувати на місцях всі проблеми», - додала вона.
Додатково при держагентстві триває робота над створенням експертної групи з питань енергоефективності, перше засідання якої вже заплановано на 21 листопада.
«Ми вже будемо обговорювати всі ці питання, після чого винесемо їх на розгляд уряду і Верховної Ради», - сказала Замазєєва.
Як повідомлялося, 7 листопада Президент України підписав Указ «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України «Щодо додаткових заходів із посилення стійкості функціонування енергетичної системи та підготовки національної економіки до роботи в осінньо-зимовий період 2023/24 року».
Замовити фото натисніть тут – Фотобанк