Особливості інформаційної війни проти України та її відлуння у Білорусі

Особливості інформаційної війни проти України та її відлуння у Білорусі

Укрінформ
29 липня, 12:30 - презентація дослідження щодо поширення дезінформації в Україні та Білорусі за час повномасштабного вторгнення Росії на територію України «Вторгнення у свідомість: 2 роки зловмисницьких інформаційних операцій в Україні та Білорусі».

Організатор: ГО «Інтерньюз-Україна».

Учасники: Дзвенислава Щерба - журналістка-аналітикиня ГО «Інтерньюз-Україна»; Владислав Фарапонов - журналіст-аналітик ГО «Інтерньюз-Україна»; Інна Полянська - журналістка-аналітикиня ГО «Інтерньюз-Україна»; Ксенія Ілюк - співзасновниця та COO LetsData (онлайн); Андрей Бастунець - голова Білоруської асоціації журналістів* (онлайн); Паулюк Биковський - старший аналітик Media IQ (онлайн).

Модераторка: Альона Гришко -  керівниця напряму InfoWatch, заступниця керівника Аналітичного відділу ГО «Інтерньюз-Україна».

Питання до обговорення: 

  • Методологія, огляд та ключові знахідки дослідження.
  • Які конспірологічні теорії про так зване «зовнішнє управління над Україною» поширювались в українському сегменті Телеграм?
  • Як змінювалась риторика російських пропагандистів про перемовини щодо завершення бойових дій.
  • Як Росія намагається інтегрувати ТОТ України у власний «єдиний інформаційний простір».
  • Як демонізація України та української ідентичності трансформувалась у поширення позитивних наративів про Росію та росіян на ТОТ.
  • Які російські наративи про Україну поширювали в білоруському інформаційному просторі.

Коротко. Дослідження “Вторгнення у свідомість: 2 роки зловмисницьких інформаційних операцій в Україні та Білорусі”, проведене ГО «Інтерньюз-Україна» спільно з LetsData, мало на меті з’ясувати особливості інформаційної війни проти України та її відлуння у Білорусі. Під час аналізу виокремлені понад 2 мільйони публікацій російської дезінформації у соцмережах і 268 зловмисних каналів і сторінок, які їх поширювали.

Під час заходу команда ГО «Інтерньюз-Україна» презентує методологію та ключові знахідки дослідження, порівняння російських наративів протягом 2 років повномасштабного вторгнення РФ.

Довідково. *Білоруська асоціація журналістів (БАЖ) — білоруська неурядова організація, спрямована на сприяння дотримання професійних стандартів у журналістиці, забезпечення свободи слова, права одержувати та поширювати інформацію. Визнана «екстремістським формуванням» у Білорусі, продовжує роботу за кордоном.

Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 1).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ та реєстрація учасників - за посиланням. Акредитація та реєстрація триватимуть до 26 липня 2024 року включно.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/UkrinformTV.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Пропагандисти РФ адаптуються до нових реалій і зосереджуються на конспірологічних теоріях - дослідження

Російські пропагандисти під час війни адаптуються до нових реалій та роблять ставку на конспірологічні теорії.

Такого висновку дійшли автори дослідження «Вторгнення у свідомість: 2 роки зловмисницьких інформаційних операцій в Україні та Білорусі», презентованого в Укрінформі.

Як зазначила співзасновниця та COO LetsData Ксенія Ілюк, те, що пропагандисти адаптуються до реалій, видно на прикладі наративів про українську владу.

“На початку повномасштабного вторгнення ворожі пропагандисти представляли український уряд, а особливо Президента Зеленського, як авторитарного, корумпованого та невмілого управителя, щоб делегітимізувати його владу та зменшити міжнародну підтримку. Протягом двох років повністю змінилися наративи: мовляв, це тиран, чи не найстрашніший і найсильніший лідер країни. Вони дивляться на інформаційне середовище навколо і міняються”, - сказала Ілюк.

За словами дослідників, левова частка російських наративів грунтується на конспірологічних теоріях, які грають на страхах і почутті невизначеності.

“У різні періоди ми фіксували конспірологічні теорії у різних їхніх проявах. Наприклад, теорії про біолабораторії США, таємні переговори без України, а так зване “зовнішнє управління” — це загалом великий комплексний наратив, який включає багато інших наративів, наприклад, що країни Заходу провокують війну в Україні і наживаються на ній, і що Україна є такою собі колонією Заходу, яка нездатна суб’єктно приймати рішення”, - розповіла журналістка ГО «Інтерньюз-Україна» Дзвенислава Щерба.

Її колега Владислав Фарапонов вважає, що з конспірологічними теоріями пов’язані і наративи про можливі мирні переговори, які активно поширює РФ.

“Навколо теми переговорів будуються всі інші ворожі наративи. Мовляв, Захід не дозволяє Україні вести перемовини, а також про можливість переговорів без України. Тим часом Росія публічно демонструє готовність до переговорів і хоче показати, що це Україна не зацікавлена у них. І спостерігається тенденція, коли закидається меседж з високого джерела, який потім транслюють інші актори, як державні, так і недержавні. І як у конспірологічних теоріях ці ж меседжі поширюються як російськими джерелами, так і проросійськими акторами в Україні”, - зазначив Фарапонов.

Дослідження проведено ГО «Інтерньюз-Україна» спільно з технологічною компанією LetsData і мало на меті з’ясувати мотиви, механізми та наслідки інформаційних операцій в Україні та Білорусі.

Під час аналізу виокремлені понад 2 мільйони публікацій російської дезінформації у соцмережах і 268 зловмисних каналів і сторінок, які їх поширювали, здебільшого через платформу "Tелеграм", орієнтованих на широке коло цифрових суб'єктів.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-