Для завершення децентралізації потрібні зміни до Конституції - експерт
Про це кореспонденту Укрінформу сказав директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону України Сергій Шаршов в Івано-Франківську перед дебатами "Навіщо громадам об’єднуватися". Організатори заходу – Швейцарсько-український проект "Підтримка децентралізації в Україні" DESPRO за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону.
"Законодавчої бази для створення об’єднаних територіальних громад достатньо. Втім, для завершення проведення реформи децентралізації потрібні зміни до Конституції України. Ці зміни стосуються 4-ох ключових позиційм, - зазначив Шаршов.
За його словами, найперше у Конституції необхідно зафіксувати, що основні повноваження на місцях мають виконувати органи місцевого самоврядування, а не державні органи, призначені з Києва. Друга позиція: районні та обласні ради мають створювати власні виконавчі комітети. Третя: в Конституції необхідно зафіксувати, що адміністративна територіальна одиниця – це не населений пункт, село, селище, місто, а сільська рада, яка випала з головного закону. І четверта позиція має стосуватися не ліквідації, а переформатування державних органів у органи префектурного типу.
Як повідомлялося, реформа децентралізації в Україні розпочалась у 2014 році. Наразі створені близько 700 ОТГ. У Мінрегіоні вважають, що 2018 рік має стати переломним для того, аби більшість адміністративно-територіальних одиниць опинились в об’єднаних громадах.
Програма "U-LEAD з Європоюм спільно фінансується Європейським Союзом і його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.