У Чернігові презентували книгу про композитора Борткевича
Видання презентували до Міжнародного фестивалю класичної музики "Сіверські музичні вечори", що невдовзі відбудеться, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Видання таких книжок, повернення з забуття славетних імен українських митців, зокрема, Сергія Борткевича, - це наша місія. Тому що живемо в часи, коли повертаємо собі свою історію, в тому числі й історію мистецтва", - сказав на презентації директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА Ігор Слезко.
Він відзначив, що життя Борткевича - це красномовна ілюстрація трагедії української інтелігенції, яка була змушена після Громадянської війни та поразки національно-визвольних змагань першої половини ХХ сторіччя рятуватися за кордоном.
Заступник генерального директора філармонійного центру Олександр Соломаха підкреслив, що книга Сукача - художньо-документальне видання, яке має особливу історичну цінність. Адже є першим у світі біографічним дослідженням життя і творчості Борткевича. Працюючи над книгою, автор опрацював сотні листів, документів та інших джерел, які розповідали історію життя композитора, ім’я та творчий спадок якого за радянських часів відверто ігнорувалися, а то й стиралися з історичної пам’яті.
Повернули ж музику Борткевича в Україну саме Микола Сукач та його оркестр: перший твір композитора прозвучав саме в Чернігові 25 травня 2000 року.
Сукач розповів, що під час роботи над книжкою відвідав кладовище у Відні (Австрія), де похований Борткевич, побував у будинку, де він жив. Диригент висловив сподівання, що з роками частина втрачених творів Борткевича - та, що потрапила до приватних колекцій, буде знайдена. У їх числі, зокрема, - опера "Акробати" та концерт для лівої руки з оркестром, написаний для однорукого піаніста.
На сьогодні, додав Сукач, мистецька спадщина Борткевича налічує 74 опуси, кожен із яких містить від 3 до 18 творів. Із них 15 опусів вважаються втраченими. Симфонію №1 "З моєї батьківщини" Борткевича оркестр "Філармонія" виконає 20 березня на фестивалі "Сіверські музичні вечори".
Фото Наталії Потапчук