Партнерство громад України та ЄС обговорюють на форумі «Мости довіри»
Як передає кореспондент Укрінформу, форум співорганізований Радою європейських муніципалітетів та регіонів (РЄМР), загальноєвропейським проєктом ПЛАТФОРМА та Програмою «U-LEAD з Європою» в рамках ініціативи «Мости довіри».
Під час заходу Директор «U-LEAD з Європою» Бастіан Файгель наголосив, що партнерство між українськими та європейськими громадами є важливим для втілення реформи децентралізації.
«Мости довіри» - це гарна назва. Процес децентралізації в Україні є складним, але він створює багато можливостей, тому що громади беруть на себе ініціативу та відповідальність за здійснювані проєкти. Але для цього потрібна довіра між тими, хто приймає рішення у громадах, та громадянами, а також довіра у співпраці з партнерами, які надають підтримку Україні в реалізації європейської реформи, яка наближує Україну до ЄС», - сказав він.
Як повідомив заступник міністра розвитку громад та територій України В'ячеслав Негода, Мінрегіон співпрацює з європейськими партнерами, які надають технічну допомогу у втіленні децентралізації, зокрема з U-LEAD. Він нагадав, що в результаті затвердження нового адмінтерустрою в Україні у 2020 році, з 1 січня 2021 року всі громади України набули рівного статусу, отримали рівні повноваження та наділені рівними можливостями щодо податкової бази.
«Діяльність громад необхідно максимально підтримати, оскільки більше половини тергромад України внаслідок встановлення нового адміністративно-територіального устрою утворились вперше і вони не мають досвіду діяльності, не мають інституційної пам’яті і їм дуже важлива допомога як збоку держави, так і партнерська допомога», - сказав він.
Негода наголосив, що партнерство з громадами ЄС важливе для українських громад, оскільки вони зможуть отримати досвід і додаткові знання від європейських колег щодо системи управління об’єктами комунальної власності, земельними ресурсами, адміністративних та соціальних послуг, залучення інвестицій.
Керівник Програми співробітництва щодо належного урядування та верховенства права Представництва ЄС в Україні Ксав’єр Камю підкреслив, що співпраця громад з України та Євросоюзу є ефективним інструментом, який дозволяє ділитися досвідом та спільно вирішувати проблеми, будувати довіру та розуміння, шукати нових партнерів, дозволяє поліпшувати адміністративне управління та потенціал громад. Камю також звернув увагу, що партнерства між українськими громадами та ЄС дозволяють покращити співпрацю між Україною та Євросоюзом.
«Партнерство між муніципалітетами – це не лише можливість налагодити зв'язок між працівниками та громадськими активістами, бізнесом, але також це дозволяє вирішувати інші проблеми, зокрема, громади можуть подивитись на виклики по-новому та переосмислити власні амбіції щодо покращення життя громадян», - зазначив Камю.
Генеральний секретар РЄМР Фредерік Вал’є зауважив, що навіть у часи пандемії COVID-19 важливо пам’ятати, що в кожній кризі є можливості, наприклад: можна знайти шлях до нових форм муніципальної співпраці за допомогою онлайн-інструментів.
«Саме місцеві та регіональні органи влади є найкращими дієвими особами у сприянні демократії та економічному розвитку, розвиваючи проєкти, які близькі для людей», - наголосив він.
Вал’є додав, що співпраця між громадами України та ЄС буде вигідною та ефективною як для українських, так і для європейських муніципалітетів.
Як повідомили у Програмі «U-LEAD з Європою», в рамках ініціативи РЄМР-ПЛАТФОРМА започаткували 10 нових міжнародних муніципальних партнерств між громадами України та Польщі, Естонії, Литви, Латвії та Словаччини: Каховка, Херсонська область - Нарва, Естонія Новогуйвинське, Житомирська область - Лаздіяй, Литва; Фастів, Київська область - Друскінінкай, Литва; Чугуїв, Харківська область - Кульдіга, Латвія; Зборів, Тернопільська область - Йонішкіс, Литва; Генічеськ, Херсонська область - Велічка, Польща; Коростень, Житомирська область - Укмерге, Литва; Солотвино, Закарпатська область - Соль, Словаччина ; Долина, Івано-Франківська область - Шяуляй, Литва; Поляница, Івано-Франківська область - Поляни́ця-Здруй, Польща
На форумі партнери презентують плани та напрямки співпраці у найближчі місяці. Вже наступного року в рамках ініціативи планують навчальні візити, стажування та підписання документів про співробітництво. Таким чином, РЄМР-ПЛАТФОРМА, за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», сприяє налагодженню партнерств між громадами України та ЄС.
Як повідомлялося, Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян та розширює можливості громад.
Фото: «U-LEAD з Європою»