У Запоріжжі відбулася смолоскипна хода пам'яті героїв Крут
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Сьогодні 104-та річниця вшанування молодих хлопців, які долучились до захисту молодої Української держави. Вони фактично зробили те, на що не наважувалась тодішня політична верхівка, влада. На превеликий жаль, ми і сьогодні спостерігаємо деякі тривожні речі, але впевнені, що повторення не буде, адже величезний шлях пройшла наша держава у створенні нації, 8-й рік йде російсько-українська війна. Але це той приклад, який треба пам'ятати і наслідувати, показувати підростаючому поколінню для розуміння, яким чином будується нація", - сказав голова Запорізького обласного осередку партії "Національний корпус", ветеран АТО Михайло Пирог.
У Запоріжжі із смолоскипами, прапорами та фаєрами вшанували пам'ять героїв Крут / Фото: Ольга Звонарева, УкрінформНаціоналісти та патріотично налаштовані запоріжці зібрались на площі Маяковского. Учасники заходу сформували колону, яку підсвітили смолоскипами, підняли прапори та вирушили до Майдану Героїв, вигукуючи гасла: "Крути. Крути - Вас не забути", "Україна - понад усе".
"Історія циклічна. Зараз так само студенти беруть зброю і йдуть захищати Україну. І ворог у нас один і той самий, що тоді, що зараз", - зазначив голова міської організації ВО "Свобода" Денис Ясинський.
Акція пам'яті героїв Крут у Запоріжжі / Фото: Дмитро Смольєнко, Укрінформ
На Майдані Героїв учасники заходу заспівали гімн України, вшанували хвилиною мовчання загиблих студентів, почитали молитву українського націоналіста. Також за традицією організатори заходу зачитували імена загиблих студентів, а після кожного промовленого імені присутні викрикували: “Присутній!”, натякаючи, що навіть попри свою смерть, хлопець і зараз присутній в лавах свого загону.
Завершився захід запаленням фаєрів.
Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року. В історію увійшов як бій, що стримав стрімкий наступ більшовицького війська на Київ і дозволив уряду УНР вперше за понад 150 років (з часів скасування Гетьманства) добитися визнання України на міжнародному рівні і укласти Брестський мирний договір.
Після бою українські війська організовано відступили зі станції Крути. Однак 27 студентів та гімназистів — одна чота - під час відступу потрапили у полон і наступного дня були розстріляні.
Тіла загиблих студентів і гімназистів з-під Крут були перевезені до Києва, де 19 березня 1918 року урочисто поховані на Аскольдовій могилі.
У сучасній Україні бій під Крутами є символом жертовної боротьби українського народу за свободу і незалежність своєї держави, а пам'ять його героїв щороку вшановується на високому рівні.