У Шостці на базі музеїв переселенцям надають психологічну підтримку мистецтвом – U-LEAD
Про це Укрінформу повідомили у Програмі «U-LEAD з Європою».
Мистецькі майстер-класи та арт-терапія з психологами проходять на базі одного з відділів музеїв громади «Шостка Арт-центр» в рамках проєкту «Терапія мистецтвом», створеного для допомоги у подоланні психологічних наслідків війни. Зазначена практика вже є популярною серед мешканців Шосткинської громади та внутрішньо переміщених осіб.
«Внутрішні бар'єри, страхи, тривожність, військова реальність. Трансформувати своє ставлення до цих складних реалій допоможе наш проєкт «Терапія мистецтвом», який включає в себе багато напрямків... Це дуже ефективний унікальний терапевтичний простір мистецтва у поєднанні з психологією», - розповіла заступниця директора Шосткинського краэзнавчого музею, кандидатка психологічних наук Олена Чанцева-Коваленко.
За її словами, заняття організовують двічі на тиждень, проводять їх безкоштовно, курують роботу у режимі онлайн музейники та український психолог, фахівець з нейрографік Катерина Той, яка наразі перебуває в Туреччині.
«Крім цього, ми разом з психологами з Ізраїлю, країною, що живе поруч з війною роками, створили окремий проєкт психологічної допомоги мирному населенню і в перспективі - професійної психологічної підтримки нашим військовим, які особливо потребують цього на сьогодні. І роль мистецтва в цьому є ключовою», - наголосила Чанцева-Коваленко.
На її думку, музеї у територіальних громадах наразі мають переформатуватися, наповнитися іншими сенсами, стати місцями, які не тільки бережуть історію та експонати, а й надають людям відчуття захисту під час проживання нового історичного періоду - коли знову йде боротьба за Україну, за національну ідентичність.
«На моє переконання, музеї мають допомогти українцям продовжити жити навіть в стані війни. Людям подобаються наші зустрічі, вони залюбки долучаються, вже маємо запис учасників на пару тижнів вперед. Допомогу у закупівлі необхідних для терапії речей надають наші друзі з різних країн світу», - вважає кандидатка психологічних наук.
Також місцеві мешканці та ВПО можуть долучитися ще до одного з різновидів терапевтичного мистецького майстер-класу з петриківського розпису, який є нематеріальною національною спадщиною і частиною ЮНЕСКО. Керувати курсом буде вимушена переселенка з міста Чернігів Лілія Горбель, яка розробила власну інтерпретацію цього мистецтва.
«У найближчих планах проєкту – нова ініціатива для дітей зі збору іграшкових літаків "Лего" на базі музею авіації Івана Кожедуба, а також запровадження арт-терапії й у старостинських округах громади", - додала Чанцева-Коваленко.
Заступник Шосткинського міського голови Ярослав Счастливцев уточнює, що проєкт «Терапія мистецтвом» створений на базі арт-центру, який функціонує з 2016 року. За цей час організовано понад 100 виставок за участю близько 250 митців.
«Ми з боку міської ради підтримуємо такі ініціативи та хочемо заохотити якомога більше людей до участі у цьому проєкті. Адже сьогодні ми живемо у стані війни, і навіть ті люди, які перебувають у відносно безпечних містах, знаходяться у стресовому стані. Шосткинська громада готова ділиться досвідом і допомогою з іншими регіонами України», - додав він.
Як повідомлялося, Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією - для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування.
U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян та розширює можливості громад.
Фото: U-LEAD