Громада на Харківщині відмовилася від перейменувань на честь поета Олеся і майстра бандур Мови
Відповідне рішення було ухвалене на сесії селищної ради у четвер та опубліковане на сайті громади, передає Укрінформ.
“Перейменувати вулицю Олександра Олеся у селищі Мала Данилівка Харківського району Харківської області на вулицю Затишна, без зміни нумерації будівель”, - йдеться у рішенні.
Напередодні голосування голова Малоданилівської громади Олександр Гололобов у Телеграмі написав, що нові назви топонімів затверджувалися “без врахування думки місцевих”.
“Цьогоріч комісією, в склад якої не входили працівники селищної ради, були прийняті рішення щодо перейменування вулиць в Малоданилівській громаді. На жаль, велика кількість змін була без врахування думки місцевих. Одна членкиня комісії на прохання місцевих жителів не називати топоніми за ім’ям та прізвищем будь-кого назвала мешканців громади ждунами. Не всі, хто у вишиванках - патріоти. Не всі, хто на хвилі змін та популізму отримали посади, є компетентними фахівцями. Ми працюємо з людьми. Думка громади - пріоритет для виконання”, - заявив Гололобов.
Це вже не перше повторне перейменування у громаді. Згідно з опублікованими Гололобовим документами, 10 жовтня селищна рада перейменувала вулицю Хортицьку у селі Черкаська Лозова на Соборну, а 1 листопада вулицю Арсентія Мови у селищі Мала Данилівка на Музичну (Арсентій Мова - майстер бандур і скрипок, який наприкінці XIX - початку XX століття проживав у Дергачах, що неподалік нинішньої Малоданилівської громади, зробив понад 1000 інструментів, майже всі кобзарі довкола Харкова грали на його виробах).
На такі повторні перейменування вже відреагувала історикиня, начальниця Північно-Східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті, координаторка Харківської топонімічної групи Марія Тахтаулова. Вона наголосила, що місцева влада не перейменувала топоніми у визначений законом строк.
“Неприємно вражена закидами, що лунають від голови Малоданилівської селищної ради пана Олександра Гололобова в бік Харківської ОВА та топонімічної комісії при ній. Нагадаю, що у селищної ради та її голови сукупно було дев'ять місяців на виконання закону та перейменування вулиць, назви яких містять імперську символіку, на власний розсуд. І те, що вони не доробили, мав завершити голова ОВА. Саме тому важко сприймати рішення Малоданилівської ради як просто реалізацію своїх повноважень як органу місцевого самоврядування. Адже вона супроводжується заявами голови громади, який фактично ставить під сумнів засади державної гуманітарної політики”, - написала Тахтаулова у Фейсбуці.
На її думку, керівник громади “протиставляє місцеве самоврядування державній владі”.
“Розпорядження про перейменування топонімів у громадах Харківської області 26 липня цього року підписав голова ОВА Олег Синєгубов. Склад консультативної комісії затверджував він же, а головувала на засіданнях його заступниця Віта Ковальська. Перейменування було здійснене в межах Закону України, ухваленого Верховною Радою та підписаного Президентом Володимиром Зеленським у 2023 році. То чий патріотизм та компетентність ставить під сумнів голова громади? Кому саме закидає отримання посади "на хвилі змін і популізму"? З якою метою ставить під сумнів засади державної політики та вчиняє дії, що не сприяють єдності суспільства, протиставляють місцеве самоврядування центральній владі?” - зазначає Тахтаулова.
Як повідомлялося, 26 липня начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов підписав розпорядження про перейменування об'єктів топоніміки у Харкові та Харківській області, які не були перейменовані органами місцевого самоврядування. Зокрема, у Харкові, згідно з документом, були перейменовані три станції метрополітену та 48 вулиць.
Фото із сайту esu.com.ua