На Житомирщині закладуть найбільшу в Європі плантацію технічних конопель
Про це кореспондентові Укрінформу розповів акціонер Володарсько-Волинського льонозаводу та ініціатор проєкту MA'RIJANNI HEMP INDUSTRIAL PARK Мішель Терещенко.
«У 2012 році я купив акції Володарсько-Волинського льонозаводу, що розташований на території села Рижани Хорошівської громади. У мене було бажання створити кластер промислової коноплі. Розвивати цю галузь я почав на Глухівщині, де мене обрали міським головою, яким я був до 2020 року. Весь цей час завод був законсервований. Почати роботу завадила пандемія COVID-19, а повномасштабна війна, що розпочалася 24 лютого 2022 року, суттєво змінила всі плани», - зазначив Терещенко.
За його словами, вже є домовленості з українськими інвесторами, зацікавленими у проєкті створення кластеру з вирощування і переробки технічних конопель у Рижанах. Наразі є плани щодо проведення реконструкції об’єкта. Терещенко додав, що цей проєкт також підтримає українських фермерів, які зараз не мають можливості експортувати звичні сільськогосподарські культури.
Ініціатор проєкту поки не називає імена інвесторів, але запевняє, що про них стане відомо найближчим часом.
«У Франції, Бельгії та Італії є технології, що дозволять отримати із конопель довге волокно. Досі їх застосовували лише для льону. Натомість якщо це застосувати до конопель, його можна використовувати в текстильній промисловості й отримувати гарну продукцію. Ми купуємо обладнання у Франції та Бельгії. Якщо у Франції площі плантацій під технічну коноплю сягають 30-40 га, то в Україні є можливість розширити їх до понад 1000 га. Наразі вже є домовленості з фірмами в Італії, Бельгії, Франції, які готові купувати конопляне волокно в Україні», - додав Терещенко.
Цього року інвестори планують отримати посівний матеріал, який на договірній основі запропонують фермерам для вирощування технічної коноплі. У 2024 році на Житомирщині планують закласти плантацію технічних конопель площею до 850 га, а в 2025 – 1250 га.
Як повідомляє Forbes, цей проєкт створить альтернативу постачанню з Китаю й дозволить відродити традицію текстильної коноплі в Житомирі та Європі. Кластер очікує на співпрацю з малими та великими компаніями у сфері текстилю, упаковки та біологічно розкладаних рушників, якісного паперу, ізоляційних та будівельних матеріалів, нетканих матраців, агроволокна або пелет із біомаси.
Технічні коноплі наразі вирощуються в понад 30 країнах світу. У загальномасштабному ринку виробництва сировини та виготовлення продукції близько 75% займають країни Азії. Сумарні посівні площі Європи займають 15% частки світового виробництва.
Український ринок виробництва технічних конопель є дуже невеликим та зарегульованим. Щороку засівається лише від 2000 га до 4000 га земель.
Розвиток галузі технічних конопель в Україні, як і у світі, перш за все залежить від законодавства, що регулює ринок та ставить високі обмежувальні заходи до виробників у вигляді ліцензій та квот, а також обмежує обіг такої продукції.
Низка українських громадських організацій вимагає від Верховної Ради ухвалити законопроєкт №7457 про медичний канабіс. Документ внесено до парламенту ще в червні 2022 року.
Фото: Michel Terestchenko, Фейсбук